Cilt lekeleri lazerle tarih oluyor

Cilt lekelerinin karbon peeling ve lazer yöntemi ile tedavi edilebildiği ve ilk 3 seansta olumlu sonuçlar alındığı söylendi.
Bu haber 2016-09-07 16:51:32 eklenmiş ve 1034 kez görüntülenmiştir.

Özellikle yaz aylarında güneş ışınlarına uzun süre korunmasız bir şekilde maruz kalmanın etkisiyle ortaya çıkan cilt lekeleri ve tedavi yöntemleri hakkında Estetik Hekimi Dr. Devrim Gürsoy açıklamalarda bulundu.

Lekelerin oluşumunun birçok sebebe bağlı olduğunu da belirten Dr. Gürsoy, "Melanin pigmentinin cilt üzerinde bazı bölgelerde yüksek ve yoğun miktarlarda toplanması sonucu oluşan cilt lekelerinin ya da tıptaki adıyla melazmanın en yaygın sebebi güneşin zararlı ışınlarına korunma sağlanmadan maruz kalmak. Diğer taraftan leke oluşumuna yatkınlık, gebelik ve doğum kontrol hapı kullanımı gibi hormon değişiklikleri ve yaşlılığa bağlı pigment aktivitelerinin yavaşlaması da cilt lekelerinin oluşumunda etkili faktörler olarak karşımıza çıkıyor" dedi.

"LAZER TEDAVİSİ İLE LEKELERDEN KURTULMAK MÜMKÜN"

Teknolojinin gelişimiyle birlikte yeni uygulamaların cil lekeleri için etkili olarak kullanıldığını da belirten Dr. Gürsoy, medikal estetik alanının cilt lekesi sorunu yaşayanlara sunduğu en etkili yöntemin karbon peeling ve lazer sistemleri ile tedavi olduğunu söyledi.

Leke tedavisinde sabırlı olmak gerektiğinin altını çizen Dr. Gürsoy, "Yaşa ve güneşe bağlı, sınırları düzgün oluşan koyu renkli lekeler çok daha hızlı tedavi edilebilirken, hamilelik sonrası hormonal etkilere bağlı oluşan, özellikle elmacık kemikleri üzerinde, alın bölgesinde yani sert bir kemik dokunun üstünde olan ve güneş ışığının vurmasıyla belirginleşen bölgelerdeki melazma denilen lekeler daha uzun soluklu tedavileri gerektiriyor.

Son dönemde dalga boyu, çapı, çıkış gücü ve tarama boyutu gibi özellikleriyle ön plana çıkan gelişmiş lazer sistemleri derine nüfuz etme yeteneği ile lekelere neden olan melanositlerin yoğun olduğu epidermis ve dermiş arasındaki bölgeye doğrudan etki edebiliyor ve tedavinin ilk 3 seans içerisinde olumlu sonuçlar verebilmesini sağlıyor" dedi.

"YAZ ÖNCESİ DÖNEMLER TEDAVİ İÇİN UYGUN"

Dr. Gürsoy, ortalama 3-4 ay süren leke tedavisi için bronz olmayan ten üzerine işlem yapabilmek için yaz öncesi dönemlerin tedavi için uygun olduğunu kaydetti.

"Tedavi sonrası cilt lekelerinin giderilmesi, yeni leke oluşumunun önüne geçmek anlamına gelmiyor. Var olan lekelerin yeniden ortaya çıkmasını önlemek ve yeni leke oluşumunun önüne geçmek için güneşten korunma konusunda gereken hassasiyetin gösterilmesi şart" diyen Dr. Gürsoy şöyle konuştu:

"Leke oluşumunun önüne geçebilmenin en önemli faktörü cildin sağlıklı olması. Sağlıklı bir cildin sırrı ise, iyi şekilde temizlenmiş, yeterli şekilde nemlendirilmiş ve doğru şekilde güneşten korunmuş olması. Yaz-kış fark etmeksizin mutlaka güneş koruyucusu kullanılmalı. Kullanılan güneş koruyucusunun fiziki koruma yapıyor olması da çok önemli. Bu açıdan çinko, alüminyum, titanyum gibi eser  içeren güneş koruyucularının tercih edilmesi ve güneş ışığına maruz kalınan süre boyunca 3 saatte bir güneş koruyucusunun tekrar uygulanması gereklidir" dedi.

ETİKETLER :
Diğer haberleriVan Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
VAN HABERLERİ