Sosyal medyadan kopamıyoruz

Tatil sırasında Instagram ve Twitter’ı en çok kullanan ülke konumundayız. Yapılan araştırmaya göre Facebook kullanımında ise dünya ikincisiyiz. Tatilde sosyal medyayı kadınlar erkeklerden daha az kullanıyor
Bu haber 2016-09-07 16:53:11 eklenmiş ve 546 kez görüntülenmiştir.

deyken en çok hangi sosyal medya kanallarını kullandığımıza ilişkin yapılan araştırmanın sonuçları açıklandı. Seyahat sitesi momondo'nun araştırmasına göre tatil sırasında yüzde 88'imiz paylaşımlarını en çok kullandığımız platform olan üzerinden yapıyor. Bu orana göre tatildeyken Facebook kullanımında dünya ikincisiyiz. İlk sırada ise yüzde 90'la Brezilya yer alıyor. Tatil sırasında Instagram kullanımında ise açık ara dünya lideriyiz. Yüzde 58'imiz Instagram paylaşımı yaparken, listenin ikinci sırasında yüze 52 ile Brezilya, üçüncü sıradaysa yüzde 34 ile İsveç yer alıyor.  kullanımında da benzer şekilde yüzde 49 ile ilk sırada yer alıyoruz. En yakın rakiplerimiz yüzde 34 ile Brezilyalılar, yüzde 28 ile İspanyollar. Tatil sırasında, mesajlaşma uygulaması WhatsApp'ı da en çok kullanan ikinci ülkeyiz. İlk sırada yüzde 72 ile Brezilyalılar yer alırken, bizdeki oran yüzde 64.

ERKEKLER FACEBOOK'TA, KADINLAR INSTAGRAM'DA
Araştırmaya göre, Facebook ve Twitter Türkiye'deki erkekler arasında, Instagram ise kadınlar arasında daha popüler. Tatildeyken Facebook'u en çok 36-55 yaş grubu kullanırken, Twitter, Instagram ve WhatsApp kullanımında en aktif grup 18- 22 yaşları arasındakiler. Diğer yandan pek çok ülkenin vatandaşları, tatilde sosyal medya kullanmaya ara verirken, Türkler sosyal mecralardan tatilde bile kopmuyor. Araştırmaya göre sadece yüzde 22'miz tatilde sosyal medyaya ara veriyor. Bu oran ile araştırmaya katılan 20 ülke arasında sosyal medya detoksunu en az tercih eden ikinci ülke konumundayız. Listenin ilk sırasında yüzde 13 ile Çinliler yer alırken, Türkiye'nin ardından üçüncü sırada yüzde 26 ile Brezilyalılar yer alıyor. Tatilde sosyal medya detoksu yapmayı en çok tercih edenler ise yüzde 47 ile Avusturyalılar. Onları yüzde 39 ile Almanlar takip ediyor. Yüzde 38'lik oranla Danimarkalılar, Fransızlar ve İtalyanlar da bu iki ülkeyi takip ediyor. Cinsiyetler açısından incelendiğinde, kadınların tatilde sosyal medyayı daha az kullandığı ortaya çıkıyor. Kadınların yüzde 24'ü seyahat sırasında sosyal kanalları kullanmazken, erkeklerde oran yüzde 21'e düşüyor. Yaş grupları arasındaysa, sosyal medya detoksunu en çok tercih edenler yüzde 28 ile 18-22 yaşları arasındakiler.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer haberleri

Anket
Van'da ki basın mensupları TARAF mı?
TARAFSIZ
EVET
HAYIR

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -

Van Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
VAN HABERLERİ