İsrail ile Türkiye Arasında 7 Yıl Sonra İlk Siyasi Temas

2010 yılında tamamen duran Türkiye ve İsrail arasındaki siyasi ilişkiler, 7 yıl aradan sonra bugün tekrar başladı. İsrail ile 4 alanda işbirliği olanakları ele alındı.
Bu haber 2017-02-01 14:34:59 eklenmiş ve 803 kez görüntülenmiştir.

İsrail ile siyasi düzeyde istişare 7 yıl sonra ilk kez gerçekleşti. Dışişleri kaynakları İsrail ile Türkiye arasında özellikle enerji, ekonomi, kültür ve turizm sahalarında işbirliği olanaklarının ele alındığını açıkladı.

Dışişleri kaynaklarından yapılan açıklamada, "İsrail ile Türkiye arasında özellikle enerji, ekonomi, kültür ve turizm sahalarında işbirliği olanakları ele alındı." ifadeleri kullanıldı.

MAVİ MARMARA'DAN SONRA DURMUŞTU

 

İsrail'in 31 Mayıs 2010'da, Gazze'ye insani yardım götüren Mavi Marmara gemisine müdahale ederek 9 Türk vatandaşını öldürmesi ve ağır yaralanan 1 vatandaşın da sonradan hayatını kaybetmesi, iki ülke ilişkilerinin krize girmesine neden olmuştu.

İlişkiler, İsrail'in özür dilemesi, kurbanların ailelerine ödenecek tazminatı Türkiye'ye iletmesi ve Gazze'ye insani yardımların başlatılmasıyla normalleşme sürecine girmişti. Son olarak tarafların büyükelçileri karşılıklı olarak göreve başlamıştı.

Ankara'da yapılacak siyasi istişareler, 2010'dan bu yana ilk olma özelliği taşıyor.

haberler.com

ETİKETLER : İsrail ile Türkiye Arasında 7 Yıl Sonra İlk Siyasi Temas son dakika van haberleri son dakika wan haberleri van haber van gazetesi
Diğer DÜNYA haberleriVan Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
VAN HABERLERİ