Karagündüz'de Kutlu Doğum Coşkusu

Peygamber Sevdalıları Platformu Van Koordinatörlüğü tarafından, "Hak ve Adalet Rehberi Hz. Muhammed (sav)" temasıyla İpekyolu ilçesine bağlı Karagündüz Mahallesi’nde kutlu doğum etkinliği düzenledi. Peygamber Sevdalıları Platformu Van İl Koordinatörlüğü tarafından Karagündüz Mahallesi’nde düzenlenen Kutlu Doğum etkinliği coşkulu bir şekilde gerçekleştirildi. Etkinlik köy imamının okuduğu Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Ardından Grup Rahmet sanatçılarının seslendirdiği ilahilerle devam etti.
Bu haber 2017-04-04 18:12:05 eklenmiş ve 224 kez görüntülenmiştir.
 
Peygamber Sevdalıları Platformu Van İl Koordinatörlüğü tarafından Karagündüz Mahallesi’nde düzenlenen Kutlu Doğum etkinliği coşkulu bir şekilde gerçekleştirildi.
Etkinlik köy imamının okuduğu Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Ardından Grup Rahmet sanatçılarının seslendirdiği ilahilerle devam etti.
Daha sonra Samet Dursun ve Ahmet Dursun’un okuduğu mevlidin ardından, Araştırmacı Yazar Levent Dalgın, bir konuşma yaptı. Dalgın, İslam’ın ve Kur’an-ı Kerim’in yaşanmadığı yerlerde zulüm ve katliamların yaşandığına dikkat çekti.
Dalgın, burada yaptığı konuşmada İslam dinin gelmesiyle birlikte hak ve adaletin geldiğini belirterek, “O gün insanlar eşleriyle birlikte, çocuklarıyla birlikte köle durumuna düşüyorlardı. O gün kölelerin yaşam hakları dahi hiçbir hakları yoktu. Efendinin kölesi üzerinde öldürme dahi her türlü hakkı vardı. Kölenin karısı da köleydi, çocukları da köleydi. Yani haktan ve adaletten bahsedemiyorduk. O gün kadınlar bir eşya gibi alınıp satılıyordu. Ancak İslam geldi, hak geldi, adalet geldi. İslam geldi tevhit geldi. Allah’u Teâlâ Resulü Muhammed Mustafa ile hakkı ve adaleti tesis etti.” dedi.
Bu bölgede genellikle miras konusundan kadınlara adaletsizlik yapıldığını belirten Dalgın, sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Bu coğrafyada genelde şahit oluyoruz. Miras bırakıldığı zaman çocuklar arasında ayrım yapılıyor. Zaten bayanlara genellikle mirastan hiç pay verilmiyor. İslam adaleti emrediyor. Erkeklere nasıl ki iki pay veriliyor ise bayanlara da bir pay olmak üzere hakları verilmelidir. Şayet o vefat edenin kızları kendi gönül rızalarıyla erkek kardeşlerine bağışlarlar ise o ayrıdır ve onun hakkıdır. Yoksa bayanlarının da hakkını vermek gerekiyor.”
ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleriSOKAK HABER GAZETESİ
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
VAN HABERLERİ