SEÇSİS SİSTEMİNDE HATA YOKTUR.

3 Nisan 2017 tarihli bir gazetenin manşetinde "SEÇSİS Projesinde hata olduğu ortaya çıktı. Gurbetçilere mükerrer oy kullandırabilirler. Kedi trafodan çıktı, sandığa girdi" ifadeleri ile YSK sistemi aleyhine algı oluşturma amaçlı haber yer almıştır.
Bu haber 2017-04-11 13:15:27 eklenmiş ve 141 kez görüntülenmiştir.

Gazetede yazdığı gibi Nizamettin UYANIK isimli gurbetçi 31 Mart 2017 günü Frankfurt Başkonsolosluğu bünyesinde kurulan 3/E no'lu sandıkta oyunu kullandıktan sonra oy kullandığı sandık görevlilerinin bilgisayara "Oy Kullandı" kaydını geç yapmasından istifade ederek aynı mahalde 4/E no'lu sandıkta oy kullandıktan sonra sandık görevlilerinin "Oy Kullandı" kaydı yapmak istediklerinde 3/E no'lu sandık görevlileri oy kullandı kaydını girdiğinden 4/E sandığa oy kullandı kaydı yapılmamıştır.

SEÇSİS sistemi "Oy Kullandı" kaydını anında yapmaktadır. Sistemde gecikme söz konusu değildir.

Sorun ilk oy kullanılan sandık görevlilerinin işini zamanında yapmamasından kaynaklanmış olup seçmenin daha önce oy kullandığı yine SEÇSİS tarafından saptanmıştır. SEÇSİS'te açık yoktur.

Söz konusu olayda mükerrer oy kullanan kişi ile ilgili 298 sayılı Yasanın 160/3-2 maddesi gereğince (3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasını öngören) adli işlem başlatılması için suç duyurusunda bulunulmuştur.

Kamuoyuna duyurulur.

ETİKETLER :
Diğer SİYASET haberleriSOKAK HABER GAZETESİ
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
VAN HABERLERİ