London Bridge Attack: Brits Refuse to Be Intimidated by Violence

LONDON — Concern, frustration, mourning, but also a determination to get on with daily life.
Bu haber 2017-06-05 08:35:06 eklenmiş ve 799 kez görüntülenmiştir.

yedi kişinin ölümüne ve onlarca yaralandı.

Şafak söndükten sonra şehrin güneyindeki banka - genişleyen olay mahallindeki nehir kıyısında bir gezinti yeri - Londralılar koşu gösterdi, turistler turistik yerlere gitti ve çocuklar İngiliz güneşinin nadir bir sabahında oynadı.

"Bu şeylerin hayatını yaşamanın durdurmasına izin veremezsin, değil mi?" 73 yaşındaki emekli Val Atkinson, kuzeydeki Carlisle kentinde Londra'yı ziyaret eden arkadaşlarıyla birlikte olduğunu söyledi. "Aksi takdirde asla bir yere gitmez ya da hiçbir şey yapmazsın."

Image: Londralılar ve turistler şehrin Binyıl Köprüsü'nü
Alexander Smith

Cumartesi gecesi saldırganlar Londra Köprüsü'nden aşağı doğru beyaz bir minibüs sürdü ve kaldırımdaki yayalarla sürdü Ardından , popüler Borough Market yemek semtindeki barlara ve restoranlara girdiler ; daha sonra, polis tarafından birkaç dakika sonra vurularak öldürülmeden önce, büyük bıçaklarla insanları kestiler.

Manchester'daki Ariana Grande konserinde , çoğu genç olan 22 kişiyi öldürenintihar bombacılığına müteakiben İngiltere'ye birkaç hafta içinde ikinci kez saldırıdüzenlendi.

Saldırı, Mart ayında, bir adamın Westminster Köprüsü altına kiralanmış bir arabayı sürdüğü, yangınları vurup öldürdüğü başka bir olayın yankılarını da geçerek , Parlamento Evlerini koruyan bir polis memuru bıçaklamadan önce taşıdı. O da silahlı subaylar tarafından vuruldu.

26 yaşındaki perakende işadamı Justin, "Şiddet olayından korkmak yerine Pazar günleri çoğu insanın" kazanmalarına izin vermemek "in inatla karar verdi.

"Soyadımızı vermeyi reddeden Justin," Kendimizden etkilenmeme izin verdiğimiz anı hissediyorum, o zaman saldırıları çalışıyor; sonra kaybettik "dedi.

Image: Perakende işçisi Justin, Londra Köprüsü yakınlarında çalışmak üzere yürür
Justin,

Kaotik bir geceden sonra Londra normalden anlaşılamayacak kadar uzaktı.

Sirenlerin sürekli sızladığı toplantı, yetkililerin gece olaylarının ardında cevaplar aramaya özenle çalıştıklarını hatırlattı. Manchester'daki gibi, kolluk görevlilerinin geride bıraktıkları ipuçlarını taraması için polis şeridinin ardındaki büyük şehir merkezi vardı.

Ve sadece Londralılar esnek oldukları için, bu, duygusal olarak etkilenmedikleri anlamına gelmiyordu. Yedi aile ve sayısız arkadaşı, neden sevdiklerinin nerede durdukları, ne de içtikleri veya güldükleri için neden öldürüldüklerini sorarak uyanmışlardı.

Şiddetten daha fazla uzaklaştırılmış bazı İngilizler için, bu tür saldırılar şiddetli bir monotonluğa başlamıştı.

Image: Londra'nın South Bank'ında Carlisle turistleri
57 yaşındaki sağlık görevlisi Jan Rycroft (solda), annesi olan 79 yaşındaki Elaine Abbott (sağda) ve arkadaşı olan 73 yaşındaki Val Atkinson (merkez) ile birlikte Londra'nın South Bank'ında Pazar günü. Alexander Smith 

Perakende çalışanı Justin, "Herkes oldukça duyarsızlaştı" dedi. "Sadece çok yorgun insanlara bayılırım, her şeyden bıktım."

Ruh halini, "son saldırıdan çok kısa bir süre sonra, hayal kırıklığı" olarak nitelendirerek, Manchester bombalamaya atıfta bulundu. "Herkes çoktan zor durumda, hayal kırıklığına uğradım, biraz gülünç."

Ayrıca, saldırı İngiltere'nin genel seçimler için sandık başına gitmesinden sadece birkaç gün önce geliyor. İktidardaki sağcı Muhafazakar Parti ve muhalefetteki merkezsiz İşçi kampanyasını geçici olarak durdurdu - ancak çoğu siyasetçi, oy birliği ile seçimlerin askıya alınmamasına oybirliği ile karar verdi.

İngiltere Başbakanı Theresa May, "Herkes normalde olduğu gibi hayatlarını sürdürmeli ve toplumumuz değerlerimize uygun olarak çalışmaya devam etmeli" dedi. Ancak aşırılık ve terörizm konusunda her şey değişmeli. 

Londra, II. Dünya Savaşı sırasında 43 bin kişiyi öldüren acımasız, sekiz aylık Nazi bombalama kampanyasına verilen "The Blitz" adlı savaşı içeren gurur verici bir geçmişe sahiptir. Kent, İrlanda Cumhuriyet Ordusu tarafından onlarca yıldır düzenlenen saldırılar ve Temmuz 2005'te 52 kişiyi öldüren İslamcı intihar bombacılığı nedeniyle çürümüş durumdadır.

Güney Bankası'nın geri kalanı, çoğu bu şehirde büyük oranda ses çıkaran "sert-üst-dudak" İngiliz klişeleşmesini temsil ediyordu.

Bir kravat takma ve bir tığ işi ceketi giyen bir adam, izleyici kitlesine "açık bir nedenden ötürü o şekilde gidemeyiz" diyen bir yürüyüş turuna başlamaya hazırlanıyordu, ancak polis kordonuna işaret etti. Bizi başka yerde görmek için. "

Tate Modern sanat galerisi ve ünlü oyun yazarı ile ilişkili 16. yüzyıl tiyatrosunun yeniden yapılandırılması olan Shakespeare's Globe gibi turist mekanları açık kalmıştır.

Çocuklar, sokak sanatçılar tarafından yaratılan dev sabun köpükleri arasında oynadı ve 24 yaşındaki Cameron Cole gibi otobüsler, ekipmanlarını, karlı bir gün olacağını umdukları şekilde kurmaya başladı.

Image: Sokak sanatçısı Londra'nın Güney Bankasında kabarcıklar yaratıyor
Bir sokak sanatçısı Pazar günü Londra'nın Güney Bankası'nda baloncuklar yaratıyor. Alexander Smith / NBC Haberleri

"Terör saldırıları son birkaç yıldır oldukça sık oluyor, bu yüzden insanlar bunu düzeltti" dedi. "Hayatın devam ettiğini söyleyebilirim, İngiltere'nin o kadar çok sarsıldığını sanmıyorum, insanların sokaklara çıkmadığı bir noktaya."

Sahne, Güney Bankasının zirve noktasına gelebileceği kadar kalabalık değildi.Ama bu bir pazar ve lise bahar tatilinin son günüdür.

48 yaşındaki muhasebeci Danny Short, cumartesi gecesi "Depeche Mode" konserinde sahne beldesi Bournemouth'tan başkente gitti.

Saldırıdan sadece saatler önce Borough Market'te bira içiyordu, ancak şehrin diğer tarafındaki Olimpiyat Stadı'ndaki şovdan ayrıldıktan sonraki gece olaylarını duydu. Olayın hemen yanında olduğu için otele geri dönemedi.

Saldırı akşam kayıyor muydu? "En ufak değil - mükemmel bir konserdi" dedi.

Arkadaşı olan 56 yaşındaki marangoz Martin Dempsey ile birlikte, kordon alanının dışında başka bir otel odası bulmaya zorlandı.

"Bir yatağı paylaşmak zorunda kaldık, ancak sorun yoktu," dedi kıkırdama ile.

Image: Martin Dempsey ve Danny Kısa kendi otel odalarına geri dönmek için bekleyin
Martin Dempsey (solda) ve Danny Short, Londra Köprüsü yakınındaki otel odasına dönmek için sabırsızlanıyorlar. Alexander Smith / NBC Haberleri

Sosyal medyada sokaktan uzakta bulunan bir çok Londra'lı, öfke ve alaycılıkla, Amerika'dan gelen sansasyonal yorumların kendilerini hissettirdiklerine tepki gösterdi.

Başkan Donald Trump'dan bir tweet, İşçi politikacı David Lammy'nin de içinde bulunduğu cılız bir yanıt çizdi.

 

LONDON — Concern, frustration, mourning, but also a determination to get on with daily life.

That was the mood in the center of London on Sunday, just hours after three men went on a rampage with a van and large knives, killing seven people and injuring dozens.

After dawn broke over the city's South Bank — a riverside promenade near the sprawling crime scene — Londoners jogged, tourists took in the sights, and kids played on what was a rare morning of British sunshine.

"You can't let these things stop you living your life, can you?" said 73-year-old retiree Val Atkinson, who was with friends visiting London from the northern city of Carlisle. "Otherwise you'd never go anywhere or do anything."

Image: Londoners and tourists walk across the city's Millennium Bridge
Londoners and tourists walk across the city's Millennium Bridge on Sunday. Alexander Smith

On Saturday night, the attackers drove in a white van down London Bridge andplowed through pedestrians on the sidewalk. They then entered pubs and restaurants in the trendy Borough Market food district, slashing bystanders with large knives before being shot dead by police minutes later.

It was the second attack to hit Britain in as many weeks, following the suicide bombing at an Ariana Grande concert in Manchester that killed 22 people, many of them youngsters.

The assault also carried echoes of another incident in March, when a man drove a hired car down Westminster Bridge, hitting and killing pedestrians, before fatally stabbing a policeman who was guarding the Houses of Parliament. He too was shot by armed officers.

But rather than being intimidated by this spate of violence, most people Sunday appeared to exude a stubborn resolve "not to let them win," as Justin, a 26-year-old retail worker, put it.

"I feel like the moment we let ourselves get affected, then these are attacks are working; then we've lost," said Justin, who declined to give his last name.

Image: Retail worker Justin walks to work near London Bridge
Justin walks to work near London Bridge on Sunday. Alexander Smith / NBC News

After a chaotic night, London was understandably far from normal.

The near constant wail of sirens provided a reminder that authorities were diligently working to find answers behind the night's events. Like in Manchester, a huge chunk of the city center was behind police tape, allowing law enforcement officials to comb through the clues left behind.

And just because Londoners were resilient, that didn't mean they weren't emotionally impacted. Seven families and countless friends were waking up bereft, asking why their loved ones were killed just because of where they stood, or drank or laughed.

For some Brits more removed from the violence, these types of attacks were beginning to take on a grim monotony.

Image: Carlisle tourists on London's South Bank
Jan Rycroft, a 57-year-old healthcare worker (left), stands with her mother, 79-year-old Elaine Abbott (right), and their friend, 73-year-old Val Atkinson (center), on London's South Bank on Sunday. Alexander Smith / NBC News

"Everyone's quite desensitized," Justin, the retail worker, said. "I know quite a lot of people who are just… tired. Tired of everything."

He described his mood as one of "frustration, especially so soon after the last attack," referring to the Manchester bombing. "Everyone's already on edge. I'm disappointed. It's a little bit ridiculous."

Furthermore, the attack comes just days before Britain goes to the polls for its general election. The ruling right-wing Conservative Party and opposition left-of-center Labour temporarily stopped campaigning — but most politicians were unanimous that as a matter of principle the election should not be suspended.

"Everybody needs to go about their lives as they normally would. Our society should continue to function in accordance of our values," British Prime Minister Theresa May said. "But when it comes to taking on extremism and terrorism, things need to change."

 Prime Minister Vows to Get Tough as Londoners Remain Defiant in Face of Terrorism 2:08

London has a proud history that includes enduring "The Blitz," the name given to the relentless, eight-month Nazi bombing campaign that killed 43,000 people during World War II. And the city's been bruised by decades of attacks by the Irish Republican Army and the Islamist suicide bombings that killed 52 people in July 2005.

Back on the South Bank, most were embodying the "stiff-upper-lip" British stereotype that largely rings true in this city.

A man wearing a bow tie and a tweed jacket was about to begin a historical walking tour, cheerily explaining to his audience that "we can't go that way for obvious reasons," pointing to the police cordon, "but there's plenty more for us to see elsewhere."

Tourist attractions remained open, including the Tate Modern art gallery and Shakespeare's Globe, a reconstruction of the 16th-century theater associated with the famous playwright.

Children played among giant soap bubbles created by street performers, and buskers, such as 24-year-old Cameron Cole, began to set up their equipment ahead of what they hoped would be a profitable day.

Image: Street performer creates bubbles on London's South Bank
A street performer creates bubbles Sunday on London's South Bank. Alexander Smith / NBC News

"Terror attacks are happening pretty frequently over the last few years, so I guess people have just adjusted to it," he said. "I'd say that life is just carrying on, though. I don't think Britain gets shaken that much, not to the point that people don't come out into the streets."

The scene wasn't as bustling as the South Bank can be at its peak. But this was a Sunday and the last day of the high-school spring break.

Danny Short, a 48-year-old accountant, had traveled to the capital from the seaside resort town of Bournemouth to watch "Depeche Mode" in concert on Saturday night.

Just hours before the attack, he had been drinking beer in Borough Market, but only heard about the night's events after leaving the show, which was in the Olympic Stadium on the other side of town. He was unable to get back into his hotel because it was right next to the incident itself.

Did the attack mar the evening? "Not in the slightest — it was an excellent concert," he said.

Along with his friend, 56-year-old carpenter Martin Dempsey, he was forced to find another hotel room outside the cordoned-off area.

"We had to share a bed but it was fine," he said with a chuckle.

Image: Martin Dempsey and Danny Short wait to get back into their hotel room
Martin Dempsey (left) and Danny Short wait to get back into their hotel room near London Bridge. Alexander Smith / NBC News

Away from the street on social media, many Londoners reacted with anger and sarcasm to what they felt were sensationalist commentaries from America.

 

tweet from President Donald Trump drew a slew of derisory responses, including from Labour politician David Lammy.

ETİKETLER : London Bridge Attack Brits Refuse to Be Intimidated by Violence
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer DÜNYA haberleri

Anket
Van'da ki basın mensupları TARAF mı?
TARAFSIZ
EVET
HAYIR

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -

Van Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
VAN HABERLERİ