Gevaş'taki Çöplük İle İlgili Açıklama

Malumunuz olduğu üzere 05 Haziran 2017 tarihinde Gevaş Belediyesinin Van Gölü kıyısına çöplerini döktüğüyle alakalı haberler ulusal basına konu olmuş ve sosyal medyada da yerini almıştır. Konunun mahiyeti şu şekildedir;
Bu haber 2017-06-07 11:12:44 eklenmiş ve 362 kez görüntülenmiştir.

2014’ten Beri Çöplüğün Taşınma Mücadelesini Veriyoruz.

2014 Yerel seçimlerinden sonra Gevaş’ı kazanmış bir Ak Parti Belediyesi olarak ilk el attığımız meselelerden biri, söz konusu bu çöplük alanı oldu.

“(Zira çöplük, yeni imar planlamalarında Turizm genişleme sahası içerisinde olduğu gibi, Gevaş-Tatvan Karayolundan görülebilecek bir yerde, Akdamar Adasını gören hakim bir noktada, görselliğin yanı sıra kendi sahası dışında kaba kirlilik yaratabilecek son derece yanlış bir lokasyonda yer almaktaydı/almaktadır.

Esasında burası ezelden beri şehir çöplüğü olarak kullanılagelmiş bir saha olup, kıyıda sıfır değil, göle yaklaşık 400 mt mesafede ve göl kotuna göre 66 mt yukarıda ve Van Gölü ile direk teması bulunmayan bir yerdir.)”

Konunun Muhattabı  Olan DBP’li (HDP) Van Büyükşehir Belediyesine Başvurduk

2014’te yürürlüğe giren Büyükşehir Belediye Kanunu söz konusu çöp depolama alanlarının oluşturulması ve geri dönüşümüne yönelik tüm yetki ve sorumluluğu Büyükşehir Belediyelerine vermiş olduğundan bizim de ilk başvuru merciimiz konunun asıl muhatabı olan dönemin DBP’li (HDP) Van Büyükşehir Belediyesi oldu.

2014 Yılında dönemin Van Büyükşehir Belediyesine 03.12.2014 tarih ve 1295 nolu yazımızla başvuruda bulunarak Çevre, Van Gölü ve Turizm konularıyla alakalı hassasiyet ve kaygılarımızı dile getirerek bu alanın çöp depolama için uygun olmadığını, ivedilikle ıslahı ve alternatif bir çöp depolama sahasının tarafımıza tahsis edilmesini istedik. Fakat ne yazık ki bu resmi yazışmamıza her hangi resmi bir cevap alamadık, muhatap alınmadık.

Konuyu Van Çevre Yönetimi Birliğine (VanÇEB) Taşıdık, Sonuç Alamadık

Dönemin Van Büyükşehir Belediyesinden bu yönde resmi bir muhataplık ve karşılık bulamayınca konuyu Van BŞB Katı Atık projesini yürüten Van-ÇEB’e taşıdık, sair toplantılarda görüşülmesini sağladık. Orada bize Dönemin Van Büyükşehir Belediyesinin Avrupa Birliği Fonlarıyla Van’ın genelini kapsayacak Katı Atık Geri Dönüşüm Projesi yürüttüğü ifade edildi. Bu kapsamda Gürpınar ve Gevaş arasında bir çöp toplama istasyonu kurulacağı, Çatak, Gürpınar ve Gevaş’ın çöplerini buraya taşıyacağı, Van Büyükşehir’in de çöpü buradan alarak Van merkez çöplük alanına kurulacak geri dönüşüm tesisine taşıyacağı dile getirildi. Bu istasyon kurulumunun da 2017 gibi planlandığı, istasyon kurulumuna kadar mevcut çöplüklerin kullanılacağı dile getirilerek tarafımıza o zaman zarfında kullanılabilecek herhangi bir alternatif alan da sunulmadı.

Tüm bu söylemlere rağmen sadece İlçemizi değil Van’ı ve Van Gölünü de alakadar eden bu meselede reelde hiçbir ilerleme sağlandığını görmedik. Dile getirilen ifadeler, planlamalar ne yazık ki sözde kaldı. Net olarak ifade edeyim ki dönemin HDP’li Van Büyükşehir Belediyesi tüm Van’ı alakadar eden bu hususta özel bir hassasiyetle yükümlülüğünü yerine getirmediği gibi Ak Parti’li Gevaş İlçe Belediyemizle kurumsal bir yardımlaşma geliştirme imkanı tanıyıp çözüme yönelik bir destek sunmamıştır.

Biz Gevaş Belediyesi olarak bu süreci sabırla ve ısrarla takip ettik. Mevcut çöplüğü de zaman zaman kendi kıt imkanlarımızla ıslah etme durumunda kalarak Göle direk temas ya da Gölde kirliliğe sebebiyet vermeyecek şekilde içimiz elvermese de kullanmak zorunda kaldık.

KAYYUM’DAN SONRA UMUTLUYUZ

Sorunun nihai çözümü, Van genelini alakadar eden Van Büyükşehir Belediyesine bağlı Van-ÇEB tarafından yürütülen Katı Atık Geri Dönüşüm Projesinin bir an evvel nihayete ermesiyle gerçekleşecektir. Van Büyükşehir Belediyesine Kayyum atamasından sonra konuyu kendileriyle paylaştık. Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliğimizin bu meseleye bir an evvel çözüm bulunması konusunda yoğun bir mesai ve planlama içinde olduğunu biliyor ve bundan ötürü de teşekkür ediyoruz. Önümüzdeki birkaç ay içersinde projeyle alakalı somut adımlar gelecektir.

ÖZETLE;

Ümit ediyorum ki çok gecikmeden söz konusu bu proje hayatiyet kazanır ve hepimizin içini acıtan bu görüntü de ortadan kalkmış olur. Gevaş ve Gevaş Belediyesi bu konuda geçmişte mağdur edilmiştir. Çöplüğün taşınması en çok bizleri mutlu edecektir. Bu vesileyle ülke genelinde Van Gölü kirliliğiyle alakalı oluşan hassasiyetin de memnuniyet verici olduğunu belirtmek isterim. Bu aralar gündemde olan Van Gölü Koruma Yasası da belki bu tarz projelerin hızlandırılması/fonlandırılması noktasında Belediyelerin önünü açacaktır.

Kamuoyuna saygıyla arz olunur.

ETİKETLER : Gevaş Belediyesinin Van Gölü kıyısına çöplerini döktüğüyle alakalı haberler ulusal basına konu van gazetesi
Diğer VAN HABER haberleriVAN HABER GAZETESİ
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
VAN HABERLERİ