Van Büyükşehir Belediyesi 10 milyon TL bütçe ayırdı

Van Büyükşehir Belediyesi, Van’ın tarımsal kalkınması için hiç bir fedakarlıktan kaçınmıyor. Belediye kentin tarımsal kalkınmasına 10 milyon TL bütçe ayırdı.
Bu haber 2017-06-30 19:50:24 eklenmiş ve 226 kez görüntülenmiştir.

Tarımsal kalkınmaya büyük önem veren Van Büyükşehir Belediyesi, kırsal bölgelerde üretimi artırmak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Türkiye’nin en verimli tarım ve hayvancılık alanlarınının bulunduğu Van’da, Büyükşehir Belediyesi’nin kırsal kalkınma yatırımları hız kesmeden devam ediyor. Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı, özellikle tarımsal ve hayvansal faaliyetlerin yoğun olarak yapıldığı ilçelere sondaj kuyuları, göletler ve sulama kanalları inşa ediyor. 

10 milyon TL harcanacak

Yerinde kalkınma ilkesiyle, kırsaldaki üreticilere yönelik hizmet projelerini birer birer hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, 2017’de programı çerçevesinde 9 adet açık sistem sulama projesi, 11 adet kapalı sistem sulama projesi ve hayvan içme suyu gölet projesine yaklaşık 10 milyon TL harcama yapacak. 

71 km sulama kanalı yapılıyor

Kent genelinde Büyükşehir Belediyesi’nin yetki ve sorumluluk alanında bulunan sulama tesisleri ve kanalların bakım, onarım ve yenileme çalışmaları da tüm hızıyla devam ediyor. Bu kapsamda Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı, 11 ayrı çalışmada yaklaşık 71 kilometre uzunluğunda kapalı ve açık beton kanal yapımı gerçekleştirecek. 

Güneş enerjili destek 

Tarımsal Hizmetler Başkanlığı’na bağlı yüz kişilik ekiplerin yürüttüğü sondajlama çalışmalarında 11 noktada suya ulaşıldı. Gürpınar’ın Erkaldı, Yukarı Kaymaz, Sakalar Parmakkapı, Başkale’nin Böğrüpek ve İpekyolu ilçelerinin Yatıksırt mahallelerinde sondajlar yapıldı. Sondaj çalışması ve yeşillendirme çalışmalarının ardından enerji sıkıntısı yaşanan noktalara ise güneş enerjili çözümler getirildi. Sondaj alanına kurulan güneş enerjili sistemle mahalleli alanlarını istedikleri zaman rahatlıkla su ihtiyaçlarını karşılayabilecekler. 

Sondaj alanları ağaçlandırılıyor

Büyükşehir Belediyesi’nin tarımsal kalkınma hamlesinin yanı sıra yeşil duyarlılığıda en üst seviyede tutuluyor. Sondaj yapılan alanlarda farkındalık oluşturmak içinde ekipler yeşillendirme çalışmalarını sürdürüyor. Bu anlamda ekipler, sondajların tamamlanması ile birlikte 3-5 km bir alanda ağaçlandırma çalışması yapıyor. Ağaçlandırılan alanların iki yıl boyunca bakımı Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılıp köylülere teslim edilecek.  

Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Memet Yaşar, Salih Allahverdi ve Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Harun Tutar, ekiplerin ilçelerde süren çalışmaları yakından takip ediyor. 

Yapılan çalışmalarla ilçelerde hayvancılık faaliyetlerinde artış gözlendiğini ifade eden Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın, kırsal bölgelerin kalkınmasına katkı sağlamak amacıyla tarıma ve hayvancılık projelerine destek verdiklerini belirterek, ihtiyaç duyulan yerleşim yerlerinde ciddi sulama yatırımları gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Büyükşehir Belediyesi’nin 2017 yılında 13 ilçede 10 milyon TL yatırım gerçekleştireceğini kaydeden Yalçın, “Tarımın güçlü olması, çiftçimizin üreticimizin kazanması gerekiyor. Van’da üreticiyi desteklemek, ürün verimini ve çeşitliliğini arttırmak amacıyla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı 2017 faaliyetlerini aralıksız sürdürüyor. Yatırımlardan kaçınmıyoruz yeter ki doğru iş yapalım, yaptığımız yatırım kullanılsın. Üretime katkısı olsun, köylüye çiftçiye faydamız olsun. Daire başkanlığımız sulama kanallarının yanı sıra göletler ve sondaj çalışmalarıda yapıyor. Bu çalışmalarda enerji sıkıntısı yaşayan alanlara güneş enerjili çözümde getiriyoruz. Ayrıca ağaçlandırma desteğimizde sözkonusudur. Yani toprağı suyla buluşturp köylünün yüzü gülüdürüyoruz” diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi’nin desteğinden dolayı mutlu olduklarını belirten çiftçiler, topraklarının su ile buluşmasıyla daha verimli ürünler alacaklarını kaydettiler.

Muradiye’nin Uluşar mahallesinden İlhan Kaya, “Büyükşehirin bu hizmetlerini muhteşem buluyoruz. Devamını diliyoruz. Yapılan hiç Bir Hizmet kötü bir hizmet değildir. Yapılan her hizmete saygı duyulması gerek. Bu insanlar bu hizmeti hak ediyor. Devamını diliyoruz. Daha önce kanallarımızın temizliini bilek insan gücüyle yapardık. Kendi çabamızla işlerimizi yapıyorduk” dedi.

ETİKETLER : Van Büyükşehir Belediyesi Van’ın tarımsal kalkınması için hiç bir fedakarlıktan kaçınmıyor Belediye kentin tarımsal kalkınmasına 10 milyon TL bütçe ayırdı van gazetesi van haberleri
Diğer VAN HABER haberleriSOKAK HABER GAZETESİ
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
VAN HABERLERİ