“TECRÜBE KONUŞUYOR"

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yürütülen ve ülkemizin farklı illerinde sürdürülen “Tecrübe Konuşuyor - İçimizdeki Kahramanlar” projesi, 15 Temmuz 2016 gecesi Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) hain kalkışması sırasında gazi olan Emin Oğuz Ayanoğlu ve Cüneyt Parpar’ın da katılımlarıyla Van Devlet Tiyatrosu Salonu’nda Vanlılarla buluştu.
Bu haber 2017-07-06 12:22:57 eklenmiş ve 213 kez görüntülenmiştir.
 Moderatörlüğünü İsmail Hakkı’nın yaptığı program, 15 Temmuz darbe girişimi gecesine bir anlamda yön veren selâ verilmesiyle başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından sunulan Kur’an-ı Kerim tilaveti sırasında ise, 15 Temmuz şehitlerinin isimlerinin yer aldığı barkovizyon gösterimi yapıldı.
 
        Programın devamında tiyatro salonunu dolduran Vanlılara hitap eden Vali Murat Zorluoğlu, şehit ve gazilerimizin aileleri ile diğer katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasında, yaklaşık 1 yıl önce 15 Temmuz akşamı, Türk Silahlı Kuvvetleri içinde yuvalanmış, asker üniforması giymiş bir kısım vatan haini Fethullahçı Terör Örgütü üyesinin, vatanımızın birliğine, dirliğine ve bağımsızlığına karşı giriştiği darbe teşebbüsüne hep birlikte şahit olunduğunu söyledi.
 
        O gece yaşananları anımsatan Vali Zorluoğlu, ülkemiz geçmişinde darbeler ve darbe girişimleri olmasına rağmen, hiçbirinin 15 Temmuz akşamı yaşatılan kadar alçakça, haince ve aşağılık şekilde yapılmadığını kaydetti.
 
        Bu hain girişim ve sinsi planın, Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve hükümetimizin dirayetli duruşu yanında, yüce milletimizin destansı mücadelesiyle bertaraf edildiğini ifade eden Vali Zorluoğlu, “Gerçekten de 15 Temmuz’da milletimiz bütün kesimleriyle, tüm farklılıkları bir kenara bırakarak, darbecilerin önüne aşılamaz bir duvar ördü, mermileri, tank ateşini, uçaktan atılan bombaları göğsünde söndürüp, bu darbe girişimini püskürttü” dedi.
 
        Vanlıların da 15 Temmuz gecesi ve sonrasında milletimizin topyekûn mücadelesine omuz verip destek olduğunu dile getiren Vali Zorluoğlu şunları söyledi:
 
        “Milletimiz o gece tüm kesimleriyle bu haksız ve hukuksuz girişime karşı durdu. 15 Temmuz gecesi vatan ve millet uğruna şehit olan kardeşlerimizi rahmetle yâd ediyorum. Şehit ailelerimize sabr-ı cemiller niyaz ediyorum. Gazilerimize sağlıklı uzun ömürler temenni ediyorum. Şehitlerimizin isimleri okullarımızda, gençlik merkezlerimizde, hastanelerimizde, parklarımızda… ancak en önemlisi milletimizin gönlünde, sizlerin kalplerinde daima yaşatılacaktır. Millet olarak kendilerine müteşekkiriz.”
 
        Konuşmasının sonunda 15 Temmuz’un ve yapılan hainliğin unutulmaması gerektiğini vurgulayan Vali Zorluoğlu, programın 81 ilde düzenlenmesindeki katkılarından ötürü Gençlik ve Spor Bakanlığı’na teşekkür etti.  
 
        Program, kum sanatçısı Veysel Çelikdemir’in 15 Temmuz’u anlatan gösterisi ve sanatçı Orhan Çakmak’ın geceyle ilgili  bestelerini seslendirmesinin ardından,  15 Temmuz gecesi İstanbul ve Ankara’da FETÖ’nün darbe girişimini önlemek üzere meydanlara inen ve yaşanan mücadele sırasında gazi olan Emin Oğuz Ayanoğlu ve Cüneyt Parpar’ın yaşadıklarını Vanlılarla paylaşmasıyla sürdü. Son bölümde ise Dursun Ali Erzincanlı’nın, Şehit Özel Kuvvetler Astsubayı Ömer Halisdemir için yazdığı “30 Kuş” isimli şiirini dinleyen Vanlılar, duygusal anlar yaşadı.
 
        Vali Murat Zorluoğlu’nun yanı sıra, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Rasim Arı, Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk, vali yardımcıları, kaymakamlar ve kurum amirleri ile çok sayıda vatandaşın katıldığı program sonunda protokol üyeleri, 15 Temmuz gecesi gazi olan Emin Oğuz Ayanoğlu ve Cüneyt Parpar’a Türk Bayrağı taktim ettiler.
ETİKETLER :
Diğer VAN HABER haberleriVan haberleri Van Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
VAN HABERLERİ