Türkiye’de bir ilk Farsça gazete yayın hayatına başladı

Türkiye İran ilişkilerini sağlamlaştıracak gazete yayın hayatına başladı.
Bu haber 2017-08-10 12:22:21 eklenmiş ve 174 kez görüntülenmiştir.

Van’da Farsça ve Türkçe bastırılan ‘Van Gazetesi’, yayın hayatına başladı. Van Gazetesi adı altında hem Türkçe hem de Farsça basılan gazetenin ilk sayısı çıktı. Vanlı yazar ve şair Hikmetullah Yetkin ile İranlı İş Kadını Semira Razemi tarafından bastırılan gazetenin Türk-İran ilişkilerine de katkı sunacağı belirtiliyor. İki ülkenin özellikle tarihi ve turistik yerlerinin tanıtımına yer verecek olan gazetede, ayrıca kentin önemli mekanlarının adresleri ve yol haritasına da yer verilecek. Hikmetullah Yetkin, “Van Gazetesi olarak amacımız, İran’dan gelen turistlerimizin burayı daha iyi tanıması ve burada daha rahat yol almasıdır. Yine buradan İran’a gidecek olan vatandaşlarımıza da orada kendilerine rahat ortamı sağlayabilmektir. Gazetemizde, genelde Türkiye’nin ve İran’ın tarihi yerlerine, tanıtımlara ve röportajlara yer vereceğiz. Bunun hem Türkiye’nin tanıtımı hem de İran’ın tanıtımı için büyük bir ortaklık olacağını düşünüyoruz” dedi.

 

Gazete İran, Azerbaycan Türkiye ve Kıbrıs’a dağıtılacağını dile geitren Yetkin, bu konuda çok mutlu olduğunu dile getirdi.

“ Türkiye’de Farsça olarak bir ilkiz. Bu yüzden bizlerde daha iyisi olmak için çaba sarf ediyoruz. Bu konuda bizlere destek veren White Bridge Otel, Okyanus giyim, Tepe Teras şirketlerine ve kamu kurum kuruluşlarına teşekkür ederim. 

ETİKETLER : Türkiye’de bir ilk Farsça gazete yayın hayatına başladı van iran haberleri vanda ilk türkiyede ilk
Diğer VAN HABER haberleriSOKAK HABER GAZETESİ
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
VAN HABERLERİ