Erciş’in asırlık üzüm bağları hayat buluyor

Van Büyükşehir Belediyesi Erciş’e bağlı Tekler Mahallesi’nde susuzluk nedeniyle yok olmaya yüz tutan onlarca dönümlük üzüm bağlarını hayata döndürüyor.
Bu haber 2017-10-17 12:09:28 eklenmiş ve 130 kez görüntülenmiştir.

Büyükşehir Belediyesi kırsalda hayvancılık ve çiftçilik faaliyetleri ile uğraşan vatandaşlar için hayati öneme sahip sulama kanalı, sulama göleti ve sıvatlar yaparak çiftçilere büyük destek sunuyor. Bu kapsamda Erciş İlçesi’ne bağlı 120 haneli Tekler Mahallesi’nde vatandaşların nesillerden bu yana sürdürdükleri üzüm bağcılığı faaliyetlerinin susuzluk nedeniyle bitme noktasına gelmesi üzerine Büyükşehir Belediyesi harekete geçti. 

Mahalle sakinlerinin ve muhtarın taleplerini değerlendiren Tarımsal İşler Daire Başkanlığı’na bağlı ekipler gerekli etüt ve saha çalışmalarını kısa bir süre içerisinde tamamlayarak beton sulama kanallarının yapımına başladı. Mevsim şartlarıda gözetilerek 1500 nüfuslu mahallede 4 bin metre beton trapez kanal, 200 metrede dik sulama kanalı yapım işi yıl sonuna kadar tamamlanacak. Kanalların hizmet vermeye başlaması ile birlikte bölgede çiftçilerin geçim kaynağı olan üzüm bağcılığı yeniden hayat bulacak. Kanallar yaklaşık olarak bin dönüm araziyi sulamaya yetecek suyu çiftçinin ayağına taşıyacak. 

Su umutlarımızı yeşertecek

Bölgede nesillerden beri üzüm bağcılığı yapıldığını belirten Mahalle Muhtarı İsmail Tunç, “Bizim mahallemiz bölgedeki en verimli topraklara sahiptir. 2012 yılına kadar sahip olduğumuz üzüm bağlarından yılda en az bin - bin 500 kasa üzüm hasadı yapıyorduk. 2012 yılında çiftçilik faaliyetlerinde kullandığımız doğal kaynak sularımız tamamen kuruma noktasına geldi. Bu tarihten sonra hasat miktarımız 50-100 kasaya kadar düştü. Çiftçilerimizle birlikte 2012 yılından itibaren belediyeye sayısız diekçe yazarak sulama kanalı talebinde bulunduk. Fakat bir sonuç alamadık. Üzüm bağlarımız tamamen yok olma noktasına geldi. Umutlarımız bitmek üzereyken sesimiz duyuldu. 2017 yılında yönetim değişikliğinin ardından Büyükşehir Belediyesi taleplerimize olumlu cevap verdi. Şu anda yapımı devam eden kanalların tamamlanması ile birlikte sulama kapasitemiz eskisinden daha iyi bir hale gelecek. Bizim birkaç yüz dönümlük ekilebilir arazimiz var. Yeni yapılan sulama kanalları ise bin dönüm araziyi sulama imkanı sağlayacak. Bu sayede ekili alanlarımızı arttırarak üzüm rekoltemizi de 2-3 katına çıkarabileceğiz. Ayrıca elma, armut, kayısı ve erik başta olmak üzere meyve ağacı sayımızı da artıracağız. Bize böyle bir hizmeti kazandırdığı için başta Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Sayın Murat Zorluoğlu’na ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” dedi.

ETİKETLER : Erciş’in asırlık üzüm bağları hayat buluyor van gazetesi van haberleri
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer VAN HABER haberleriVan Gazetesi | Van Haberleri
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
VAN HABERLERİ