Van Depremi - 2011

Vali Zorluoğlu, Şehit Zeren İçin Taziye Mesajı Yayınladı. Van Valisi Murat Zorluoğlu, Başkale ilçesinde şehit Jandarma Uzman Onbaşı Kemal Zeren ile ilgili taziye mesajı yayınladı.
Bu haber 2017-10-23 09:58:10 eklenmiş ve 166 kez görüntülenmiştir.

 

Van’ımızın yaşadığı en büyük felaketlerden 23 Ekim 2011 Van Depremi’nin 6. yıl dönümünde, yitirdiğimiz 644 canı, binlerce yaralımızı ve yüzlerce sönmüş ocağı, derin acı ve üzüntüyle bir kez daha hatırlıyoruz. 

 

23 ekim ve akabinde 9 kasımda meydana gelen depremler, ne yazık ki şehrimizde maddi manevi büyük çöküntülere sebep oldu. Ancak, devletimiz ve hükümetimizin yanı sıra, gerek bölge illerden gerek Türkiye’nin dört bir yanından, sıcağı sıcağına, vatandaşlarımızın da dişinde tırnağından artırdıklarıyla yapılan yardımlar, ilimizde yaşanan büyük yıkımın etkilerini bir nebze hafifletti, yaraların süratle sarılmasına önemli katkı sağladı. 

 

Bir yanda, Van’a yardım göndermek için adeta yarışan fedakar milletimiz, diğer yanda çok kısa sürede deprem bölgesine ulaşan -dönemin Başbakanı- Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet üyeleri, Van’ı kaderine ve enkaz yığınları arasına terk etmeyeceklerini, tüm dünyada ‘örnek’ şeklinde nitelendirilen sürat ve koordinasyonla açıkça gösterdi. 

 

Bu kenetlenme, depremin hemen ardından, barınma ve gıda gibi acil ihtiyaçlar dışında, Van’ı yeniden ayağa kaldırmak yolunda atılan hızlı yatırım adımlarıyla da kendini belli etti. Yıkımın etkilerini silme yolunda, ilimize 5,5 milyar TL yatırım ve harcama yapılarak, depremin 39. gününde temeli atılan 17 bin 489 konut, bir yıl geçmeden vatandaşlarımıza teslim edildi. Sonrasında kullanıma sunulanlarla birlikte toplam 30 bin konut, alt ve üst yapı çalışmaları, o dönem için imkansız görülen kamu hizmetlerinin vücuda gelişini de simgelemiş oldu.  

 

Deprem felaketini derinden hisseden, gerek yakınlarının can kayıpları gerekse ev ve iş yerlerinin kullanılamaz hale gelmesinden dolayı acı ve çaresizliği bir arada yaşayan kadirşinas Vanlılar, devletimizin ve aziz milletimizin gayretlerine, hayır duaları ve minnet ifadeleriyle karşılık verdi.

 

Yaşanan felaket sonrasındaki birlik-beraberlik, yardımlaşma ve dayanışma göstergesi tüm faaliyetler, elbette takdire şayan ve milletimizin alışılmış hasletleridir. Ne var ki; bu değerlerimiz, depremi önleyecek ya da deprem olduktan sonraki hasarları tamamen ortadan kaldıracak güce de etkiye de sahip değildir. Deprem bölgesinde bulunan ilimizde, olası deprem felaketlerini en az hasarla atlatmak, deprem konusunda bilgilenmek ve deprem gerçeğine hazırlıklı olmakla mümkündür. Bilinen tabirle, depremin değil ihmallerin insanlarımızı ölüme yaklaştırdığını, aklımızdan çıkarmaz ve bu düstur doğrultusunda yapılaşma yoluna gidersek, depremlerle de barışık yaşayacağımız muhakkaktır.

 

Deprem felaketinin yıl dönümünü, sadece yitirdiklerimizi anmaya değil, geleceğin modern ve daha dayanıklı kentlerini inşa etmeye vesile kılabilmek ümidiyle, Yüce Allah’tan; 2011 depremlerinde can veren tüm vatandaşlarımıza rahmet diliyor, yaralanıp engelli kalanlar ve depremleri maddi hasarla atlatan vatandaşlarımızın ise, benzer felaketleri bir daha yaşamamasını temenni ediyorum.

 

Murat ZORLUOĞLU

Van Valisi

ETİKETLER : van depremi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer VAN HABER haberleri

Anket
Van'da ki basın mensupları TARAF mı?
TARAFSIZ
EVET
HAYIR

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -

Van Gazetesi | Van Haberleri
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
VAN HABERLERİ