Büyükşehir’in Deprem ve Kentsel Dönüşüm Çalıştayı sona erdi

Van Büyükşehir Belediyesi’nin Van depreminin yıldönümünde gerçekleştirdiği “Deprem ve Kentsel Dönüşüm Çalıştayı” sona erdi. Çalıştayın sonuç bildirgesi yakın zamanda açıklanacak.
Bu haber 2017-10-25 15:00:40 eklenmiş ve 185 kez görüntülenmiştir.

Büyükşehir Belediyesi daha yaşanabilir ve modern bir Van için her alanda örnek çalışmalar yapıyor. Bu kapsamda Deprem Risk Yönetimi ve Kenstel İyileştirme Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan ve 2 gün süren “Deprem ve Kentsel Dönüşüm Çalıştayı” sona erdi. Van’ın depremselliği, jeolojik durumu, zemin incelemesi, mikro bölgeleme, Türkiye’de ve Van’da mevcut yapıların durumu ve bundan sonraki süreçte yapılaşma ile ilgili yapılması gerekenler, kentsel dönüşüm sürecinin gerekliliği ve kentsel dönüşüm stratejik planı ile Van’daki yapı stoğu konularının detaylı olarak irdelendiği çalıştayın sonuç bildirgesi bir kaç gün içinde açıklanacak. Açıklanacak sonuç bildirgesi Büyükşehir’in kentsel dönüşüm başta olmak üzere bir çok konuda yeni yol haritasını belirleyecek.

Çalıştayın ilk gününde yapılan 1. oturumda Sakarya Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Levent Gülen Van’ın depremselliği ve jeolojik durumu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deprem ve Zemin İnceleme Şube Müdürü Yüksek Mühendis Mahmut Baş ise zemin incelemesi ve mikro bölgeleme hakkında bilgi verdi.

Öğleden sonra gerçekleştirilen 2. oturumda İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Alper İlki Türkiye’de mevcut yapıların durumu ve bundan sonra yapılması gerekenler konusunu anlattı. Daha sonra katılımcılardan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürü Vedad Gürgen kentsel dönüşüm sürecinin gerekliliği ve kentsel dönüşüm stratejik planı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı AFAD Van İl Müdürü Osman Uçar ise Van’daki yapı stoğu hakkında konuştu.

Çalıştay, 2. günde gerçekleştirilen yuvarlak masa toplantısı ve plaket töreni ile sona erdi. Katılımcılar plaketlerini Van Milletvekili Beşir Atalay, Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın, Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe ve AK Parti Van İl Başkanı Zahir Soğanda’nın elinden aldı. 

Çalıştay sonunda Büyükşehir’in deniz otobüsleriyle Akdamar Adası gezisi yapan konuklar daha sonra ise kendileri için verilen yemeğe katıldı.

ETİKETLER : Büyükşehir’in Deprem ve Kentsel Dönüşüm Çalıştayı sona erdi van gazetesi van haberleri van da deprem van da deprem çalıştayı
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer VAN HABER haberleri

Anket
Van'da ki basın mensupları TARAF mı?
TARAFSIZ
EVET
HAYIR

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -

Van Gazetesi | Van Haberleri
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
VAN HABERLERİ