Van’da 3 esnaf benim idolümdür

Van’da Dürümü En Ucuza Satan Genç İşletmeci Bakın Neler Dedi Van’da Dürümü En Ucuza Satan Genç İşletmen M. Nuri KARAGÜLLE İle Özel Röportaj
Bu haber 2017-11-09 15:54:19 eklenmiş ve 3311 kez görüntülenmiştir.

Van’da Dürümü En Ucuza Satan Genç İşletmeci Bakın Neler Dedi

Van’da Dürümü En Ucuza Satan Genç İşletmen M. Nuri KARAGÜLLE İle Özel Röportaj

Kendinizden biraz bahseder misiniz?   

“32 yaşında ve Van Muradiye doğumluyum. Doğum yerim Van’ın Muradiye İlçesi olsa da Muradiye İlçesinde hiç kalmadım sürekli Van’da ikamet ettim. Bunların yanı sıra genelde batı illerinde ve yurt dışında kaldım.”

Eğitim Hayatından Bahseder Misiniz?

“Ortaokul ve Liseyi Van’da okudum. Ayrıca ekonomik sıkıntılarla boğuşmama rağmen endüstri meslek lisesini bitirdikten sonra Van’da derece yaparak Elazığ Fırat Üniversitesini kazandım. Eğitim serüvenim 6 ayla sınırlı kaldı. Üniversiteyi belirli sebeplerden dolayı bırakmak zorunda kaldım.”

Eğitimin Yarıda Kalmasından Sonra Nelerle Uğraştınız?

“Üniversiteden ayrıldıktan sonra tekrar Van İline geldim. Fakat Van benim kafamda tasarladığım hayatı bu dönemde bana sunmadığı ve olanakların sınırlı olması nedeniyle askerlik görevimi yapmayı düşündüm. Askerlik bittikten sonra Van’a döndüm. Bu süreç içerisinde farklı sektörlerde çalışmaya başladım. Fakat çocukluk yıllarından beri sürekli aklımda kalan bir laf vardı o da çalışmaya yatkınlığımın olmadığıydı. Çünkü liderlik ruhumun baskın olması farklı fikirler üretmeme sebebiyet veriyordu. Daha önce deneyip 6 yıl çimento fabrikasında çalıştım. Fakat yaptığım iş aklımdaki fikirlerle hiç örtüşmediği için bu işten de ayrıldım.”        

Yaptığınız İşte Başlangıç ve Şimdiki Ekonomik Potansiyelinizi Değerlendirir Misiniz?

“Bu işlemeyi açtığım ilk bir hafta içerisinde günlük 37 adet ekmek sattım. İşçi parası ve giderleri bile karşılayamamıştı. Daha sonraki süreçte bizi iyi kötü tercih edenler olmaya başladı. Lokantacılar arasında ekmek hesabı yapılmaktadır. Bu hesaplamayla şimdiki dönemde ise günlük minimum 650 – 700 ekmek maksimum 2700 ekmek satışı yapmaktayız. Döner bazında ise minimum 60 kg maksimum ise özellikle bayrama yakın günlerde 270 kg döner taktık. Çalışmalar bu şekil devam etmektedir.”

Bu Sektörde Örnek Aldığınız Vanlı Esnaflar Var Mı?

“Van’da 3 esnaf benim idolümdür. Bunların en başında Hacı Baba’nın sahibi Fadıl Ustadır. Fadıl usta bu işte çekirdekten yetişme bir esnaftır. Hayat hikâyesini de iyi bilirim. Bulaşıkçılıktan çıkma, zamanında çok ezilmiş, büyük bir yoksullukla baş etmiş ve sonrasında Van’da 3 şubesi olan ayrıca şubeleri Van İlinin enleri arasında bulunuyor. Fadıl ustayı her zaman kendime modelledim.

Diğer model olarak aldığım esnaf. Bak Hele Bak’ın sahibi Yusuf KONAK’tır. Bu işe ilk olarak kahvaltıcılar sokağında bir baraka ile bu işi kurdu. Ben bu olayı görmedim ama anlatanlardan duymuşluğum var. Şimdi Van’ın enlerinde biridir. Ayrıca Van kahvaltısının Guinness rekorlar kitabına girmesindeki en büyük öncü Yusuf KONAK oldu.

Diğer model olarak aldığım esnaf Kaya Usta da bunlar gibi sanayi sitesinde küçük bir dükkân ile başlayarak büyük bir işletmeye dönüştü. Bu örnekler beni de bu sektörde nasıl adım atacağım ve nasıl gelişeceğim konusunda rehber görevi gördü. Ayrıca ben de bu şekilde neden enlerden bir işletmeye dönüşmeyeyim diyerek gelişime açılmaya başladım.”

Son Olarak Katmak İstediğiniz Bilgiler Var Mı?

“İşimden memnunum. İşimi severek yapıyorum. Özellikle Van esnafının tercih edilmesinden yanayım. Yerel esnafların tercih edilmesi bütün Van halkının menfaatinedir. Özellikle yerel olmayan marketler az işçi çalıştırmakta ve çalışanların büyük bölümünün de Van halkı olmadığı aşikârdır. Fakat yerel marketler hem fazla elaman çalıştırmakta hem de Van’ın yerli nüfusudur. Bu nedenle yerel işletmelerin tercih edilmesi hem Van halkına hem Van şehrine faydası olacağını düşünüyorum.

Son olarak lokanta sektörü ile ilgili Van İlinde projelendirilmemiş ve daha önce kurulmamış bir işletme açmayı düşünüyorum. İleriki dönemlerde bu proje inşallah hayata geçecektir...” diyerek konuşmalarını tamamladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

ETİKETLER : Van’da 3 esnaf benim idolümdür van gazetesi van haberleri
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer VAN HABER haberleriVan Gazetesi | Van Haberleri
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
VAN HABERLERİ