Takva'dan IPA Projeleri İle İlgili Değerlendirme

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Program Otoritesi Kurum olarak yürüttüğü Rekabetçi Sektörler Programı Proje Değerlendirmeleri sona erdi.
Bu haber 2017-11-21 12:40:40 eklenmiş ve 748 kez görüntülenmiştir.

Değerlendirme sonuçlarının ardından Doğu ve Güneydoğu’dan hiçbir projenin kabul edilmemesi proje sunan kurumlarda hayal kırıklığı yaratmıştır. Rekabetçilik ve Yenilik Sektör Operasyonel Programına iki proje sunan Van Ticaret ve Sanayi Odası projelerinin de kabul edilmemesi üzerine Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva değerlendirmede bulundu.

 

Takva  “Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı kapsamında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yayımlanan rehber dokümanda özellikle bölgesel gelişme konusu ön plana çıkarılmıştır. Buna rağmen, değerlendirmelerin bu rehber çerçevesinde yapılmaması Bölgeler arası gelişmişlik farkını ortadan kaldırmayacağı gibi, bölgesel kalkınmaya da katkı sunmayacağı görülmüştür.

 

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinin, Marmara, Ege ve İç Anadolu Bölgeleri ile rekabet edebilme ihtimali çok zayıftır. Ekonomi de 72, Sürdürülebilirlik de 75, Yaşam kalitesinde 72. Sırada olan ilimizin bu tür fon kaynakları ile öncelenmesi gerekirken, sunulan hiçbir projenin onaylanmaması kabul edilebilir bir durum değildir.

 

Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa gibi ekonomi, altyapı ve istihdam verilerinde Ülkemizin ilk sıralarında yer alan İllerimizin projelerine destek sağlanarak bölgeler arası gelişmişlik farkındaki eşitsizlik daha fazla arttırılmıştır.Doğu ve Günedoğu Anadolu Bölgesinde kabul edilen tek proje Kahraman Maraş Kuyumcular Odası projesidir. Oysa AB sürecinde desteklenen projelerde “Bölgeler Arası Kalkınmışlık Farkının Ortadan Kaldırılması” amaçlanmaktadır.  Ancak program bu haliyle maalesef bu amaca hizmet etmemektedir.

 

Odamıza ait iki projenin reddedilmesi aynı zamanda bölgeden giden projelerin onaylanmaması İlimiz ve Bölgemiz için daha büyük ekonomik riskleri de beraberinde getirmiştir. Bizler Van Ticaret ve Sanayi Odası olarak Bölgemizin ve ilimizin kalkınması ve gelişmesi için, Bölgeler Arası Gelir Dağılımını ortadan kaldıracak yeni ve inovatif projeler geliştirmeye devam edeceğiz. Bu durumda ilgili Kurumlardan tek isteğimiz geri kalmış bölgemiz için pozitif ayrımcılık sağlanmasıdır” şeklinde konuştu.

ETİKETLER : Takva'dan IPA Projeleri İle İlgili Değerlendirme van gazetesi van haberleri
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer VAN HABER haberleriVan Gazetesi | Van Haberleri
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
VAN HABERLERİ