Necmettin Erol, “İran’ın kültürüne, potansiyel güzelliklerine karşı bir hayranlığım var.”

İş adamı Necmettin Erol, “İran’ın kültürüne, potansiyel güzelliklerine karşı bir hayranlığım var.” Ünlü işletmecilerden biri olan, Necmettin Erol Türkiye’nin ilk Farsça ve Türkçe gazetesine konuk oldu. Van’da hizmet veren ve birçok yerde firma sahibi olan Necmettin Erol, hayat hikâyesini ve İran turizmi hakkında bilgiler verdi.
Bu haber 2018-01-02 09:54:29 eklenmiş ve 2708 kez görüntülenmiştir.

Kendinizden Biraz Bahseder Misiniz?

“Bu sektöre 1990 yılında ilk olarak Baz lokantasında bulaşıkçı olarak adım attım.  Bir süre bu işle meşgul oldum, ilerleyen süreçte hem bilgi birikimi hem de bu sektördeki tecrübelerimin artması, lokanta sektörüne adım atmama ön ayak oldu. Bu iş sonrası 1995 yılında kendi işletmemi açmaya karar verdim ve Şelale Lokantasını açtım. Ayrıca Suvari Hacıoğlu ile olan akrabalık bağlarımız bu işte beraber ilerlememize katkı da bulundu. Bunların dışında Mevlana Lokantası, Hacıoğlu Lokantası Suvari Lokantasını açtık. Son olarak da içimde sürekli nükte kalan göl kenarında bir lokanta açma fikri vardı. Büyük uğraşlar ve kaliteden ödün vermeden aklımda tasarısı olan Edremit Hacıoğlu’nu açarak bu fikri hayata geçirdim.”

Bu Fikri Hayata Geçirmenizdeki Temel Etkenler Nelerdi?

“Özellikle Van insanının böyle bir hizmete layık olduğunu düşünmek bu işletmenin oluşmasındaki en önemli nedenlerden biriydi. 25 yıllık lokantacılık deneyimi ile yoğurulmuş bir ustalığı halka sunmak, hem bizim işletmemize hem de müşterilere mutluluk vereceğini düşünmek de bu fikrin temellerinin oluşturulmasına ön ayak oldu. Edremit’in deniz kenarında inşa edilmiş bu işletme hem doğal güzellik hem de yemeklerdeki lezzetle bütünleşeceğini düşünerek müşteriye iyi bir ortam oluşturması bu fikrin oluşmasına etken oldu.”

Gelen Müşterilerinize Bakış Açınız Nasıl?

“Bu işletmede temel prensibimiz müşteri ayrımı yapmadan herkese aynı değeri vermektir. İşletmemizde güler yüzün eksik olmaması, müşterileri memnun etmektedir. Bu memnuniyet ise hem bize hem çalışanlara da olumlu hava yansıtmaktadır. Müşteri memnuniyeti bizim için ekonomik getiriden kat kat önceliklidir. Bu işletme için öncelik memnuniyet, sonra kazanç gelmektedir. Özellikle işletmemize İran ve diğer ülkelerden gelen müşterilere de bu ülkenin sıcaklığıyla ve güler yüzüyle karşılık vermekteyiz.”

Van Dışında Bu Sektör Çerçevesinde Başka Projeleriniz Var Mı?

“Evet, ikinci şubemizi Erol Hacıoğlu adıyla İstanbul Beylikdüzünde açtık. Ayrıca Ankara ve Yüksek Ova ’ya da bu güzel işletmeyi götürmek istiyoruz. Tabi zamanla bu işletmeleri daha farklı alanlara yayacağımızı düşünüyorum.”

Müşterilerin İstek ve Önerilerini Dikkate Alıyor Musunuz?

“Tabi ki insanoğlu her zaman dört dörtlük olur diye bir şey yok. Bu yüzden eleştiri ve önerilere karşı sürekli açık bir işletmeyiz. Ayrıca müşteriden gelen eleştirileri ve önerileri çok önemli olarak görüyoruz ve dinliyoruz. Çünkü gelen bu eleştiri ve öneriler işletme sahibi olarak bana ve çalışanlara, işletmemizin eksik yanlarını göstermektedir. Bu eleştiri ve öneriler, eksikleri gidermemizde rehber rolü oynuyor. ‘’Eleştirinin olmadığı bir ortamda gelişimden ve ilerlemeden bahsedilemez’’

 

Yemeklerdeki Bu Lezzeti ve Temizliği Neye Borçluyuz?

“Ustalarımızın birçoğu bu sektör içinde uzun yıllar çalışmış ve bu sektörde parmakla gösterilecek kişilerden oluşmaktadır. Bu sektöre yıllarını vermiş ustalardır. İş bölümü,  yapılan işi severek ve isteyerek yapma esas alındığı için işletmede bu güzellikler kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. Özellikle temizlik ve güven bizim temel prensibimizdir. Et kalitesi ve yemeklerin kalitesi, belgeler ve sağlık çerçevesi esasına dayandırılarak üretildiği için hem temizlik hem de güven konusunda hiç kimse de şüphe ve güvensizlik oluşturmamaktadır.”

Kebap Dışında Farklı Lezzetlerle İlgili Bir Çalışmanız Var Mı?

“Kebap dışında 10 çeşit farklı yörelere ait yemek çeşitlerini Van halkıyla ve Van’a dışarıdan gelen misafirlerime tanıştırmayı düşünüyoruz. Bunlar yemekler içinde Kilis tavası, Hatay sofrasına ait farklı lezzetleri ve diğer çeşitleri bütünleştirip yeni bir konsept oluşturmayı düşünüyorum.”

İranlı Turistler ve İranlı Müşteriler İle İlgili Düşünceleriniz Nedir?

“İran’ın kültürüne, potansiyel güzelliklerine karşı bir hayranlığım bulunmaktadır. İran’ın çok ekmeğini yedim ve İran toplumu içerisinde çok yaşadım. Toplum olarak çok kaliteli, zevkine, haysiyetine ve onuruna çok düşkün bir toplum özelliği göstermektedir.  Özellikle İran ve Türkiye arasındaki dostluğun pekişmesi bizim açımızdan hem onur verici hem de esnaf olarak ekonomik bir gelişimi üst düzeye çıkarmasına vesile olmuştur.

İranlıların özellikle Van esnafını tercih etmesi bize ayrı bir mutluluk katmaktadır. Van esnafına da söylemek istediğim bir sözüm var, İran’dan gelen müşterilere saygı ve sevginin bütünleşiği bir ortamın oluşturulması, ellerinden geldiğince iyi bir hizmetin verilmesini isterim.

Biliniyor ki yılda yaklaşık 200 binden fazla İranlı turist, Van ilini tercih etmektedir. Gelen İranlılar esnafa büyük kazançlar sağlamaktadır. Böyle misafirliğe de bizlerin iyi bir konuk olarak,  gelenleri memnun etmek bizim boynumuzun borcudur. Ayrıca üzerinde en çok durulması gereken ise fiyat ikilemlerinin oluşturulmamasıdır. Yabancı diye fazla para istemek esnaflıktan çok fırsatçılığa kaçacağı için hem tüm esnafları zedelemiş olur hem de gelen İranlı turistlerin Van esnafına bakış açısını da negatif yönden olumsuz etkilemiş olur. Bizim menü fiyatlarımız standarttır ve menüler dışında başka bir fiyatlandırma da yapmamaktayız. Fiyat konusunda Türk halkıyla İran halkı arasında bir fiyat değişimi yoktur. Benim ve işletmem için en önemli görüş kaliteli hizmet, güler yüzlülük ve gelenleri memnun etmek ana prensibimizdir.

 

Ayrıca İranlı misafirlerimiz Van’a geldiklerinde Hacıoğlu Edremit şubemizi aramaları onlar için yeterli olacaktır. Hatta şehir merkezinden irtibata geçmeleriyle birlikte servis ile onları buraya getirmeye ve tekrardan şehir merkezine bırakılması hizmeti de sağlamaktayız.  Son olarak da İran halkını denizle bütünleşmiş ve kaliteli hizmet veren leziz ortama bekliyoruz.” diyerek konuşmalarını tamamladı.

VAN GAZETESİ HABER MERKEZİ - TAHİR ÇİÇEK/EDİTÖR

Diğer VAN HABER haberleriVan Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
VAN HABERLERİ