Van'a Daka'nın Desteğiyle 3 Büyük Proje

Kalkınma Bakanlığı ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) desteğiyle 2018 yılında Van’da hayata geçirilecek 3 önemli projenin tanıtımı, Vali Murat Zorluoğlu’nun da katıldığı toplantıyla tanıtıldı.
Bu haber 2018-01-19 15:39:17 eklenmiş ve 737 kez görüntülenmiştir.

 Double Tree by Hilton otelde gerçekleştirilen toplantıda ilk olarak DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray tarafından, tanıtıma konu projeler hakkında bilgilendirmeler içeren bir sunum yapıldı. DAKA olarak 2009 yılından bu yana Van’daki projelere verilen destekleri anlatan Genel Sekreter Güray, ardından 2018 yılında hayata geçirilecek projeleri anlattı.
 

        Van’a çok önemli 3 projenin kazandırıldığını dile getiren Güray, “2018 yılında Van’da hayta geçirilecek Van Kent Müzesi, Van Tekstilkent 2. Etap Alanının Yatırımlara Hazır Hale Getirilmesi ve Sahil Rekreasyon 2. Etap projelerini gerçekleştireceğiz. Kent Müzesi’nin 7,5 milyon TL bütçesi var ve bu bütçenin 4,5 milyon TL’si DAKA tarafından karşılanacak. Diğer projemiz; Tekstilkent 2. Etap alanının altyapısının hazır vaziyette yatırımcılara tahsis edilmesidir. Bu projemizin 5 milyon TL’lik bütçesinin tamamını ajansımız karşılayacak. Önemli projelerimizden biri de Sahil Rekreasyon 2. Etap projesidir. Bu projeyle, Tuşba ilçesinde İskele-Üniversite arasındaki 1 kilometrelik  kıyı şeridinde ıslah çalışması yapılacak, alanın sosyal etkinlikler için kullanılabilmesi sağlanacak ve spor alanları oluşturulacaktır. Bütçesi 15 milyon TL olan proje, Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında desteklenmektedir” dedi.
 

        Sunumların ardından açıklamalarda bulunan Vali Zorluoğlu, 3 çok önemli projeyi kamuoyu ile paylaşmanın mutluluğunu, sevincini ve gururunu yaşadıklarını söyledi.
 

        Bütün projelerde Van’a pozitif ayrımcılık yapan hükümetimize ve Kalkınma Bakanı Lütfü Elvan’a teşekkürlerini sunan Vali Zorluoğlu, “Bu projeler Van için, Van halkı için çok önemli ve özel projeler. Bunlardan bir tanesi ve önemlisi tekstilkent ikinci etap projesi. Çünkü Kalkınma Bakanlığımızın, Cazibe Merkezi programları kapsamında Van’da yaptığı çok önemli işlerden biri tekstilkent projesidir. Şu aşama da tekstilkente gittiğimizde orada bini aşkın gencimizin, kadınımızın, kızımızın harıl harıl çalıştığını görüyoruz. Bu başarılı tekstilkent örneği, tekrar teşvik hak ediyor dedik ve yeniden Kalkınma Ajansımız marifetiyle, bir program dâhilinde ikinci etabını geliştirdik. Kaynağı hazır. 2018 yılı içerisinde orada bulunan boş alanda gerekli altyapılar yapılacak. 2018-2019 yılında inşallah yeni yeni tekstil atölyeleri faaliyete geçecek. Şu anda orada bin 500 kişi çalışıyor. Ben Ankara’da Sayın Kalkınma Bakanımızla buranın altyapısıyla ilgili görüşmeler yaptım. Bu görüşmeler sırasında Sayın Bakanımıza 2018 yılı sonu itibariyle orada 2 bin 500 kişinin çalışacağı sözünü verdim. Tekstilkent tamamlandığında orada en az 4 bin civarında çalışanımız olmasını hedefliyoruz. Burada zikredilen hiçbir proje hayal değil. Bunların hepsi artık gerçekleşme aşamasına gelmiş, projesi, fizibilitesi hazırlanmış ve kaynağı temin edilmiş projelerdir” ifadelerini kullandı.
 

        Projelerden bir diğeri olan Kent Müzesi’nin Van’a ayrı bir güzellik katacağına dikkat çeken Vali Zorluoğlu, kent müzesine dönüştürülecek Endüstri Meslek Lisesinin çok tahrip olduğunu, ancak iskeletinin sağlam kaldığını dile getirdi.
 

        Kent müzesinin çok özgün bir proje olacağını açıklayan Vali Zorluoğlu, “Biz orada Evliya Çelebi’nin gözüyle Van’ı anlatacağız. Van’ı oraya gelen misafirlerimize tanıtacağız. Diyeceksiniz ki bizim Urartu Müzemiz var. Ancak bu iki müze tamamıyla farklı konseptlerdedir. Urartu müzesi daha çok geçmişimizi bugüne taşıyor. Kent müzesinde ise daha yakın tarihimizden bugüne insanlarımızı getireceğiz. ‘Evliya Çelebi’nin Gözünden Van’ sloganıyla biz Türkiye’ye hitap edeceğiz. Orada ışıklandırma yapacağız. Gece orası şehrin merkezinde parlayacak bir mekân olacak” diye konuştu.
 

        Sahil Rekreasyon 2. Etap Projesi ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Vali Zorluoğlu, Van Gölü ile alakalı olarak valilik ve tüm belediyelerin gerekli hassasiyete sahip olduğunu anlatarak, “Tuşba ilçesinde yapacağımız proje, cazibe merkezleri kapsamında bir proje. Bu şehir için Van Gölü çok büyük öneme sahip. Van her halde Van Gölü olmazsa çok eksik kalırdı. Şu ana kadar ilk etabı yapıldı. Çok da güzel olmuş. Van halkı belki de tarihinde ilk kez şehir merkezinde bu proje sayesinde deniziyle buluşacak. Kalkınma ajansımız bu projenin üzerinde çok durdu. Kaynağını temin ettik. 15 milyonun üzerinden bir kaynak var. Bu kaynağın tamamı Kalkınma Bakanlığımızın hibesidir. İnşallah hızlı çalışma ile bu proje de tamamlanacak” dedi.
 

        Her geçen gün yeni projeler açıkladıklarına değinen Vali Zorluoğlu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:
 

        “Görüyoruz ki; vatandaşımız hayatından gün geçtikçe daha memnun bir hale geliyor. Gerek valilik gerekse belediyelerimizin hizmetleri gün geçtikçe artıyor. Vatandaşımızın günlük yaşamını kolaylaştıracak ve halkımızın gönlüne dokunacak projeler ile hizmetteyiz. Peynirciler Çarşısı’nın şu hali bildiğiniz gibi içler acısıdır. Oraya bizim dokunmamız gerekiyor. Onun projesi hazır. Kalkınma Bakanımız ben oradayken gerekli talimatları verdi. Kaynağı da hazır. İnşallah onu da DAP üzerinden 3,5 milyon TL’ye Van’a yakışır bir şekilde yapacağız. O da yine 2018 yılı içinde yapıp bitirmeyi planladığımız projelerden biri. Van Gölü Havzası Turizm Master Planı daha önce gündeme gelmişti. Bizim bir turizm master planımız yok. Van Gölü gibi turizm açısından çok kıymetli olan bir havzanın şu ana kadar bir master planının yapılmamış olması büyük bir eksikliktir. Çünkü bir master planınız olmazsa yaptığınız işler hep bölük börçük kalır. Gölümüzün turizme açılması için bu planın yapılması gerekiyor. Kalkınma Ajansımız bu işin üzerinde iyi durdu ve şu anda bu plan DAP üzerinden Kalkınma Bakanlığınca onaylandı. Belki böyle somut bir proje değildir ama turizm adına önemli bir çalışmadır.”
 

        Toplantıda konuşan Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe ise Van Gölü’nün geçmiş belediyeler tarafından çok ihmal edildiğini ve çöplüğe dönüştüğünü ileri sürerek, “Milletin parasının millete yatırım olarak geri dönmesiyle hangi hizmetlerin yapılabildiğini gösterdik. Projenin hayata geçirilmesiyle Van Gölü’nün bu kısmını çöplükten ve kirlilikten kurtardık. Bu tür projelerle vatandaşlarımızın ruhuna dokunduk. Van halkı her şeyin en iyisine layıktır. 2018 yılı Van’daki belediyeler için zirve yılı olacaktır” dedi.
 

        DAKA proje tanıtım toplantısına Vali Murat Zorluoğlu’nun yanı sıra, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Vali Yardımcısı İbrahim Civelek, kamu kurum amirleri ve STK temsilcileri de katıldı.

ETİKETLER : Van'a Daka'nın Desteğiyle 3 Büyük Proje vana dev proje van daka vana proje yapıyor van haberleri van da son dakika haberleri van gazetesi van güncel haberler
Diğer VAN HABER haberleriVan Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
VAN HABERLERİ