20 Ocak Şehitleri Anıldı

Iğdır'da, Azerbaycan’ın bağımsızlığın sembolüne dönüşen ve tarihe "Kanlı Ocak" olarak geçen 20 Ocak Katliamının kurbanları anıldı.Azerbaycan Kars Başkonsolosluğu,Iğdır Üniversitesi , Iğdır Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneği,Iğdır Azerbaycan Evi Derneği ve Asimder tarafından ortaklaşa 1990 yılında yaşanan katliamda hayatını kaybedenleri anmak için Iğdır Üniversitesi Karaağaç kampusunda anma programı düzenlendi.
Bu haber 2018-01-20 12:21:27 eklenmiş ve 586 kez görüntülenmiştir.

   Türkiye ve Azerbaycan'da şehit düşenler için Kuran-ı Kerim okunup, duaların edildiği programa, Iğdır Valisi Enver Ünlü, Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuru Guliyev, , Iğdır  Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneği Başkanı Ziya Zakir Acar, Iğdır Azerbaycan Evi Derneği başkanı Serdar Ünsal, Iğdır Üniversitesi  rektör vekili Prof.Dr.Selim Erdoğan,Ak Parti İl başkanı Ahmet Tutulmaz,MHP İl başkanı Ersoy İçer,Azerbaycan Kars Başkonsolosluğu Iğdır il temsilcisi Behbud Gadalı,Asimder başkanı Göksel Gülbeyi,  ile vatandaşlar katıldı.

                     Programda Vali Enver Ünlü ,Kars başkonsolosu Nuri Guliyev, Iğdır Üniversitesi  rektör vekili Prof.Dr.Selim Erdoğan ,Ziya Zakir Acar ,Serdar Ünsal,Göksel Gülbey, Telman Kasımov, ve Elçin Zamanov birer konuşma yaparak “20 Ocak olaylarının tarihsel sürecini anlattılar.

                  Iğdır Valisi Ünlü, programda yaptığı konuşmada, 20 Ocak 1990 Katliamı Sovyetlerin Bakü’ye girdiği bir tarihtir. Bütün şehitleri rahmetle anıyorum. Bu olaylarda masum insanlar öldürülmüştür.Bağımsızlık isteyen Sovyet işgalinin sona ermesini isteyen masum silahsız insanlara tanklarla saldırılmış insanlar şehit edilmiştir.
                 Türk Milleti, Azerbaycan Türkü, iki ayrı devlet ama tek milletiz. Bu katliamı unutmayacağız. Birlik içinde olacağız. Ülkemizde de Cumhurbaşkanımızın dediği gibi,”Tek devlet, tek bayrak, tek vatan” için çalışacağız. Biz Türk milleti olarak Bakü'de 20 Ocak'ta yaşanan bu katliam nedeniyle bizim içimiz, yüreğimiz yandı. Başta Bir kere Yükselen bayrak bir daha inmez diyen Mehmet Emin Resulzade ile Mustafa Kemal Atatürk ve bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum” dedi.

                    Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuru Guliyev de 1990 yılının 13 Aralık tarihinde Bakü'ye özel bir birlik getirildiğini hatırlattı.
                    Bu özel birliğin çoğunun Ermeni asker ve subaylardan oluştuğunu anımsatan Guliyev, "O birlikler rastgele ateş açıp sivil insanlarımızı, halkımızı katlettiler. Katletmekten zevk aldılar, sindirmeye çalıştılar ama başaramadılar. Halkımız ayaklandı, özel birlikler olsa da onlara karşı koydu. Silahın üstüne silahsız gittiler..20 ocak katliamından 28 yıl geçiyor.Bu katliam unutulmamalıdır.Yeni yetişen gençlerimize bu katliamları anlatmalıyız.Ermeniler her alanda Türk düşmanlığı yapıyor. Sarkisyan gençlere sizin göreviniz Ağrı dağını Türk topraklarını almaktır. ”diyerek hedef gösteriyor. İnşallah büyük Turan devletini kurduğumuzda bütün sıkıntılar bitecektir.."şeklinde konuştu.
                 Iğdır Üniversitesi  rektör vekili Prof.Dr.Selim Erdoğan’da konuşmasında 20 Ocak olaylarına değinerek,20 Ocak 1990 Azerbaycan’da yas günüdür.Çünkü masum insanlar öldürülmüştür.Sovyetlerin yaptığı bu katliamı unutmayacağız.”dedi.

 

    Iğdır Azerbaycan Evi Derneği başkanı Serdar Ünsal’da “20 Ocak olayları Sovyetlerin tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. Tek suçları bağımsızlık, hürriyet istemekte olan silahsız insanlar şehit edilmiştir. Türk Milleti olarak biz bunu unutmayacağız. Unutturmayacağız. Azerbaycan Türkleri bayraklarını bayrak, topraklarını vatan yapmak için can vermiştir. O tarihlerde Bakü ve Azatlık radyosunu dinleyerek olayları Türk ve dünya basınına geçtim. İlk mitingi de o tarihte Iğdır da yaptık sonrada Türkiye’ye yayıldı.”şeklinde konuştu.

                 

            Ziya Zakir Acar ‘da konuşmasında şunları söyledi:”Karanfilin ağladığı o buz gibi Ocak gecesinde, Sovyet Kremlini gücünü son bir kez bağımsızlık kavgası veren Azerbaycan Türk’ünün üzerinde denemek istemiş, Azatlık Meydanı’nda özgürlük için mücadele edenlerin kanları ile sokaklar kan gölüne dönmüş, kan rengindeki karanfiller şehitlerin üzerini kırmızı bir örtü gibi sarmıştı.

Azerbaycan’ın bağımsızlığını kazanmasına giden yol, birçok bağımsızlık mücadelesinde olduğu gibi çok zorlu ve kanlı engellerin aşılmasıyla ortaya çıkmış. Bu tarihlerin içinde en önemlisi bugün 28. yılı hüzünle anılan kanlı 20 Yanvar (Ocak) hadiseleridir. Zira 20 Ocak 1990 gecesi meydana gelen acı olayların ardından baş veren gelişmeler 1991 yılında azatlığa giden yolu açmıştır.”

               Göksel Gülbey’de 20 Ocak olaylarının arkasında Ermeniler var “dedi

      Telman Kasımov, ve Elçin Zamanov’da yaptıkları konuşmada “20 Ocak olayı tesadüfi bir olay değildir. Rusların Ermenilerle birlikte hazırladıkları bir olaydır. Ama başarılı olamadılar. Azerbaycan’ın bağımsızlığını engeliyemediler. Bağımsız milli İslami Türk devletinin kurulmasını önleyemediler. Ermeniler Türk varlığından hep rahtsız olmuşlardır. Ve katliam yapmışlardır. Bugün Ermenistan da bütün Türk varlığı yok ediliyor. Iğdır Ünveristesinde dil bölümü açılmalı Ermenice dili gençlerimize öğretilmelidir. Çünkü Ermeniceyi bilmek tarih arşivlerinde Ermenilerin gerçek yüzünü yaptıkları katliamları belgeleri ili ortaya çıkarmak demektir.Her alanda Ermenilerin Türk düşmanı olduklarını anlatmalıyız. .”dediler. konuşmaların ardından katılımcılara "Kara Ocak" konulu slayt gösterisi izletildi.

ETİKETLER : 20 Ocak Şehitleri Anıldı azerbaycan'da 20 ocak katliamı sembolü olan ocak ayı şehitleri anıldı van haber van gazetesi vanda haberler vanda güncel haberler vanda son dakika haberleri
Diğer VAN HABER haberleri


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

Van Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
VAN HABERLERİ