Van'a Yeni Arıtma Tesisi Yapılıyor

Van Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) tarafından Van Merkez İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi yapımı ve 24 aylık işletim ihalesi yapıldı.
Bu haber 2018-02-01 18:08:05 eklenmiş ve 2577 kez görüntülenmiştir.

VASKİ toplantı salonunda yapılan ihale VASKİ Genel Müdür Yardımcısı Emrah Çayırlı başkanlığında basın mensuplarının da katılımıyla gerçekleşti. 

Açık ihale usulü ile yapılan ihaleye 7 firma katıldı. Muhammen bedeli 81 milyon 868 bin 800 TL olan ihaleye; Mass Arıtma Firması 117 milyon 735 bin 688 TL, Messagoes-Gezer Firması 119 milyon 436 bin 815 TL, Mitaş-Özben Firması 109 milyon 470 TL, Dentaş-Gökçenay Firması 95 milyon 671 bin 620 TL, Mapevri-Limanyol Firması 93 milyon 565 bin 391 TL, Alke-Kandaşoğlu Firması 98 milyon 155 bin 531 TL ve Pars Grup-Gold Star Firması ise 99 milyon TL teklif sundu. 

İhalenin sonucu İhale komisyonunun yapacağı detaylı incelemelerden sonra kamuoyu ile paylaşılacak.

VANGÖLÜNÜN KİRLİLİĞİ SON BULACAK

Yeni yapılacak arıtma tesisi ile tam kapasite arıtma sağlanarak yıllardır kirlenen Vangölü kirlilikten arındırılacak.

Yeni ihale ile mevcut arıtma tesisi tam kapasite ile çalıştırılarak, 1 milyon nüfusa yetecek seviyeye ulaşacak. Tesis en az 40 yıl hizmet edecek şekilde tasarlandı.

Projede ayrıca çevre dostu koku giderme üniteleri de oluşturulmuş olup, etraftaki yerleşim yerlerinin etkilenmesinin önün geçilecektir.

BİYOGAZ VE ENERJİ ELDE EDİLECEK

Tesiste ayrıca Biyogaz ve Güneş Enerji üretimi de gerçekleştirilerek, tesisinin enerji tüketimindeki giderleri de VASKİ'ye yük olmaktan çıkmış olacak.

Arıtma tesisi çıkış suyu Van Gölüne verilmeden önce suda bulunan bakteri ve virüslerde dezenfeksiyon prosesi ile uzaklaştırma işlemi yapılacaktır. Arıtma tesisinde kurulacak Sürekli Atıksu İzleme istasyonu ile 7/24 anlık ölçümler Çevre Ve Şehircilik Bakanlık sunucularına gönderilecek.

ETİKETLER : Van'a Yeni Arıtma Tesisi Yapılıyor vana yeni arıtma hayırlı olsun vanın önemli bir sorunu ortadan kalkıyor van haber van gazetesi van haberleri van güncel haber
Diğer VAN HABER haberleri


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

Van Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
VAN HABERLERİ