Günde 20 TL için 12 saat çalıştırılan çocuklar

Van'ın her noktasında lokantalara ekmek taşıyan çocuklar, yaklaşık 12 saat çalışmanın karşılığında günlük 20 TL ve 10 ekmek alıyor.
Bu haber 2018-02-09 15:01:59 eklenmiş ve 291 kez görüntülenmiştir.

Bölgenin en soğuk kentleri arasında yer alan Van’da her sokak başında çalışan çocuklar dikkat çekiyor. Sabahın erken saatlerinden akşama kadar yemek lokantalarına ekmek taşıyan çocukların yaş ortalaması 12 ila 15 arasında değişiyor. Kentin en işlek cadde ve sokaklarındaki fırınlarda çalıştırılan çocuklar, tüm gün çalışmak zorunda kaldıklarını belirtiyor. 

 

GÜNDE 30 LOKANTAYA EKMEK TAŞIYOR 

 

Özellikle fırın ve lokantaların yoğunluklu olduğu sokaklarda ekmek taşıyan onlarca çocuk göze çarpıyor. Ekmek taşıdıkları lokantaları uzak olan bazı çocuklar bisiklet kullanırken, bazıları ise aldıkları ekmeği uzun bir tahtanın üzerine koyup üzerini poşet ve bezlerle sardıktan sonra dakikalarca taşıyor. 15 yaşındaki A.K., 5 aydır ekmek taşıma işine başladığını belirtti. Okulu bıraktığını söyleyen A.K., “Çok zor bir iş; ama yapmak zorundayız. Ekmek taşıyan birçok arkadaşım benim gibi okulu bıraktı. Sabah 07.00’de işe başlayıp akşam 20.00’de bırakıyorum. Günde en az 20 ile 30 lokantaya ekmek taşıyorum” dedi. 

 

'GÜNLÜK 20 TL VE 10 ADET EKMEK'

 

Lokantalara ekmek taşıyan bir diğer çocuk 13 yaşındaki F.G. ise, babasının hasta olduğunu ve bu yüzden çalışmak zorunda olduğunu anlattı. F.G, “Ben çalışmasam evde başka çalışacak kimse yok. Başkaleliyiz; ama uzun zamandır buraya taşındık. Sabah erkenden kalkıp gelmek zor. Belirlenen dükkan ve lokantalara sürekli ekmek taşıyorum. Yani onların ekmeği bitiyor, fırındakiler hemen veriyor biz de götürüyoruz. Çalışmamızın karşılığı olarak günde 20 TL ve 10 adet ekmek veriyorlar. Bazen günlük 15 lokantaya ekmek taşıyorum. Akşam iş bitiminde paramızı alıp ekmekle eve dönüyoruz. Kış yaz fark etmiyor, iş olunca hep çalışıyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak: ercişhaber

ETİKETLER : Günde 20 TL için 12 saat çalıştırılan çocuklar van da çocuk işçiliği van da çocuklar tlye çalışıyor van da ekonomi van haber van gazetesi van da son dakika haber van
Diğer VAN HABER haberleriVan Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
VAN HABERLERİ