Van'da Yeni Kadın Platformu Kuruldu

Van Ahtamara Kadın Platformu’nun kuruluşunu ilan eden kadınlar, önemli mesajlar verdi.
Bu haber 2018-02-21 14:14:36 eklenmiş ve 466 kez görüntülenmiştir.

Vanlı kadınlar, yaptıkları açıklamayla Van Ahtamara Kadın Platformu’nun kurulduğunu açıkladılar. ESK Van Şubeler binasında açıklama yapan Seher Kadiroğlu Ataş, kadın sesinin yaşamın sesi olduğunu söyledi. 

‘SALDIRILARI BESLEYEN CİNSİYETÇİ ANLAYIŞTIR’ 

Kadın ve çocukların uzun zamandır haklarının kaybolduğunu dile getiren Ataş, “Kadınlar, yoğun şiddet ve saldırılarla karşı karşıya ve savunması. Bu saldırıları besleyen ise erk zihniyetin ve cinsiyetçi anlayışın normalleştirilmesi ve yaygınlaştırılmasıdır.  Bu şiddet türlü biçimlerde günlük hayatın dokusuna sızmakta ve kadın cinayetleri, tecavüz ve istismar olarak acı sonuçları ile yaşamımıza yansıtmaktadır. Bu acı sonuçlar; kimi kez siyasi aktörlerin meydan mitinglerindeki hezeyanlarında, kimi kez din adamların akıl dışı ve ölçüsüz yorum ve fiillerinde, kimi kez ise özel ve kamusal alandaki aleni taciz, tecavüz ve cinayetlerde karşımıza çıkmaktadır” dedi. 

2017 yılında 409 kadın ve kız çocuğunun öldürüldüğünü, 332’sinin cinsel saldırıya maruz bırakıldığını, 387 çocuğun istismara uğradığını kayıt altına alındığını söyleyen Ataş, rakamların yüksekliğinde ataerkil kabullerin etkisi olduğunu belirtti. 

‘ZULME KARŞI SESSİZ KALAN DİLSİZ ŞEYTANDIR’ 

Yetersiz olsa da hukuki düzenlemelerin toplumsal altyapısının oluşturulmadığını ifade eden Ataş, “ Müftülüklere resmi nikah kıyma yetkisinin verildiği, taciz, tecavüz faillerine iyi hal indirimi  uygulandığı, çocuk istismarlarının cezasız kaldığı, çocuk yaşta evliliklerin meşrulaştırılmaya çalışıldığı, çocuk yaşta gebeliklerin gizlendiği bu süreçte kadını değersizleştiren eğitim hakkını elinden alan, toplumsal yaşamdan ve çalışma yaşamından koparan ve bu sistematik saldırıların üstesinden gelmek amacıyla bir araya geldik, ‘Zulme karşı sessiz kalan dilsiz şeytandır’ düşüncesiyle  Vanlı kadınlar olarak bu platformu kurmaya ihtiyaç duyduk” ifadelerini kullandı. 

'KAZANDIĞIMIZ DEĞERLERİ KORUYACAĞIZ’

Son olarak, inançla, kararlılıkla, bedel ödenerek yaratılan değerlerin savunucuları olduklarını söyleyen Ataş,  kadınların el ele kazandıkları kazanımları korumak, büyütmek ve toplumsallaşmasını sağlamak için bir arada olduklarını, yaşamak-yaşatmak için her alanda barışı savunmaya devam edeceklerini belirtti.

Kaynak: ercişhaber

ETİKETLER : Van'da Yeni Kadın Platformu Kuruldu van da kadın platformu ahtamara kadın platformu van haber van güncel haber van gazetesi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer VAN HABER haberleriVan Gazetesi | Van Haberleri
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
VAN HABERLERİ