TÜBİTAK Projeleri ödül töreni yapıldı

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde (YYÜ), TÜBİTAK 49. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri ödül töreni gerçekleştirildi.
Bu haber 2018-03-15 17:20:01 eklenmiş ve 407 kez görüntülenmiştir.

 

YYÜ Cengiz Andiç Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen ödül törenine Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke, TÜBİTAK Van Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Cemil Tunç, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Nuran Altan Göl, ilçe milli eğitim müdürleri, akademisyenler, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Ağrı, Bitlis, Hakkari, Batman, Muş, Siirt, Şırnak ve Van ilinden öğrenciler tarafından hazırlanan 100 projeden 18 proje Antalya’da düzenlenecek olan Türkiye finaline gitmeye hak kazandı. Van ili ise Türkiye finaline 6 proje ile katılacak.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından ödül töreninin açılış konuşmasını yapan TÜBİTAK Van Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Cemil Tunç, Van bölgesinin proje bazında her yıl gittikçe profesyonelleştiğini belirterek, öğrencilerin bu çalışmaya çok fazla ilgi göstermesinin memnuniyet verici olduğunu söyledi.

TÜBİTAK Proje yarışmasının en önemli amacının öğrencileri bu sürece katmak olduğunu belirten Tunç, 8 ilden oluşan Van bölgesinin Türkiye’de 12 bölge arasında en fazla proje ile ikinci sırada yer aldığını söyledi.

İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke ise yaptığı konuşmada, insanların bilgi, birikimlerini ve kültürlerini aktararak ilerlediklerini belirterek, “ Büyüklerimiz bize bakarken ne hissediyorlarsa, bizler de sizlere bakarken bu projeleri gördükten sonra huzur içerisindeyiz. Şunu söyleyebiliriz; yarın yerlerimizi teslim edeceğimiz mükemmel bir nesil yetişiyor. Mutlu ve huzur içerisindeyiz.  Çalışkan, ülkesine sahip çıkacak iyi bir nesil yetişiyor.  Şimdiden Antalya’da yarışacak olan öğrencilerimize başarılar diliyorum, emeği geçenleri kutluyorum” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke’nin ardından söz alan Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, projeci bir nesil yetiştirmek için daha fazla çalışmak gerektiğini belirterek, gelinen noktanın memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Van bölgesinin son iki yılda üstün bir çalışma ile Türkiye’de ilk sıralarda yer aldığını belirten Battal, “Bu gün bölgemiz proje bakımından ikinci sırada. Bu güzel bir başarıdır. Proje katılım sayısı artıkça, Türkiye dereceleri de artar. Projeler gerçekten kaliteli. Bilim alanında yarış halinde olmamız da güzel bir gelişme. Öğrencilerimizin proje yapması ayrı bir başarı. Hepsini tebrik ediyorum. Çağımız artık bilim çağı. Bilginin satıldığı bir dönemden geçiyoruz. Bilginin üretilmesi gerekir, bunun için projeci bir toplum olmamız lazım. Tübitak’a bu anlamda teşekkür ediyoruz. Dünyayla yarışmak için bilgi, bilgiyi satabilecek aşamaya gelmek için proje üretmek, bunun içinde hayal etmek lazım. Sanayinin 4.0 çağını biz kaybettiğimiz anda dünyayla yarışma imkanımız yok. Nedir bu; yapay zeka, yani robot teknolojisidir. İnsanların oluşturduğu bir robotun artık her şeyi kendi başına karar verme çağıdır. En çok yoğunlaşmamız gereken konu yapay zeka ve robot teknolojisini hangi alanda çalışırsak çalışalım, o alana kullanabilir miyiz, o alanda onlarla beraber yürüyebilir miyiz düşüncesini projelerini zihnimizde canlandırmalıyız. Bunu özellikle öğrencilerimize, araştırmacılarımıza söylemek istiyorum. Eğen bunu kaçırırsak, artık bir daha yakalayamayız. Dünyanın güç dengelerinin oluşması için sizlerin belirli bir güce ulaşması lazım. Eğer bu gün ki yarış bilimse, bilimde yarışmalıyız, yapay zeka ise yapay zeka da yarışmamız lazım. Robotların savaşacakları bir döneme doğru gidiyoruz. Bunun için etkin adımlar atarak projeler gerçekleştirmemiz lazım. Öğrencilerimizin öz güveni çok güzel. Geleceğe dönük ümitliyiz. Önümüzdeki süreçte Van bölgesi olarak sadece Türkiye değil, Avrupa, Dünya çapında projeler üretmeliyiz. Bizim hiçbirinden aşağı bir tarafımız yok” şeklinde konuştu.


ETİKETLER : tübitak projesi ödül töreni il milli eğitim müdürlüğü yüzüncü yıl üniversitesi peyami battal TÜBİTAK 49. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri ödül töreni hasan tevke cengiz andik kültür ve kongre merkezi tübitak
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri

Anket
Van'da ki basın mensupları TARAF mı?
TARAFSIZ
EVET
HAYIR

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

Arşiv Arama
- -

Van Gazetesi | Van Haber | Van Haberleri | Vanhaber
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
VAN HABERLERİ