Van'da okuma yazma seferberliği hızla artıyor

Halk Eğitim Merkezi Müdürleri Toplantısı Yapıldı
Bu haber 2018-03-15 17:28:49 eklenmiş ve 972 kez görüntülenmiştir.

 

Şubat Ayı Halk Eğitim Merkezi Müdürleri Toplantısı İpekyolu Belediyesi Engelsiz Yaşam Akademisi toplantı salonunda İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ebubekir Yetkin başkanlığında ilçe halk eğitim merkezi müdürlerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Toplantıda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde başlatılan Okuma yazma seferberliği kapsamında yapılan çalışmalar, alan taramaları, kazandırılan kursiyer sayıları ile açılması planlanan kurslar, Okul Servis Araç Sürücüleri ve Rehber Personel Eğitimi, Sosyal, Kültürel ve Mesleki ve Teknik Kurslar ile Destekleme ve Yetiştirime kursları kapsamında mezun öğrencilere yönelik olarak açılan kurslar ele alındı.

İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ebubekir Yetkin, özellikle okuma yazma seferberliğine değinerek, bu oranın yıl sonu itibarıyla %96’ları bulacağını belirti.

Yetkin,  “Okuma yazma seferberliği kapsamında il genelinde 01 Şubat -12 Mart tarihleri arasında yapılan çalışmalar sonucunda 1064 kurs merkezinde 12 Bin 500 vatandaşımıza yönelik olarak okuma yazma kursları açtık. Devam eden alan taramaları çalışmaları ile bu sayıyı yol sonuna itibarıyla 30 Bine çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

2016 TUİK verilerine göre Van ili okur yazar oranının %92,36 olduğunu kaydeden Yetkin, 2018 yılı sonu itibari ile hedeflerinin %96 olduğunu bununda yaklaşık olarak 30 Bin civarında okuma yazma bilmeyen vatandaşımızın sayısına karşılık geldiğini belirtti.

Okuma yazma seferberliği kapsamında İlçe Yürütme komisyonlarının kurulduğunu ve okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımız ile ilgili olarak çalışmaların yoğun bir şeklide devam ettiğini ve belirlenen hedeflere yıl sonu itibari ile ulaşacaklarını kaydeden Yetkin,  ayrıca okuma yazma kurslarına başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlarımızın Halk Eğitimi Merkezi müdürlükleri veya tüm okul müdürlükleri aracılığı ile ve sadece nüfus cüzdanları ile başvuruda bulunabileceklerini, seferberlik kapsamında okuma yazma kurslarına başvuruda bulunacak olan vatandaşlarımıza yönelik olarak kaynak kitap ve her türlü desteğin sağlanacağını kaydetti.

Toplantıda ayrıca Destekleme ve Yetiştirme Kursları kapsamında Mezun Öğrencilere yönelik açılan kurslar, Kursların işleyişi ile Halk Eğitim merkezleri bünyesinde açılan Mesleki, Sosyal Kültürel kurslar ile okul servis araç sürücüleri ve rehber personel eğitimi konuları görüşüldü. . Bir sonraki aylık toplantının Nisan ayı içerisinde Muradiye ilçesinde yapılması kararlaştırıldı.

 


ETİKETLER : halk eğitimi müdürler toplantısı yapıldı Okuma yazma seferberliği hızla artıyor Vanda okuma yazma da şaha kalktı
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri

Anket
Van'da ki basın mensupları TARAF mı?
TARAFSIZ
EVET
HAYIR

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

Arşiv Arama
- -

Van Gazetesi | Van Haber | Van Haberleri | Vanhaber
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
VAN HABERLERİ