Akdamar'a 4.5 Milyon TL Yatırım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminin asrın projesi olarak nitelendirilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) tatlı su taşıma projesinin küçük bir benzeri Akdamar Adası’na uyarlanıyor. 25 Nisan 2018’de ihalesi yapılacak olan proje ile yüz bini aşkın ziyaretçisi olan ada, susuzluktan kurtulacak ve yılın her mevsimi yeşil kalacak.
Bu haber 2018-04-06 17:30:27 eklenmiş ve 189 kez görüntülenmiştir.

 

Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu’nun girişimleri sonucu hayata geçirilecek olan proje kapsamında 27 kilometrelik içme suyu hattı çekilecek. Bu hattın 3.8 kilometresi ise gölün altından geçecek. Yaklaşık olarak 4.5 Milyon TL yatırım bütçesi ile gerçekleştirilecek olan projenin 2018 yılında tamamlanması hedefleniyor. Ayrıca proje sayesinde sahilde bulunan villalara, Dokuzağaç Mahallesi ve Gevaş İlçe Jandarma Komutanlığına da su temin edilecek.

 “AKDAMAR’A CANDAMARI OLACAK BİR PROJEYE İMZA ATTIK”

Gevaş ilçesinde bulunan ve üzerindeki tarihi Ermeni Kilisesi ile büyük öneme sahip olan Akdamar Adasının kent tarihi için önemli bir değer olduğunu belirten Zorluoğlu, “Akdamar Adası eşsiz güzelliği ve tarihi dokusu sayesinde her yıl yurt içi ve yurt dışından 10 binlerce ziyaretçiyi ağırlayan önemli turistik alanlarımızdan bir tanesidir. Sadece geçen sene 120'bine yakın ziyaretçi adamızı ziyaret etti.  Yarım saatlik bir tekne turunun ardından ulaşılan adamız yaz ve kış aylarında sunduğu görsel şölenle ziyaretçilerine doyumsuz hazlar yaşatıyor. Ancak Mart ayından itibaren yeşillenen, Nisan ayından itibaren de badem ağaçlarının çiçek açmasıyla süslenen Akdamar Adası maalesef Haziran ayının sonlarına doğru yeşilliğini yavaş yavaş kaybetmekte ve adeta çölleşmektedir. Bizler büyüklerimizin doğaya, tarihe ve inanca gösterdiği duyarlılıktan da yola çıkarak, Akdamar Adamıza candamarı olacak bir projeye imza attık. İnşallah 27 Nisan’da da ihalesini yapacağız” dedi.

“PROJE SAYESİNDE ASIRLIK BADEM AĞAÇLARI KURTULACAK”

Adanın yeşil kalmasını sağlamak ve yıl içerisindeki ziyaretçi sayısını artırmak amacıyla Kıbrıs modeli bir çalışma yapmaya karar verdiklerini aktaran Zorluoğlu, şunları söyledi:

“Projemiz büyük bir heyecanla karşılandı. Bizler Van Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) marifetiyle gerçekleştireceğimiz bu proje ile hem doğaya hem inanca hem de tarihe verdiğimiz önemi de bir kez daha ortaya koymuş olacağız. Biliyorsunuz buradaki badem ağaçlarının büyük bir kısmı asırlık ve endemik türlerdir. Cumhuriyet öncesinde dikilmiş olan bu asırlık ağaçlar da projemiz sayesinde kurtulmuş olacaklar. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Hükümetin özel destekleri ile hayata geçirilecek olan Akdamar Adası’na su hattı çekilmesi projesinin de kentimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”

ETİKETLER : AKDAMAR yatırımlar van haberleri van gazetesi ağaçlar kıbrıs
Diğer VAN HABER haberleriVan Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
VAN HABERLERİ