Çakar, “İranlıları ticaret gözü ile görmemek lazım”

Haber: Van Gazetesi Haber Merkezi Van’da tekstil sektöründeki işletme sahiplerinden biri olan Mustafa Çakar, “İranlıları ticaret gözü ile görmemek lazım” dedi.
Bu haber 2018-04-24 13:41:35 eklenmiş ve 257 kez görüntülenmiştir.

 

Van’ın en işlek caddelerinde yerlerini alan ve mağazacılık sektöründe çekirdekten yetişen giyim sektörünün girişimcilerinden Mustafa Çakar ve ortakları ile tatlı sohbetler ettik.

Meslekten ziyade…

           Çakar, “Okyanus mağazasının bulunduğu yer daha öncesinde, Sümer bank tarafından işletilmekteydi. Sümer bankın önünden ortaklarımla birlikte geçerken hep vitrin dikkatimi çekerdi. Vitrinin düzensizliğini birbirimizle değerlendirirdik.  Acaba böyle bir yer biz sahip olursak vitrinden başlayarak içerdeki hantal düzeni nasıl hareketlendiririz? Diye hayal kurardık.

         Giyim sektörüne 1995 yılında zamanın en iyi mağazalarının birinde tezgâhtar olarak başladık. Bu bizim için bu sektöre başlamamızın dönüm noktasıydı. Kendimizi burada yetiştirerek belli bir süreden sonra yakın arkadaşlarımızla birlikte küçük bir iş yerini ortak olarak açtık. Bu sektörde yavaş yavaş ilerleyerek bu arada tecrübe kazanarak büyük mağazalar açtık.  Tabi bunları yaparken altın kuralımız ise şu oldu:  Ekonomik kazançtan ziyade müşteri memnuniyeti ve değerliydi.  Biz bu değeri kaybetmeme adına her zaman her ürünün en güzelini elimizden geldiği kadar en uygun fiyata müşterimize sunabilmek için gayret gösterdik.

         Okyanus mağazası açma hayalimiz gerçekleştiğinde işletmenin eski hali çok tadilat isteyen durumdaydı. Biliyorsunuz ki bir mağazanın en önemli yönü görselliğinin çok iyi olmasıdır. Proje desteği alıp bunun yanı sıra kendi tecrübelerimizi de katarak önce dekorumuzu daha sonra da kaliteli ürünler ve uygun fiyatlarla mağazamızı açtık. Fiyatlara karşı sürekli dikkat çekici cümleler kullanmamdaki temel etken ise; nihayetinde hepimiz birer tüketiciyiz.  Hepimiz en kaliteli ürünü en uygun fiyata almak isteriz.

          Mağazamızda erkek ve bayan giyimi yanı sıra ayakkabı reyonu da hizmet vermekteyiz. Sonradan İranlıların talebi ve diğer reyonlarımızı bütünleştirici anlamında kozmetik reyonumuz da hizmet ağımızda…”

Peki, şubeye Okyanus ismi verme düşüncesi nerden geldi?

          Çakar, “Biliyorsunuz ki Vanlılar Van Gölü’ne genelde deniz olarak dillendirmektedirler. Biz de mağazamıza isim arayışına geçtiğimizde birçok isim üzerinde yoğunlaştık. İstanbul’dan gelen ortağımızı uğurlarken bile yolda isimleri iştişare ediyorduk. Ortağım, “gölümüz var zaten o zaman isim DENİZ olsun.” diye fikrini sundu. Ben de bu fikre küçük bir ekleme yapıp hedeflerimizle bütünleşmesi için, “Okyanus olsun.” dedim ve yolda kararlaştırdık.”

“En iyisini en uyguna giyinme” denildiğinde…

         Çakar, “Müşterilerimizin bizleri tercih etmeleri için bol çeşit kaliteli ürün ve uygun fiyat politikamızı hiç değiştirmedik. Mağazamız planlı bir görünüş ve profesyonel ekiple çalışmaktadır. En iyi hizmeti verebilmek için iyi bir ekiple yola çıkmalısınız. Bu anlamda kendi ekibimize fazlasıyla güveniyoruz.

     Bir sektörde sürekli kalmayı hedefliyorsanız; önce işinizi seveceksiniz. Sonra güvenilir olacaksınız.

 Bu sektörde maddiyat ile bazı noktaları aşarsınız. Ancak; itibarınız sağlamsa hızlı yol kat edersiniz. “

Mağazacılığın yanı sıra üretimi hiç düşündünüz mü?

           Çakar, “İnsanlar kendilerine göre bir takım hedefler belirlerler. Her ulaşılan hedef yeni hedefler doğurur. Bu anlamda mağazacılık yaparken her zaman üretimi hedefledik. Çünkü: insanın kendi ürettiği ürünü müşterisinin beğenisine sunmaktan daha keyif verici bir şey olamaz.

          Yaklaşık on beş yıldır BIGNESS markasıyla İstanbul’da erkek üst grup ( gömlek, tişört, swit ) üretimi yapmaktayız. İlerde Allah nasip ederse ürün çeşitliliğimizi arttırarak kendi markamızı önce Türkiye’ye ve sonra dünyaya duyurmayı hedefliyoruz.”

İran halkına söylemek istediğiniz bir şey var mıdır? İranlılar Van halkına neler kattı?

            Çakar, “Bu sektörde bizim için müşteri ayrımı yoktur. Biliyorsunuz ki burası bir ticarethanedir. Her müşteri bizim için çok değerlidir. Ayırım yapmaksızın bütününe de aynı değeri veriyoruz. Ancak İranlıları göz ardı etmeyecek kadar Vana ve bizlere katkısı vardır. İranlıları sadece ekonomik çıkar olarak görmemek lazım. Onları hem müşteri hem de misafir olarak görmeliyiz. Her konuda onlara yardımcı olmalıyız. Bu zaten bizim kültürümüzde var. Zaman zaman eksikliklerimiz olsa da bunu en aza indirip, misafir perverliğimizi İranlılara yansıtmalıyız. Van şehrimiz; İranlılar için kilit bir noktadır. Bu kilit noktada turizmi iyi değerlendirmek gerekir.

           Van güzel bir yer ve bu güzel yerde sadece bir ülkeye ait turizmi geliştirmenin yanı sıra farklı ülkeden de turistlere kapılarımızı açmak isteriz.” Diyerek konuşmalarını tamamladı.

Bizlerde Van Gazetesi ailesi olarak, bizleri konuk aldıklarından ve bize olan ilgi alakalarından dolayı mağaza sahipleri, yöneticileri ve personellerine teşekkürlerimizi sunuyoruz. Başka bir röportajda görüşmek ümidiyle gazeteyle kalın.

VAN GAZETESİ HABER MERKEZİ

ETİKETLER : van gazetesi van gazeteleri van haberleri van haber
Diğer VAN HABER haberleriVan Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
VAN HABERLERİ