Hemovijilans Eğitimi

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü kan, Organ, Doku Nakli Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından organize edilen Ulusal Hemovijilans rehberi kapsamında İl Müdürlüğümüz tarafından Van Güney Doğu Bölgesi olan Ağrı, Bitlis, Hakkari, Iğdır ve Muş illerinde görevli Hemovijans Birimi çalışanlarına Hemovijilans Eğitimi verildi.
Bu haber 2018-04-27 11:02:13 eklenmiş ve 510 kez görüntülenmiştir.

 

Eğitime Prof. Dr. Cengiz DEMİR, Uzm. Dr. Nigar ERTUĞRUL ÖRÜÇ, Uzm. Dr. Soner YILMAZ, Dr. Ülkü KODALOĞLU TEMUR, Uzm. Dr. Mustafa ve Nuri GÜNÇIKAN eğitimci olarak katıldı.

Eğitimde Heovijilans Sisteminin ülkemizde ve dünyada kullanılan yeni sistemler arasında olduğu anlatıldı. Hemovijilans Sisteminin kan ve kan ürünlerinin kullanılması sürecinde oluşan tüm durumların takip edilmesi manasına geldiği belirtildi. Ayrıca 5624 Sayılı Kan ve Kan Ürünleri Kanunu hakkında bilgilendirme yapıldı

Hemovijilans sisteminin Dünyada ilk Fransa’da kullanılmaya başlandığını ve bu sistemin halen en iyi kullanan ülkenin İngiltere olduğu vurgulanarak, ülkemizde ise henüz istenilen seviyede uygulanamadığı ifade edilmiştir. Hemovijilans alanında verilecek olan eğitimlerle hekimlerimizin gayreti ile daha iyi seviyelere ulaşılacağına olan inancın tam olduğu belirtildi.

Eğitimde açılış konuşmasını yapan Van İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Ali GÜR hemovijilans konusunun önemine değinerek, konuyla ilgili olarak ilimde yapılan çalışmaları anlattı. Dr. Ali GÜR konuda ilimize teşrif eden eğitimcilere teşekkür ederek tüm katılımcılara başarılar diledi.

ETİKETLER : van gazetesi van haberleri van haber Hemovijilans Eğitimi
Diğer VAN HABER haberleriVan Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
VAN HABERLERİ