VAN İPEKYOLU BELEDİYESİ KISA FİLM FESTİVALİ AÇILIŞI YAPILDI

Van İpekyolu Belediyesi Kısa Film Festivali, film gösterimleri ve Duble Tree by Hilton Oteli’nde yapılan resmi açılış töreni ile başladı.
Bu haber 2018-05-04 14:26:01 eklenmiş ve 593 kez görüntülenmiştir.

 

3-5 Mayıs 2018 tarihlerinde düzenlenen festivalin ilk gününde, Van AVM Cinemaximum salonlarında film gösterimleri ücretsiz ve halka açık olarak yapıldı ve yoğun ilgi gördü.

         Akşam yapılan resmi açılış töreninde bir konuşma yapan İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Cemil Öztürk " Bu yıl ilkini düzenlediğimiz İpekyolu belediyesi kısa film festivalinin açılışını yapmanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz.

" diyerek, tüm katılımcılara ve festivalin düzenlenmesinde emeği geçenler teşekkür etti.

         Açılış töreninde ayrıca İpekyolu Belediyesi Engelsiz Yaşam Akademisi kursiyerlerinden oluşan koro da bir konser verdi.
         249 kurmaca, 110 belgesel, 36 deneysel, 29 animasyon olmak üzere toplam 424 kısa filmin başvurduğu festivalimizde ön değerlendirmenin ardından kurmaca dalında 14, belgesel dalında 10, deneysel dalında 5, animasyon dalında 5, engelsiz yaşam ödülü dalında 5 film olmak üzere toplamda 39 film yarışma; 14 filmde gösterim hakkı kazandı.

         Van temalı filmler atölyesi kapsamında çekilen 7 filmin ayrı bir kategoride yarışacağı film festivalimizde toplamda 13 adet ödül sahiplerini bulacak. Bu ödüllerden bir tanesi usta oyuncu Münir Özkul anısına verilecek. Bununla birlikte Türk Sineması’na emeği geçen Ali Duygu Sağıroğlu, Feyzi Tuna ve Prof. Sami Şekeroğlu’na onur ödülleri takdim edilecek.

         İlk günden itibaren yoğun ilgi gören festival ana jürisinde Ahu Türkpençe, Ahmet Mümtaz Taylan, Mehmet Aksın, Ozan Açıktan, Murat Tırpan, Nuran Evren Şit, Asuman Susam, Enis Rıza Sakızlı, Mustafa Ünlü, Ümit Kıvanç, Ayşe Ünal, Fehmi Kaba, Hale Künüçen, Yonca Ertürk, Deniz Tarsus, İsmail Orhan Toraman, Şükrü Künüçen, Tankut Kılınç gibi uzman, akademisyen ve tanınmış isimler bulunuyor.

         Festival, 5 Mayıs Cumartesi saat 18.00’de düzenlenecek ödül töreni ile sona erecek.

 

ETİKETLER :
Diğer VAN HABER haberleriVan Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
VAN HABERLERİ