Lavabo ve WC’lere Dikkat!


Bu makale 2016-09-05 11:38:00 eklenmiş ve 812 kez görüntülenmiştir.
Hikmetullah Yetkin

Yabancı ülkelerde “kaka” diye bilinen, Türkiye’nin sosyetelerinde “dışkı” ama asıl adı “bok” diye tabir edilen dışkı, lavabolarda bazı hastalığa neden olmaktadır. J

 

Meydana getirdiği hastalıkları:

Doğrular biraz zalimce gelebilir. Gripten ishal virüsüne kadar bir sürü şey lavaboda, el kurutucusunda ve tuvalet kapağında geziyor. Eğer düzgün temizlemezseniz kendinizi, değişik hastalıklara – koli basili, hepatit A, menenjit, vb. hastalıklar yüzünden haftalarca hasta olma riskini taşıyorsunuz demektir. 
Yazın ortasında kaptığınız gribi tuvaletten kapmış olmanız yüksek ihtimal. Tuvalete gittiğiniz her yerde bu bakteriler bulunuyor.
 

İlk korumanız:
Hava ve dokunma yoluyla geçen bakterilerden korunmanın bir sürü kolay yolu var, en güçlüsü de kendi bağışıklık sisteminizin olması. Sağlığı yerinde olan insanlar yaşlı veya gençlerden daha fazla umursamaz olabilirler. Bu demek değildir ki gidin umumi tuvaletlerde yaşayın. 

Kirli yerlere dokunduktan sonra elinizi
 yıkamamanız sağlıklı değil ama zarar görmeme ihtimaliniz de var. Vücudunuz bunun için yeterince güçlü. Ama eğer bağışıklık sisteminiz gripten veya alerjiler yüzünden yorgunsa, bu bakteriler sizi günlerce yatağa düşürebilir. 

Tuvaletlerden bel soğukluğu kapabilirsiniz:
Sağlıklı bir bağışıklık sistemi ya da değil, yürüyen bir virüs olmamak için yapabileceğiniz çok şey var. Öncelikle, ellerinizi yıkayın! Önceki
 taşıyıcıdan kalan mikroplardan kaçınmak için en önemli yol budur. Sıcak su ve sabunla yaklaşık 20-30 saniye avuç içinizi, elinizin üstünü, parmaklarınızın arasını ve tırnaklarınızın altını yıkayın. Sağladığınız sürtünme sayesinde tuvaletlerin en ölümcül bakterisini öldürdünüz.
Eğer hastaysanız ya da bağışıklık sisteminizin zayıfladığını düşünüyorsanız sifonu çekmek için kağıt kullanabilirsiniz. Klozet ve çevresi mikroplarla kaynayan yerlerden biri... Sifonu çektikten sonra klozetten hemen uzaklaşın çünkü hava yoluyla bulaşan mikroplar uçuşmaya başlayacaklardır. Işık hızıyla kaçın demiyoruz ama oyalanmayın.
 
Bulabildiğiniz her yerde klozet kâğıtlarından kullanın. Eğer oturacaksanız bolca tuvalet kâğıdı ile kaplayın böylece popunuz ile klozet birbirine değmez. İşiniz bittiğinde bir sonraki kullanıcıya saygılı olun ve tuvalet kâğıdını tuvaletin içine itin.
 
Musluğu ve kapıyı açmak için kâğıt havlu kullanın. Yoksa metal yerlere dokunarak ellerinizi boşa yıkamış oluyorsunuz. Bunlar her insanın yapması gereken basit ve kolay şeyler.
 

Ne Kapmazsınız?
Korkunç gelecektir ama klamidya ve bel soğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkları taşıyan organizmalar umumi tuvaletlerde görülmüştür. Ama popunuzda kesik yarık gibi bir yara yoksa bunları kapmanız az ihtimal. Bunlar gibi enfeksiyonların bulaşması için kesik veya yara olması gereklidir. 

Ayrıca bu mikropların (ve ishale neden olan mikropların) yaşam süreleri çok kısadır bu yüzden bir yere bulaştıktan sonra ölürler. Bir virüsle temasa geçseniz bile sizi etkilemesi için bol miktarda olması gereklidir.
 

Eğer çişin üzerine oturursanız veya sifonu çektiğinizde tuvalet suyu sıçrasa bile enfeksiyonu kapma ihtimaliniz düşüktür. En iyisi oturmadan önce silin.
 

Hijyen konusunda takıntılı olmanıza gerek kalmadan, istatistiklere güvenin ve sağlıklı bir bağışıklık sisteminin sizi koruyacağını bilin.
 

Sık sık ellerinizi yıkamaktan başka, yanınızda ıslak mendil ve dezenfektan taşıyarak ortalama bir korumaya sahip olabilirsiniz. Muslukları ve kapıları açmak için bileğinizi veya kağıt havlu kullanmak ise mikroplarla olan temasınızı minimuma indirger.
 

Umumi tuvaletlerde milyonlarca mikrop olmasına rağmen, birkaç adımda onlardan kaçmak çok kolay…

Başka bir araştırmamda görüşmek ümidiyle…

 

“Temizliğin en büyük gelişi terbiyedir.”    

Diğer yazıları...Van Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
VAN HABERLERİ