ideal insan


Bu makale 2016-10-11 19:00:23 eklenmiş ve 630 kez görüntülenmiştir.

Yeni  bir düzen için sosyolojik,psikolojik ve felsefik olarak bir tükenmişlik sendromuna giren paranoyak ve antisosyal kişiliklerini vandalizm ile en üst seviyeye çıkararak toplumu ve toplumun düzenini sağlayan dinamkleri yerle bir eden , sokak terminolojisiyle freni patlamış kamyon  gibi önüne gelen herşeyi yıkıp yakan insan profilini değiştirerek ve yeni bir üst insan profilini oluşturmamız lazım.

Hangi açıdan bakarsak bakalım , ister evrensel ,ister beşeri , ister dinsel, ister demokratik, özgürlükçü ,eşitlikçi ,paylaşımcı ve çoğulcu bir yönetim sistemi , ister bütün insanların bir consensus oluşturarak yeni bir  yönetim biçimi ve şeklini oluştursunlar beli bir süre sonra sistem kargaşası ve karmaşası yaşanacaktır.

Toplumu eleştirel , sorgulayıcı ,katılımcı ve bireyşelleşmiş bireylerden oluşturmadıkça düzen yada sistem; ister demokrasiden icazet alsın, ister illahi bir kaynağa dayalı olsun zamanla o muhteşem düzen kendisini kurgulayan ve kuran insana benzeyecektir.

Sınıf , güç , statü gibi sosyal üstünlük kazandıran olgular ve etnik kimlik , dil , milliyet gibi doğuştan gelen aidiyetler insanlar tarafından doğru ve eşit bir şekilde paylaşmadıkça ve yaşanmadıkça sistemleri sorgulamak anlamsız ve geçersiz olacaktır.

Kapitalizmin en sert ve vahşi bir şekilde yaşandığı bu yüzyılda sınıf , statü ,para  gibi olgular insanı insanın kurdu olmasına neden olmaktadır.

 

Nitelikli bir eğitim , eleştirel  ve sorgulayıcı bir düzen oluşturmak , toplumsal eşitliği ve toplumsal değerleri  içselleştiren bir nesil yetiştirmek ve bu nesli etkin hale getirmek için öncelikle insanı insan yapan temel ve toplumsal değerleri olmazsa olmaz yapan eğiticiler olmalıdır. Eleştirel , sorgulayıcı, hoşgörülü , empati , kurabilen ,sempatik bir yaklaşımı ,içselleştiren politikacılar ve yöneticiler yetiştirmeli , insanı  merkeze alan  toplum mühendisleri(SOSYOLOGLAR)  olmalıdır.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

Anket
Van'da ki basın mensupları TARAF mı?
TARAFSIZ
EVET
HAYIR

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -

Van Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
VAN HABERLERİ