Bağlılıklarımız


Bu makale 2016-12-04 10:56:31 eklenmiş ve 1777 kez görüntülenmiştir.

Bağlılık duygusu insanca bir ihtiyaçtır. Yaşamımızın çeşitli zamanlarında ya da kimi zaman diliminde hissederiz. Bağlılık, daha çok bir yakınlık sevgi duygusu olarak da açıklana bilir.

“Bağlılıklarımız, görmemizi, egomuzu, kabullenmemizi engeller.”

Özellikle insanca bir duygudur bağ. Nelere bağımlı oluyoruz? Evimize,  işimize, memleketimize ve sevdiğimize bağımlılık etkilerimizi göstermekteyiz. Nikotin derecesine gelince mi? Yoksa tutkulu bir aşka dönüşünce mi?  Hangisi bizi yorar ya da iyi bir yere götürür?

Birey nelere tutkuyla bağlanabilir?

İnternete,  sigaraya, alkole ya da psiaktif maddelere…

Yakınlarına, karşı cinse akla gelebilecek ya da her şeye…

Her insan yaşamının bir anında tutkulu bağlılık yaşayabilir…

Bağımlılık güven duygusunun bir göstergesidir, kişiye zarar vermediğin sürece.

Aşk ile karşılaştığımızda bilinçli beklentiler içine gireriz. Ama elde olmadan, bilinç dışı istekler ve korkular kişiyi beklentilerinin hayallerinin, ideallerinin uygun bir eş hayat arkadaşı… İşte bunun gerçekleşmesi için bağlanmayı ya da bağlılığı yükselten bir etken istek haline gelir.

Bütün bağımlılıklarımız dozunu aştı mı ciddi zararlar muhakkak verecektir bizlere. Bunun limitini ayarlamak, tabi birey olarak bizim elimizde… Zayıf mıyız hayata karşı? Mücadele etmeye ne kadar gücümüz yetiyor savaşmak adına? Sancılı bir bağımlılıktan nasıl kurtulabiliriz? Bunların sorularını aklımızın yettiği kadar cevaplarız. Oysaki insanoğlu bağımlı ve bağımlılık duygusunu nöron savaşı verircesine beyninde iletki sağlayarak oluşturur. İnsanlar… Evet, insanlar… Hiç kimsenin bilmediği ve görmediği insanlar topluluğu… Ya da insan olduğumuzu sandığımız bağımlılıklar… Size bir seçenek verdim. O da bağımlılık. İnsanlar denildiğinde kemikler üzerinde kurulmuş ve etlerin birleşmiş bir bütün olduğunu düşünürsünüz. Oysa insan denildiğinde aklın beyinle kalp arasındaki kurduğu ruh analizidir. Bu konu hakkında daha çok yazı yazmak isterdim. Velâkin bana ayrılan yazının sonuna geldim. Umarım, yazım sizlere bir fayda sağlamıştır.

 

“Sevgi ve bağlılıklarımız hiç bitmesin.” 

Diğer yazıları...Van Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
VAN HABERLERİ