Dağınık zihinler nasıl toplanır?


Bu makale 2017-03-03 17:15:27 eklenmiş ve 2261 kez görüntülenmiştir.
Hikmetullah Yetkin

Zaman zaman zihnimizin aşırı dağınık olduğunu hissederiz. Bu durumun önüne geçmek için zihnimizi toparlamamız gerek. İşte zihninizi eğitecek 7 küçük ipucu...

 

Zihninizi Eğitmenin 7 Yolu

1.      Her gün egzersiz yapın

Sadece zihninizi değil bütün vücudunuzu çalıştırmanız gerekir. Çünkü spor yapmak endorfin salgılamanızı sağlar ve bu sayede kendinizi daha huzurlu ve daha mutlu hissedersiniz. Mutluluk ise, hem vücudunuzu hem zihninizi çalıştırmanız için sizi desteler.

 

2.      Sağlıklı kahvaltı edin

Vücudunuzu nasıl beslenerek güne hazırladığınız çok önemlidir. Doğru besinler beyninizin maksimum düzeyde çalışmasını sağlar.

 

3.      İnternet

İnternette zihin çalıştırıcı egzersizlerin bulunduğu pek çok site var. Bu sitelere girerek beyninizi çalıştırabilirsiniz. Bu sitelerin hedefi hafıza, hız, problem çözme yeteneği, dikkat ve esnekliği pekiştirmektir.

 

4.      Çok televizyon izlemeyin

Bizim neslimiz televizyonla büyüdü ve hala televizyon hayatımızın önemli bir parçası. Fakat televizyon ve sosyal arkadaşlık sitelerinde çok fazla vakit geçirmek beyninizin aktivitesini minimuma indirir. Bundan kaçınmak için televizyon ve sosyal ağlara ayırdığınız zamanı azaltın ve daha çok puzzle, bulmaca çözün.  

 

5.      Her gün yeni bir şey öğrenin

Her gün yeni şeyler öğrenmek zihninizi keskin tutar. Dans etmeyi, yeni bir dili veya resim yapmayı öğrenerek hem eğlenebilir hem de beyninizi çalıştırabilirsiniz.

 

6.      Farklı şeyler yapın

Yeni öğrenmeye karar verdiğiniz şeyi tekrar tekrar yapın. Beyininiz bunu, her seferinde, yeni bir yolla yapmaya çalışacak ve doğal olarak kendini çalıştıracaktır.

 

7.      Meditasyon

8.      Meditasyon bize pek çok şey kazandırır. Farklı bakış açısı, mutluluk, yeni şeyler başarma yeteneği... vb. üstelik meditasyon, yıllar içinde, zihninizin daha da gelişmesine yardımcı olur.

 

 

Huzurlu günler dileriz!

Diğer yazıları...Van Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
VAN HABERLERİ