Katı Atık Entegre Tesisi Projesi

Van Büyükşehir Belediyesi, kentin çöp sorununu ortadan kaldıracak ‘Katı Atık Entegre Tesisi’ne başlıyor. Sözleşmesi imzalanan tesisin işletmeciliğini,25 yıllığına PANDA Alüminyum A.Ş. yapacak.
Bu haber 2018-12-11 14:55:13 eklenmiş ve 456 kez görüntülenmiştir.

Van’ın yıllardır kronikleşmiş çevre sorunlarını bir bir çözüme kavuşturan Büyükşehir Belediyesi yine önemli bir projeyi hayata geçiriyor. Van Gölü’nü kirlilikten kurtaracak olan ‘Merkez İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nin ardından Büyükşehir Belediyesinin vizyon projelerden ‘Katı Atık Entegre Tesisi’ninsözleşmesi imzalandı. Yaklaşık 140 milyon TL’ye mal olacak tesis, yap-işlet-devret usulü ile hayata geçirilecek. Belediye bütçesinden hiçbir harcama yapılmadan yıllık yüzde 6 kar payı ile 25 yılda yaklaşık 82 milyon TL gelir elde edilmesi hedefleniyor. 31 Kasım 2018’de ihalesi yapılan tesisin sözleşmesi Van Valiliği Ali paşa Toplantı Salonunda Vali ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Sinan Aslan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Ülker Cem Kaplan, Çevre Koruma Kontrol Daire Başkanı Selçuk Doğru ve firma yetkililerinin katılımıyla gerçekleşti. 

AB STANDARTLARINDA OLACAK

İki aşamada hayata geçirilmesi planlanan projenin ilk aşamasında mevcut vahşi depolama alanının ıslah edilerek yeşillendirilmesi ve alanın üzeri kapatılarak elde edilen lentfil gazının(Çöp Gazı) elektrik enerjisine dönüştürülmesi planlanıyor. İkinci aşamada ise atık alanında Avrupa Birliği (AB) standartlarına uygun entegretesisler kurulacak.Gelen atıkların profesyonel bir şekilde ayrıştırılması ve ekonomiye kazandırılması sağlanarak gelir elde edilecek. 

Ayrıca buraya getirilen organik atıklar fermantasyon sistemi ile büyük tanklarda 55 derece sıcaklıkta bekletilerek oluşan biyogazdan elektrik enerjisi elde edilecek. Atıklardan geriye kalan malzemelerin ise kompost yapılarak gübre yapımında kullanılması sağlanacak. Bu sayede sıfır atık ile işlemler devam edecek. 

ÇÖPTEN 30 BİN HANEYE ELEKTRİK!

Yapılacak çalışmalar sayesinde kent merkezi ve ilçe aktarma istasyonlarından toplanan katı atıklar 3.2 milyon metreküplük yeni düzenli depolama sahasına getirilecek. Bu sayede 30 yıldan fazla bir süredir gerek insan sağlığı gerekse çevre sağlığını tehdit eden Özalp Yolu üzerindeki vahşi depolama alanından kaynaklı koku, görüntü ve hava kirliliği ortadan kaldırılacak.Çalışma ile saatte 8 megavat elektrik üretilerek yaklaşık 30 bin hanenin elektrik enerjisi çöplerden karşılanacağı gibi yaklaşık 100 kişiye de iş istihdamı sağlanacak. 

Katı Atık Entegre Tesisi Projesi, geri dönüşüm malzemeleri ayrıştırma tesisi, düzenli depolama alanı yapımı ve işletimi, biyogaz tesisi ve elektrik üretim tesisinden oluşmaktadır. 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer haberleri

Anket
Van'da ki basın mensupları TARAF mı?
TARAFSIZ
EVET
HAYIR

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

Arşiv Arama
- -

Van Gazetesi | Van Haber | Van Haberleri | Vanhaber
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
VAN HABERLERİ