TAŞERON İŞÇİYE BAYRAM İKRAMİYESİ

Taşeron işçiler zam ve ikramiyeleri merak ediyor. Türkiye'de pek çok belediye tarafından maaşlarda ve ikramiyelerde zam yapıldı ve iyileştirmeler gerçekleştirildi.

TAŞERON İŞÇİYE BAYRAM İKRAMİYESİ

Taşeron işçiler zam ve ikramiyeleri merak ediyor. Türkiye'de pek çok belediye tarafından maaşlarda ve ikramiyelerde zam yapıldı ve iyileştirmeler gerçekleştirildi.

Reklam
TAŞERON İŞÇİYE BAYRAM İKRAMİYESİ
28 Mayıs 2019 - 14:06
Reklam
Reklam

31 Mayıs Cuma günü, milyonlar için kazançlı bir gün olacak. Emeklilere bayram ikramiyelerinin, işsizlere maaşlarının yatırılacağı 31 Mayıs'ta; taşeron işçilere de ödeme var. 31 Mayıs'ta yaklaşık 500 bin kamu işçisinin hesabına 13 günlük ilave tediye (ikramiye) yatırılacak. Taşeron işçiler uzun yılladır verdikleri mücadelenin sonunda KHK kapsamında 4/D statüsüne kavuşmuşlardı. Bu sayede taşeron işçiler pek çok yeni hak elde ederken özellikle de mali ve sosyal haklar ile maaşlarında yaşanan artışa ek olarak bayram ikramiyesi ve cep harçlığı gibi maaşlarına ek olarak ödeme alma hakkı elde etmişlerdi. Peki 4/D'li KHK İle Kadroya Geçen Taşeron İşçilere harçlık, maaş zammı durumu nedir? Taşerona bayram ikramiye ücreti ne kadar?.

Taşerona bayram ikramiye ücreti ne kadar? 4/D'li KHK ile kadroya geçen taşeron işçilere harçlık ve maaş zammı var mı? Kamu işçilerine 26 günlük ikramiyenin ikinci yarısı 31 Mayıs'ta ödenecek. Hesaplara en az 792 lira yatırılacak. KHK Kapsamında çalıştıkları kurumlarda kadroya alınan taşeron işçiler bu sayede pek çok mali ve sosyal hakka kavuşmuş oldu. Yıllardır süren sancılı süreç sonunda kadro talepleri gerçekleşen taşeron işçiler sonunda kadroya alınarak 4/D statüsüne kavuşan taşeron işçiler kavuştukları bu yeni statüde eski düzenden farklı olarak kazanımlar elde etmektedir. Bunlardan en önemlisi de maaşlarına yapılacak zamlardır. 2019 yılına girdiğimiz bugünlerde tüm çalışanlar yeni yılla birlikte maaşlarını zamlı aldı. Bayram öncesinde taşeron işçilere asgari ücret maaş artışı yapılacak mı sorusuna cevap aranıyor..

TEDİYE CUMA GÜNÜ YATIYOR

31 Mayıs'ta yaklaşık 500 bin kamu işçisinin hesabına 13 günlük ilave tediye (ikramiye) yatırılacak. Kamu işçilerinin yıllık ikramiyesi; fazla mesai, yol ve yemek gibi ilave ödemeler olmaksızın hesaplanan brüt ücretin 52 günlük tutarı kadar oluyor. İkramiyeden SGK primi ile gelir ve damga vergisi kesintisi yapılıyor. Yılın ilk 6 aylık döneminde 26 günlük tutar ödenirken, ikinci 6 aylık döneminde de bir 26 günlük tutar daha ödeniyor. 26 günlük tediye de 2 taksitte veriliyor. 26 günlük tediyenin 13 günlük tutarı Ocak'ta ödenmişti. 31 Mayıs'ta da kalan 13 günlük tutar ödenecek. Asgari ücretle çalışan bu yıl 52 gün üzerinden net 3 bin 170 lira ikramiye alacak. Ocak'ta 13 günlük tutar 792,57 lira yatırılmıştı, 31 Mayıs'ta da aynı tutarda ödeme yapılacak.

4/D KADROYA GEÇEN TAŞERON İŞÇİLER TEDİYE İKRAMİYESİ VE BAYRAM İKRAMİYESİ ALACAK MI?

KHK kapsamı ile 4/D statüsüne kavuşan taşeron işçiler hem tediye ikramiyesi hem de bayram ikramiyesi almaya hak kazandılar. 2019 ikramiye ödemeleri taşeron işçilere Mayıs ayı itibari ile yapılırken tediye ikramiyesi ve bayram ikramiyesi ile işçiler mali açıdan kendilerini çok rahatlatacak ek ödeme alma hakkı kazanmış olacak.

TAŞERON İŞÇİYE TEDİYE ÖDEMESİ

Kadroya geçen taşeron işçilere tediye ödemesi devlet tarafından yapılacak. Bir takvim dönemi için 52 gün olarak tediye ödemesi hesaplama işlemi yapılırken bu rakamlardan vergi ve primler kesilerek kalan tutar ödeniyor.
Taşeron işçilere ilave tediye ödemesi ne yazık ki toplu ödenmiyor. Yıl içerisinde toplam 4 taksit halinde işçilerin maaş hesaplarına tediye ödemesi yatırılıyor. 2019 tediye ödemeleri için ilk taksit Ocak ayında maaşlara yatırılmıştı. İkinci taksit ödemeleri ise bayramdan önce işçilerin maaşlarına yatırılacak.

Asgari ücretle çalışan kadrolu taşeron işçinin tediye ödemesi en az 825 lira olarak gerçekleşecek. İşçinin maaşı yükseldikçe bayram öncesi tediye ödemesi rakamı da kademeli olarak yükselecek.

. TAŞERON İŞÇİ KAÇ LİRA İKRAMİYE ALACAK?

Taşeron işçilere bayram ikramiyesi ödemesi olarak bilindiği üzere biri Ramazan Bayramı öncesi biri de Kurban Bayramı öncesinde olmak üzere yılda 2 kere para ödemesi yapılmaktadır.

Taşeron işçilere Ramazan Bayramı ikramiyesi olarak 75 lira ödeme yapılacak olan cep harçlığı olarak ta anılan bu rakam ile beraber işçilere yapılan ödeme en az 900 lirayı bulacak. Her iki rakam Mayıs ayı sonuna kadar hesaplara yatırılacak.

KADROYA GEÇEN İŞÇİLERE ZAM YAPILACAK MI?

Belediye çalışanı 1311 işçi gerçekleştirilen yeni sözleşmeyle beraber yüzde 37 oranında zam aldı ve sosyal haklar ile yardımlardan faydalandı.

Diğer yandan Çorum Belediye Başkanı Gül kent içerisinde düzenlenen törende yaptığı açıklamada ise en düşük işçi yevmiyesinin 88 Türk Lirasından 99 Türk Lirasına çıkarıldığını ve zam görüşmelerinin hem belediye ve hem de işçilerin taleplerine göre hesaplanarak gerçekleştirildiğini ifade etti.

KADROYA GEÇEN TAŞERON İŞÇİ ASGARİ ÜCRET ZAMMI ALACAK MI?

Taşeron işçiler zam ve ikramiyeleri merak ediyor.

Türkiye'de pek çok belediye tarafından maaşlarda ve ikramiyelerde zam yapıldı ve iyileştirmeler gerçekleştirildi.

Diğer yandan taşerondan kadroya geçenlerle alakalı olarak Çorum Belediyesinde işçilere yüzde 37 zam yapıldı ve ikramiyelerde ise yüzde 420 zam yapıldığı açıklandı.

ZAM HAKKINDA YENİ AÇIKLAMA

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay'dan yeni bir açıklama geldi ve kadroya geçen kadrolu işçilere yönelik zam hakkında;

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay kadroya geçen sürekli işçiler ile belediye şirketlerine geçen işçilerin aldıkları zam miktari ile ilgili olarak Yüksek Hakem Kurulu'na tepki göstererek yeni düzenleme istedi ve açıklamasında;

"Özellikle Yüksek Hakem Kurulu var taşeronlardaki arkadaşlarımıza ilk 6 ay 4, ikinci 6 ay 4, üçüncü 6 ay 4, dördüncü 6 ay 4. Enflasyonun 25'in olduğu bir yerde 4,4 uymuyor.

Yeni bir düzenlemeye yapması gerekiyor. Ülkeyi yönetenler diyor ki 'İşçileri enflasyona ezdirmiyoruz' ama bu Yüksek Hakem Kurulu ezmenin ötesinde işçi falan kalmıyor ortada" dedi.

. KADROYA GEÇEN TAŞERON İŞÇİYE ENFLASYON FARKI VERİLECEK Mİ?

Hükumet emekliye ikramiye müjdesinin ardından 3.5 milyon kamu çalışanının yüzünü güldürecek reform niteliğinde adımlar atmaya hazırlanıyor. Kadroya geçen 4/D statüsündeki işçilere enflasyon farkı ödemesi yapılacağını açıkladı. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, asgari ücret artışını taşeron işçilere yansıtıp yansıtmayacaklarını soran belediyelere iki farklı görüş verdi. İlk görüş yazısında, kadroya alınan taşeron işçilerin 1 Ocak 2018 tarihindeki çıplak ücretlerinin esas alınacağı, asgari ücretle olan bağlarının koptuğu kaydedildi.

Yüksek Hakem Kurulu'nun aldığı karara göre ise kamudaki taşeron işçilere 2020 ekim; yerel yönetimlerdeki taşeron işçilere de 2020 haziran ayına kadar her 6 ayda bir yüzde 4 oranında zam yapılacak. İkinci görüş yazısında ise sürekli işçi kadrosuna geçirilen işçilerin ücretlerinin kadroya alınırken işçiyle idare arasında imzalanan iş sözleşmesine göre belirlenmesi gerektiği belirtildi.

KADROYA GEÇEN TAŞERON İŞÇİYE BAYRAM ÖNCESİ YAPILACAK

İlave tediyede ikinci ödeme Ramazan Bayramı öncesi yapılacak. Böylece çalışanlar çifte ikramiye almış olacak. 4/D sürekli işçi kadrosuna geçen işçilere toplu iş sözleşmesi hükümlerine göre yılda 10 günlük ikramiye veriliyor. 5 günlük ücret tutarındaki ilk ikramiye ödemesini ocakta yapılmıştı. Geri kalan tutar ise temmuz ayı içinde yapılacak. Diğer yandan toplu iş sözleşmesi hükümlerine göre taşeron şirketlerden kadroya geçen işçilere Ramazan ve Kurban Bayramlarından bir hafta önce 75 lira bayram harçlığı verilecek.

.

.

.

.

.

YORUMLAR

  • 0 Yorum