Prof. Dr. Zeki TAŞTAN, "Asırlık Çınarın Dalları"

İran, bu coğrafyanın kadim devletlerinden. Asırlardır birbirine komşu olup da varlığını devam ettiren ve hâlen güzellikleri paylaştığımız nadir ülkelerden. Alışverişimiz o kadar uzun yıllar devam etmiş ki büyük bir çınara dönüşmüş! Bu çınarda yıllarca Türk’ün, Azeri’nin, Kürt’ün, Fars’ın çiçekleri açmış! Bu çınarda aşk var; kültür var; edebiyat var; şiir var… Mevlana’dan Sadi’ye; Hafız’dan Ömer Hayyam’a; Firdevsi’den Feridüttin Attar’a; Fuzuli’den Nizami Gencevi’ye kadar birçok şair, Türk ve Fars edebiyatının en güzel eserlerini ortak bir duyuş ve düşünüşle kurgulamış. Bu meşale geçmişten günümüze kadar bizi aydınlatan sönmez bir ilham kaynağı olmuş. Mesnevi, Gülistan, Hafız Divanı gibi eserlerin yıllarca Osmanlı medreselerinde okutulmasında da bu müşterek birlikteliğin devamını sağlamış.
Bu haber 2018-01-03 12:23:21 eklenmiş ve 905 kez görüntülenmiştir.

İran ve Türkiye bu anlamda komşulukları en uzun süre devam eden devletler. Kardeşler arasında zaman zaman doğal bir şekilde ortaya çıkan anlaşmazlık, çekişme ve kavgalara rağmen geçen yüzlerce senede hâlâ birbirimize selam verip kucaklaşabiliyorsak bunda geçmişin ve ortak kültür değerlerinin önemli bir rolü vardır. Bu ortak değerler bizi geleceğe taşıyacak en etkili güç de olacaktır. O yüzden komşuluk ilişkilerine çok değer vermeli; geçmişten günümüze gelen bu güzellikleri yeniden yaşamalı ve yaşatmalıyız. Türkiye’de, özellikle de Van’da gördüğümüz her İranlıyı geçmişin bir hazinesi görüp ailemiz gibi saklamasını bilmeliyiz. Bu hazineyi ne kadar itinayla saklayabilirsek geleceğe ve çocuklarımıza da tarihsel bir miras bırakmış oluruz.

Bugünü düşünen bugünde yaşar fakat geleceği düşünen asırlarca yaşar. Biz kardeşlerimizle asırlarca yaşadık, İnşaallah gelecekte de bu çınarın müşterek sahipleri olarak yeşermeye devam edeceğiz.

 

 

 

ETİKETLER : bu ortak asırlarca yaşar zeki taştan yyü van haberler gazeteler vanın en çok bilinen edebiyatı sanat
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜLTÜR - SANAT haberleri


Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

Arşiv Arama
- -

Van Gazetesi | Van Haber | Van Haberleri | Vanhaber
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
VAN HABERLERİ