Londra'da İslamofobi alarm veriyor

Geçen yıl 1205 olarak kaydedilen İslamafobik nefret suçları bu yılın Ocak ayına kadarki süre zarfında 1678’e yükseldi.
Bu haber 2018-03-06 16:59:33 eklenmiş ve 660 kez görüntülenmiştir.

Öte yandan, Londra Belediyesi Zabıta ve Suç Ofisi'nden verilen rakamların Londra'da kayda geçmeyen nefret suçları nedeniyle gerçek figürü yansıtmadığı belirtiliyor.

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan ise bu suçları işleyenlerin tutuklanacağını ve sıfır tolerans ile cezalandırılacaklarını beyan etti. Khan, “Londra çeşitliliği kutladığımız, değer verdiğimiz ve kucakladığımız bir yerdir” diyerek, “Tüm Londralıları bir araya toplanmaya ve şehrimizin bizim yaşam biçimlerimizi yıkmak ve zarar vermek isteyenler tarafından asla bölünemeyeceğine dair dünyaya açık bir mesaj göndermeye çağırıyorum” diye ekledi.

Londra Köprüsü'nde sekiz kişinin terör saldırısıyla öldürülmesinin ardından Belediye Başkanı Sadıq Khan şehirde günlük olarak yaşanan İslamafobi saldırılarında da yüzde 40 artış olduğunu vurguladı.

Müslüman liderler ve polis de bu artışın geçen yıl Londra Köprüsü ve Manchester Arena'ya yapılan terör saldırılarıyla bağlantılı olduğunu ifade etti.

İngiltere'de İslamafobiyi yenmek için mücadele eden Tell Mama adlı kampanya grubunun yöneticisi Iman Atta, 'artan saldırıların Müslüman toplumlarda yüksek bir gerilim seviyesi yarattığını” belirtti. Terör saldırılarının dalga etkisi yaratarak İslamafobik saldırıları tetiklediğini ve marjinal bir artışa neden olduğunu dile getirdi.

2016 yılında İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmayı oylaması sürecinde göç üzerine odaklanan tartışmalarda Avrupa nefret suçlarının artması nedeniyle kınanıyor.

Nefret suçları ise fiziksel saldırı, mülke zarar verme, kabadayılık ve taciz şeklinde vuku buluyor.

Kaynak: tımeturk

ETİKETLER : londra'da islamfobi islamfobi oranı artıyor avrupa'da nefret suçları ingiltere'de islamfobi sadıq khan londra köprüsü müslüman avrupa birliği tell mama kampanyası londra zabıta ve suç ofisi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer DÜNYA haberleri


Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

Arşiv Arama
- -

Van Gazetesi | Van Haber | Van Haberleri | Vanhaber
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
VAN HABERLERİ