Ak Parti Van milletvekili adaylarını tanıyalım

Uzun süredir beklenen listeler YSK'ya sunuldu. AK Parti 8 kişilik Van milletvekili listesini açıkladı. Sürpriz isimlerin yer aldığı o listenin isimleri hakkında bilgileri sizler için derledik.
Bu haber 2018-05-26 11:41:47 eklenmiş ve 1138 kez görüntülenmiştir.

 

Ak Parti'de uzun çalışmalar sonucunda milletvekili aday listeleri belirlendi.

Listede hem siyaset hem seçim tecrübesi olan isimler dikkat çekerken kadın ve genç kontenjanlarına da özen gösterildiği öne çıktı. Peki Van'dan aday gösterilen isimler kimler?

İŞTE VAN MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

 

1- Osman Nuri GÜLAÇAR

1965 yılında Van’da doğdu. İlk ve ortaöğretimini aynı ilde bitirdi. İmam-hatip lisesinden mezuniyetinin ardından Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünden mezun oldu. Yabancı dil olarak Arapça bilmektedir. Bölge’de Kanaat Önderi olarak tanınan Osman Nuri Gülaçar, 28 yıl imam-hatip olarak görev yaptı. Çeşitli sivil toplum örgütlerinde faaliyet gösterdi. Ensar Vakfı Van Şube Başkanlığı görevinde bulundu. 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den Van Büyükşeir Belediye Başkan adayı olan Gülaçar, evli ve 3 çocuk babasıdır. 

 

2- İrfan KARTAL

1949 Van doğumludur. İlk, orta ve lise öğrenimini Van’da tamamladı. Yüksek öğrenimini 1973 yılında Ankara Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi (ADMM) İnşaat Mühendisliği bölümünde tamamladı. Eczacı Semra Kartal’ın eşi olan İrfan Kartal, 13,14,15 ve 16. dönem Van Milletvekilliği ve TBMM Başkanlığı yapmış olan Kinyas Kartal’ın öz yeğenidir. 1973 yılından beri bir çok sivil toplum kuruluşunda yer alan Kartal, Akil İnsanlar Grubu’nun Van temsilciliği görevinde bulundu. 2 çocuk babasıdır.

 

3- Abdulahat ARVAS

1969 yılında Van”ın Erciş ilçesinde doğdu. İlköğretimini Erciş“in Yukarı Işıklı köyünde orta ve lise öğretimini ise Van İmam Hatip Lisesinde tamamladı. Bölgede bulunan Arapça eğitim medreselerinde okuduktan sonra merkezde bir süre Kuran Kursu öğretmenliği ve İmamlık vazifesinin ardından, özel şirketlerde idari ve mali işlerde sorumlu yöneticilik görevinde bulundu. Sosyal bilimler, İlahiyat Meslek Yüksek Okulu ve İktisat fakültelerinde ki eğitiminden sonra kısa dönem askerlikle vatani görevini tamamladı. Girişimci Sanayicilik alanında alanında başarılara imza atan Arvas, ayrıca MÜSİAD Van Şube Başkanlığını, Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetimin de Disiplin Kurulu üyeliğini, Van Organize Sanayi Bölgesi müteşebbis heyetinde ise kurul üyeliğini, Van Valiliği Mikro Kredi üyeliğinin yanında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Dernek ve vakıflarında aktif çalışmalarını sürdürmekte. Yabancı dil olarak da Arapça ve Farsçayı biliyor. Evli ve 3 çocuk babası. Arvas 2011 genel seçimlerinde Ak Parti Van 6. sıra milletvekili adayı , Mart 2014 yerel seçimlerinde ise Erciş Belediye Başkan adayı olarak gösterilmişti.

 

4- Ebubekir KAÇMAZ

1956 yılında Van’da doğdu. Lisansını Konya Selçuk Üniversitesi’nde tamamlayarak öğretmenlik hayatına atılan Kaçmaz, 1992 yılından itibaren Bitlis ve Van’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevini yürüttü. 

 

5- Gülşen ORHAN

Gülşen Orhan (d. 12 Aralık 1970, Bahçesaray, Van Türkiye) Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 23 ve 24’üncü dönem Van Milletvekiliği’ni yaptı. İlk ve orta öğrenimini Van’da tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi bölümünden mezun oldu. 1 Çocuk annesi olan Gülşen Orhan, Bahçesaray Belediye Başkanı Naci Orhan’ın kızıdır. A.Ü. Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi’nin arkeoloji bölümü mezunu olan Gülşen Orhan, genç yaşta meclise giren isimlerden biri olmuş ve Van’ın ilk kırmızı plaka alan vekillerinden birisi olmuştu. Gülşen Orhan, Van milletvekilliği aday adaylığı başvurusu yapana kadar da Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı görevini yürütüyordu.

 

6- Yılmaz KILIÇ

1975’te Çiçekli’de doğdu. 2004’ten sonra 2 dönem boyunca Çiçekli Belediye Başkanlığı görevini yürüttü. 18 yaşında siyasete Doğruyol Partisi’nde girdi. 22 yaşında Demokrat Türkiye Partisi Edremit ilçe başkanlığı yaptı. Çiçekli 94’de belde olunca aday oldu ve aday olduğunda 24 yaşındaydı, 24 yaşında olduğu için mali idarelerde seçilme yaşı 25 olduğundan dolayı geri çekildip, 5 yıl ticarete atıldı. 2004’te AK Parti’den aday dayı oldu. Listede yer alamayan Kılıç, CHP’ye geçip Van Milletvekili Mehmet Kartal'ın daveti üzerine Çiçekli Belde Belediye Başkanlığına aday oldu ve 1. olarak seçimden çıktı. Bir sonraki seçimde de belediye başkanlığına seçilen Çiçekli tam 10 yıl belediye başkanlığı görevini yürüttü. Mart 2014 yerel seçimlerinde de Edremit Belediye Başkanlığı için aday adaylığı başvurusu yapmıştı.

 

 7- Bilal Emre YÖRÜK

1974 yılında Van ilinde doğdu, ilk, orta ve lise öğrenimini Van ilinde tamamladı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesinden 1998 yılında mezun olduktan sonra aynı üniversitede Fen Bilimleri Enstitüsünde 2007 yılında Yüksek Lisansını tamamladı. Haziran 1998 yılında KOSGEB İdaresi Başkanlığı Van İl Müdürlüğünde göre başladıktan sonra, 2001 yılından bu yana KOSGEB Van İl Müdürlüğü görevini yürüttü aynı zamanda görev süresi içerisinde; Muş, Bitlis ve Hakkari illerine kurumunun hizmet ve desteklerini sunduğu gibi bu illerin KOSGEB kurucu il müdürlüğü görevlerini de yürüttü. Görev süresi boyunca Van ili ve bölgedeki KOBİ’lerin (Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletme) etkinliklerinin artırılması, rekabet düzeylerinin yükseltilmesi ve girişimciliğin desteklenmesi konularında, başta görev yaptığı KOSGEB ve diğer paydaş kurum ve kuruluşlarla eş güdümlü ulusal ve uluslararası pek çok projenin yürütülmesinde ve çeşitli desteklerin verilmesinde görev aldı. Van Enerji Verimliliği Derneğinin kurucusu ve yönetim kurulu başkanlığı görevini yürütmekte olup, ayrıca Van İŞGEM - Van İş Geliştirme Merkezi (Özelleştirme Destek Projesi- Dünya Bankası, Özelleştirme İdaresi, KOSGEB) ,ABİGEM – Yerel kalkınma Kurulu Üyeliği, AB DAKAP Doğu Anadolu Kalkınma Projesi, DAKA Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Üyesi,Van Valiliği Yatırım Destek Ofisi Projesi Kurucusu ve Yürütücü, Van Güçbirliği Platformu Mütevelli Heyeti Üyesi,Tuşba Kent Konseyi Yüksek istişare Kurulu Üyesi ve Van Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği gibi önemli kurul ve projelerde görev almıştır. Evli ve 1 çocuk babasıdır.

 

8- Malik ÖZBEY

AK Parti Van İl Gençlik Kolları Yönetim Kurulu Üyesidir. 24 yaşında olan Özbey, Van Barosuna kayıtlı avukattır.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri


Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

Arşiv Arama
- -

Van Gazetesi | Van Haber | Van Haberleri | Vanhaber
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
VAN HABERLERİ