Teletıp-Teleradyoloji Eğitici Eğitimi

Sağlık Bakanlığı Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 'E-Nabız ve Teletıp-Teleradyoloji Eğitici Eğitimi' Van'da gerçekleştirildi.
Bu haber 2019-04-10 11:14:20 eklenmiş ve 72 kez görüntülenmiştir.

 

Sağlık Bakanlığı Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 'E-Nabız ve Teletıp-Teleradyoloji Eğitici Eğitimi' Van'da gerçekleştirildi.

 

Van İl Sağlık Müdürlüğü'nün ev sahipliği yaptığı eğitimde Ağrı, Bitlis, Hakkari, Siirt ve Şırnak illerinden gelen İl Bilişim Sorumlusu, e-Nabız ve Teletıp – Teleradyoloji sorumluları ile bağlı hastanelerinde görev yapan bilişim konularında etkin 80 katılımcı yer aldı.

 Eğitimde E-Nabız ve Teletıp-Teleradyoloji'ye veri akışlarının nasıl yapılacağı konularında çeşitli bilgiler Sağlık Bakanlığı Danışmaları Saniye Kara, Berrin Gündoğdu ve Halil Çolak tarafından katılımcılara aktarıldı.

 

Eğitim hakkında bilgi veren Van İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, "Bir vatandaşımız, kendisine çekilen röntgen filmini ya da laboratuvar sonucunu fiziki olarak eline almadan E-Nabız sistemi üzerinde rahatlıkla hem kendisi görebiliyor hem de gerektiğinde başka hekimler tarafından değerlendirilebiliyor" dedi.

 

E-Nabız üzerinden muayene, tetkik ve tedavilerin nerede yapıldığına bakılmaksızın, sağlık bilgilerinizi yönetilebileceği, tıbbi özgeçmişe tek bir yerden ulaşabildiğine dikkat çeken Dr. Sünnetçioğlu, "E-nabız sayesinde vatandaşlarımızın sağlık kurum ve kuruluşlarında gerçekleştirilen tüm tetkik ve tahliller tek bir veri tabanına kaydediliyor. Böylece hem kendileri hem de gerektiğinde hastanın hekimi sağlık kayıtlarına kolaylıkla erişebiliyor. 

 

Hekimler açısından hastanın geçmiş bilgilerine bakarak, tanı koyma, hastalığın seyri konusunda bilgi sahibi olma noktasında kolaylıklar sağlıyor" şeklinde konuştu.

 

E-Nabız ve Teletıp-Teleradyoloji sistemlerinin ekonomik açıdan da faydası bulunduğunu vurgulayan Dr. Sünnetçioğlu, "Hastaya A hastanesinde yapılan tetkik, B hastanesine gittiğinde bilinmediği için yeniden tetkik istenebiliyordu. Ancak şimdi bu sorunlar yaşanmayacak. Tetkik ve tahliller bir hastane tarafından yapılınca gerektiğinde 81 ilde sistem üzerinden görülerek, değerlendirilebilecek" diye konuştu.

ETİKETLER : van gazetsi.com.van il sağlık müd.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer VAN HABER haberleri


Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

Arşiv Arama
- -

Van Gazetesi | Van Haber | Van Haberleri | Vanhaber
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
VAN HABERLERİ