İPLERLE HAYATA TUTUNMAK PROJESİ

Tuşba Belediyesi’nin, hayata geçirdiği ‘İplerle Hayata Bağlanmak’ projesi ile yabancı ve Türk uyruklu 60 kadın hem meslek öğreniyor hem de ev bütçelerine katkıda bulunuyorlar.
Bu haber 2019-05-16 11:11:51 eklenmiş ve 58 kez görüntülenmiştir.

 

Tuşba Belediyesi’nin, hayata geçirdiği ‘İplerle Hayata Bağlanmak’ projesi ile yabancı ve Türk uyruklu 60 kadın hem meslek öğreniyor hem de ev bütçelerine katkıda bulunuyorlar.

Tuşba Belediyesi Plan ve Proje Birimi ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Van Temsilciliği, Tuşba Kaymakamlığı Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü ile İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Vakfı’nın ortaklaşa dezavantajlı kadınların sosyal entegrasyonu ve istihdam edilebilirliklerinin geliştirilmesi, mülteci ve yerli halkın kaynaştırılması kapsamında yürütülen 'İplerle Hayata Bağlanmak' projesi onlarca kişiye umut oldu. 

Hasan Ali Yücel İlk ve Orta Okulu ile Tuşba Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu’nda açılan kurslara 35’i Suriye, İran, Irak ve Afgan uyruklu sığınmacı ile 25’i göçle Van’a gelen Türk uyruklu olmak üzere toplam 60 kadın hem meslek öğreniyorlar hem de ev bütçelerine katkıda bulunuyorlar. Tuşba Belediyesi tarafından malzemeleri temin edilen ve çoğunun savaşta eşlerini, çocuklarını ve babalarını kaybeden yabancı uyruklu kadınlar meslek edinmenin yanı sıra günlük 25 TL de harçlık alıyorlar.

 Tuşba Belediyesi tarafından evlerinden servis ile alınan başta Suriye'deki iç savaştan kaçan sığınmacıların yaşadığı travmanın izlerinin silinmesi, eğitimin sonunda bir meslek ve iş sahibi olmalarını amaçlayan kursu tamamlayanlara Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika verileceği gibi sektördeki küçük-büyük ölçekli işletmelerde, modaevleri-butiklerde çalışabilir, kendi işyerinde veya evinde üretim yapabilirler.

‘EĞİTİMLE BERABER TEKRAR HAYATA TUTUNDUK’

Tuşba Belediyesi’nin öncülüğünde açılan kurs ile yeniden hayata tutunduklarını ifade eden Suriyeli kadınlar, halen çok zor günler geçirmelerine rağmen eğitimle beraber tekrar hayata tutunduklarını ve tekrar kadın olduklarını anladıklarını ifade ettiler.

 

ETİKETLER : TUŞBA BELEDİYESİ İplerle Hayata Bağlanmak’ projesi Suriye İran Irak ve Afgan uyruklu sığınmacılar Van Gazetesi ailesi olarak van haberleri vangazetesi wanhaber şehrivan vandahaber vanolay van haber gazetesi van gazeteleri
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer VAN GAZETESİ haberleri


Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

Arşiv Arama
- -

Van Gazetesi | Van Haber | Van Haberleri | Vanhaber
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
VAN HABERLERİ