Reklam
EMRE AN

EMRE AN

Yazan

(Aşk varsa, Umut var) -Karşılıksız Aşk-

22 Mart 2020 - 16:47

Birine aşık olmak için birçok sebep vardır ve aşık olmak için o kişiyi görmek gerekmiyor. Bazen sıcak ve samimi bir sohbet, bazen tavır ve davranış, bazen niyet ve samimiyet, bazen ise sadece bir tebessüm bile aşık olabilmeniz için yeterli bir sebep olabilir. Dedim ya aşk çok tuhaf bir duygudur.

Eğer aşık olmuşsan o an dünya senin için durmuştur. Aklında hep o kişi olur ve bazen kendini bile tanıyamaz hale gelirsin. Aslında kendini boşlar hep o kişiye odaklanırsın.

Seversin, ilgi gösterirsin, incitmek istemezsin. Üzerine titrersin, hayal kurarsın. Her şeyi paylaşmak istersin, onu nasıl daha mutlu edebilirim diye düşünüp ufak tefek sürprizler yapmak istersin. Ona hediyeler almak istersin. Birlikte olmak istersin. Elini tutmak, sarılmak, koklamak, saçını okşamak ve hatta öpmek istersin. Kıskanırsın, başkasıyla paylaşmak istemezsin. Her şey çok güzel giderken ona bütün bu hislerini anlatmak, içini dökmek istersin. Ama diyorum ya aşk seni öyle bir duruma sokar ki zaman kavramını unutursun. Sabırsızlaşırsın, acele edersin, biran önce kavuşmak istersin.

Ama bazen her şey istediğin gibi olmayabilir. Sen kendi içinde saf, masum ve huzurlu bir ilişki kurma niyetiyle yaklaşıp karşılık beklerken, o sana beklediğin karşılığı vermez. İşte bu en kötü yanıdır aşkın.
Karşılıksız aşklarda genellikle alışılmış kelimeler kullanılır. Aslında bu kelimelerin ne ifade ettiği de çok açık bir şekilde bellidir.

Sen içindeki duyguları ifade ederken reddetmek isteyen bir kişi seni kırmak istemediği için oldukça sempatik bir şekilde reddeder seni. Hatta bu bazen böyle de olmayabiliyor. Çok kaba bir şekilde reddedilen insanlar da olabiliyor.

Peki nedir bu karşılıksız aşklarda kullanılan kelimeler?
Mesela; hazır değilim, yeni bir ilişki kurmak istemiyorum derler çoğu zaman. Bu cümleyi bir çoğumuz duymuşuzdur.
Bir insan eğer hazır değilim diye bir cümle kuruyorsa, bu cümleden bazı anlamlar çıkarabilirsiniz.
(Henüz önceki yaşadıklarımı unutamadım, senin düşündüğün gibi bir ilişki istemiyorum. Bağlanmak istemiyorum. Sana güvenmiyorum, Henüz unutamadığım birşeyler varken seninle bir ilişki kurmak istemiyorum.) gibi…

Birde buna benzer farklı bir cevap duyabilirsiniz.
Sen çok iyisin hoşsun ve güzel şeyler düşünüyorsun ama ben şuan bir ilişki istemiyorum inşallah karşına daha iyileri çıkar.
Bu cevap size her ne kadar iyimser bir davranış olarak görünse de, maalesef manası çokta umut vadetmiyor.

Bu cümlenin birçok manası vardır. Mesela...
(Rahat olmaya alışkın ve sorumluluk kaldıramayacağını düşünüyordur. çok uzun süredir ciddi bir ilişki yaşamamışsa özgürlüğünü kaybedeceğini de düşünür. kafasında aşması gereken bir takım yargılar vardır, ilişki istiyorum ama senden hoşlanmıyorum, Aklımda son sevgilim var ama o iş bitti. sen iyisin hoşsun ama elinden tutup sana ilgi gösterecek kadar etkilenmedim. sadece iyisin, Ben farklı şeyler yaşamak istiyorum. Kafama estiği gibi yaşamak istiyorum. Birine bağlı yaşamak istemiyorum. Özgür olmak, rahat davranmak istiyorum.) gibi…

Tabi bu onunla ne yaşamak istediğinize, ondan beklentilerinize göre de değişebilir.
Eğer bir kişi tarafından hazır değilim yeni bir ilişki kurmak istemiyorum diye bir cevap alırsanız kesinlikle sebebi bunlardan biri olabilir. Ve eğer böyle bir cevap duyarsanız bilin ki kendinizi karşılıksız bir aşkın içinde bulacaksınız.

Yani kısacası sizin sevginize ve duygularınıza karşılık vermek istemeyen kişilerin cevabı hep aynıdır. Dedim ya aşkın en kötü tarafıdır karşılıksız olan aşk.

Peki ne yapmalısın. Ona aşıksın, onsuz bir hayat düşünemiyorsun, çaresizsin ve elin kolun bağlıdır biliyorum. Hatta bir gün başka biriyle birlikte olursa onu kaybederim diye korkuyorsundur belki de.

Korkma...

Senin farkına varsın istiyorsan bazı şeyleri yaşamasına müsaade etmelisin. Mutlu olmak için bir sebebi olsun. Bazı şeyleri anlasın ki senin verebileceğin mutluluğa ihtiyaç duysun.
Ama şunu söylemeliyim ki eğer zaten bir ilişkisi varsa kesinlikle vazgeçmelisin. Henüz bir yaşanmışlık yokken unutmak daha kolay olacaktır.

Karşılıksız aşk her yönüyle zor olduğu gibi bir o kadar da kötü bir duygudur. Aslında böyle bir durumda yapılacak pek te bir şey yoktur. Bu tür durumlarda genellikle iki seçeneğiniz olur, ya UNUT yada UMUT…
Bir sonraki yazımda buluşmak dileğiyle, sevgiyle kalın…
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum