Reklam
Reklam
M. MASUM TEKİN

M. MASUM TEKİN

Tanınmış Yazar ☫

COVİD-19 PANDEMİSİ NEDENİ İLE DEĞİŞEN DİNİ YAŞANTIMIZ

10 Nisan 2021 - 11:05 - Güncelleme: 10 Nisan 2021 - 11:14

Covid-19 pandemisin de neredeyse her konuda değişikliğe uğradık. Bunlardan birisi de dini yaşantımızdır. Pandemi dönemin de dini yaşantımızın zedelendiği apaçık ortada. Pandemi nedeni ile camilere gidemeyen vatandaşlarımız, dini sorumluluklarının zedelendiğinin farkına varmış vaziyettedirler.

Bu duruma iyi deme olanağımızında çok düşük olduğunu belirmek gerekiyor. Pandemi nedeni ile cuma namazlarının aksaması, dini gerekliliklerimizden bir tanesini pasifleştirdi. Evet bu durumun dinde herhangi bir sakıncası yok! Lâkin insanoğlu unutma yetisinin güçlü olduğu bir varlıktır. Bu bağlam da cuma namazına her gitmeyişleri, onları alışılmışlığa sürükleyecektir. Tıpkı salgın nedeni ile taktığımız maske gibi. Maskenin her zaman hayatımızda varlığını sürdürmesi, bizi kendisine alıştırdı. Maske takmadığımız anlarda dahi bir anormallik hissedebiliyoruz.

Cuma namazlarının yanı sıra, cemaat ile kılınan namazların da artık pasifleştiğini görmekteyiz. Bayram namazlarının gerçekleşmemesi bir yandan bayram şenliğimizi de etkiliyor. Ramazan ayında kılınamayan teravih namazları da vatandaşları üzmektedir ve bir dini gerekliliğimize daha etki ediyor ve dahi dini sohbetlerimizin bile artık düzenlenemediğini görmekteyiz. Malesef covid-19 salgını, dini gerekliliklerimizi yapmamıza engel olmuştur.

Belirttiğim üzere bu durum her ne kadar dini açıdan sakıncalı olmasa bile, bizim dini yaşantımıza zararlı bir şekilde etki ettiği aşikârdır. Vatandaşlarımızın pervasızca kuralları yerine getirmemeleri bu durumun gidişatını ilerletecektir. Elimizden geldikçe kurallara uyalım, uyalım ki dini yaşantımız zarar göreceğimiz yöne kaymasın.