Reklam
Reklam
M. Masum Tekin

M. Masum Tekin

Yazan

Gerçek Sevgi

12 Temmuz 2020 - 13:40

Aşk bam başka bir histir. Her aşk insan olamaz, ama her insan kendi biçiminde aşk olabilir. Bir sürü sevgi çeşidi vardır. göz sevgisi vardır, "gördüğünde biter." Düşünme sevgisi vardır, "düşündüğünde biter."

Dokunma sevgisi vardır, "dokunduğunda biter." Koku sevgisi vardır, "kokladığında biter." Ağız sevgisi vardır, "konuştuğunda biter." Hayal sevgisi vardır, "hayal ettiğinde biter." bir de kalp"teki sevgisi vardır, "asla ama asla bitmez." Ne kadar harcasanda, tekrar tekrar pompalar kendini. İşte o yüzden aşk; kalpteki sevgidir. İnsanoğlu kolay kolay aşkı yaşayamaz. Beklemeli insan. Bunu sadece aşk için diyemeyiz. Insan çoğu şeyi beklemeli,  Sabretmeyi bilmeli. Andrey Tarkovski  bir yerde  bir adam ile karşılaşıyor. Adamın tabağında pişirilmiş bir balık vardı ve onu yiyiyordu. Andrey Tarkovski adama sordu;

+Tabağındaki balığı neden yiyiyorsun?

-Çünkü balığı seviyorum.

+Ooo! demek ki balığı seviyorsun, ve o yüzden pişirip yedin. Bana balığı sevdiğini söyleme. Sen balığı değil, kendini seviyorsun.

Andrey Tarkovski' nin de dediği gibi "ne yazık ki günümüz sevgi dediğimiz şey; balık sevgisi olmuş." Artık insanlar gerçek sevgiyi yüreklerinde taşımıyor. Eğer gerçek sevgi nasıl bir şeydir diyorsanız. ben size söyleyeyim gerçek sevgi; sevdiği üzülmesin diye üzülmektir, kırılmasın diye kırılmaktır, incinmesin diye incinmektir, ağlamasın diye ağlamaktır. işte gerçek sevgi budur. Bu hayatta eğer birisini sevecek olursanız, gerçekten onun da sizi sevdiğinden emin olun ve asla ama asla sevdiğinizin elini bırakmayın. Ve bunu da asla unutmayın, sevgi; merhamettir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum