Özap'a büyük yenileme

Van Büyükşehir Belediyesi Özalp Dönerdere ve Emek köylerinde eskiyen sulama kanallarını yeniliyor.
Bu haber 2017-07-12 10:58:42 eklenmiş ve 139 kez görüntülenmiştir.

Tarımsal İşler Daire Başkanlığı ekipleri Özalp İlçesi’ne bağlı Dönerdere ve Emek köylerinde 1977-80 yılları arasında yapılmış atıl durumda bulunan sulama kanallarını yeniliyor. Mevcut hali ile çiftçilik ve hayvancılık ile uğraşan vatandaşların su ihtiyaçlarını karşılayamayan kanallar, yenilenmesinin ardından sulama suyunu toplam 40 bin dönüm araziye  ulaştıracak. Dönerdere’de 16 bin metre, Emek Köyü’nde ise toplam 1300 metre sulama kanalı yapmayı hedefleyen ekipler kanalların tamamlanmasının ardından üzerinden insan, hayvan ve araç geçişlerinin yapılabilmesi için köprü ve benzeri sanat yapılarıda tamamlanarak köylünün kullanımına sunacak.  
Dönerdere’de bulunan sulama göletinde de bakım ve onarım çalışmaları yapan Tarımsal İşler Daire Başkanlığı ekipleri suyun normal akışına engel olan bozuk dip savak vanasını değiştirdi.        
Çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşarak geçimlerini sağlayan köylüler için sulama kanallarının büyük önem taşıdığını ifade eden yetkililer, yeni sulama kanallarının hizmete girmesinin ardından vatandaşların çiftçilik ve hayvancılık için ihtiyaç duyduğu suya kavuşacağını söyledi. 
Su yetersizliğinden dolayı tarlalarında ekim yapamadıklarını ve hayvanların su ihtiyacını karşılayamadıkların  belirten köylülerde, Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederek uzun yıllardır devam eden bir mağduriyetin yeni kanallarla birlikte ortadan kalkacağını söyledi.

ETİKETLER : Van Büyükşehir Belediyesi Özalp Dönerdere ve Emek köylerinde eskiyen sulama kanallarını yeniliyor
Diğer VAN HABER haberleriVAN HABER GAZETESİ
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
VAN HABERLERİ