Çocuk Dilenciler Koruma Altına Alıncak

Van Büyükşehir Belediyesi, cadde ve sokaklarda dilendirilen çocukları korumak için harekete geçti.
Bu haber 2017-12-11 15:02:15 eklenmiş ve 1523 kez görüntülenmiştir.

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığına bağlı zabıta ekipleri kentin farklı noktalarında dilendirilen ve çalıştırılan çocukları topladı. Çalışma kapsamında Otogar Bulvarı, Karayolları, İki Nisan, Beşyol meydanı ve kentin işlek noktalarında dilendirilen ya da cam silerken tespit edilen çok sayıda çocuk toplanarak zabıta merkezine getirildi. Dilendirilen veya çalıştırılan çocukların aileleri uyarılırken, tekrarı durumunda ise çocuklar yasa gereği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı birimlere teslim edilerek koruma altına alınacak. 

Konuya ilişkin bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Osman Sevinç, gerek ülkelerindeki iş savaştan kaçarak gerek çevre illerden gelerek kentte dilendirilen çok sayıda çocuk tespit ettiklerini söyledi.

Söz konusu çocukların özellikle işlek kavşaklarda dillendirildiğini belirten Sevinç, “Maalesef bu çocuklar hem kendi canlarını tehlikeye atmakta hem de sürücüler açısından ciddi tehlike oluşturmaktadırlar. Bizler de Büyükşehir Belediyesi olarak, günden güne sayıları artan dilencilere karşı mücadele ederken, aynı zamanda vatandaşlarımızı da bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Para için hayatlarını hiçe sayan dilenci çocuk sorununun toplumsal mücadele ile aşılabileceğine inanıyoruz. Onun için de hem vatandaşlarımızdan hem de sürücülerden yardım bekliyoruz” dedi. 

“ONLARIN YERİ SOKAKLAR DEĞİL, OKULLAR VE AİLELERİNİN YANIDIR”

Dilendirilen kadın ve çocuklarla ilgili sorunun ülke genelinde yaşanan bir sorun olduğu belirten Zabıta Daire Başkanı Sevinç şunları kaydetti: 

“Unutmayın çocuklara para verildikçe dilenmeye devam edeceklerdir. Merhamet duygularınızla acıyarak verdiğiniz her kuruş hem onları dilenciliğe daha çok teşvik etmekte, hem de trafikte kendilerinin ve sürücülerin dikkatlerini dağıtarak kaza yapmalarına sebebiyet vermektedir. Belediyeler, ilgili kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları ihtiyaç sahiplerine düzenli olarak yardım yapmaktadır. Onların yeri sokaklar değil, okullar ve ailelerinin yanıdır. Çocukların topluma kazandırılması için çalışmalarımız devam edecek.”

ETİKETLER : Çocuk Dilenciler Koruma Altına Alıncak van da dilencilere çözüm van da dilenci çocuklar van da dilenenlere koruma van gazetesi van da haber van haberleri vanda son dakika haberler
Diğer VAN HABER haberleri


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

Van Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
VAN HABERLERİ