241 Genç Çiftçiye 7.230.000 TL'lik Hibe Desteği Verildi

241 Genç Çiftçiye 7.230.000 TL'lik Hibe Desteği Verildi
Bu haber 2017-12-15 16:36:31 eklenmiş ve 528 kez görüntülenmiştir.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız tarafından genç çiftçilerin tarım ve hayvancılığa yönlendirilmesi, ülke ekonomisinde tarım ve hayvancılık sektörünün canlı tutulması ve genç çiftçilere destek olmak amacıyla gerçekleştirilen Genç Çiftçi Projesi kapsamında 30 Bin TL hibe desteğinden Van İlimizde toplam 241 genç çiftçinin proje başvurusu Bakanlığımızca onaylanarak desteklenmeye hak kazanmıştı.

Bu kapsamda hibe desteği almaya hak kazanan genç çiftçilerimize TİGEM (Tarımsal İşletmeler Genel Müdürlüğü) aracılığıyla yurt içinden temin edilen 119 çiftçiye 6'şar baş olmak üzere toplam 714 baş büyükbaş hayvan; 2 çiftçiye 37’şer baş olmak üzere toplam 74 baş kıl keçisi; 55 çiftçiye 37’şer baş olmak üzere toplam 2035 baş morkaraman koyunun dağıtımı tamamlanmıştır. Ayrıca ilimiz genelinde 2017 yılında büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık tesis yapımı ve hayvan alımına müracaat ederek hibe desteği almaya hak kazanan genç çiftçilere Bakanlığımız ve Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği arasında uygulanan protokol gereği, 11 çiftçiye 30 bin TL değerinde büyükbaş hayvan tesis yapımı ve 3'er baş büyük baş olmak üzere toplamda 33 baş Simental ve Montofon ırkı büyükbaş hayvan ile 13 çiftçiye 30 bin TL değerinde küçükbaş hayvan tesis yapımı ve 20'şer baş küçükbaş olmak üzere 260 baş akkaraman ve ivesi ırkı koyun çiftçilere toplamda 24 proje olarak yararlandırıldı. Bunların yanı sıra 22’si arıcılık, 6’sı kanatlı yetiştiriciliği tesisi, 1’i bağcılık ve üzümsü bitkiler, 1'i mantar üretimi tesisi, 8’i örtü altı tesisi ve 3’ü de tıbbi aromatik projesi olmak üzere ilimizde 241 proje ile toplamda 7 milyon 230 bin TL'lik proje bütçesini çiftçilerimize kullandırmış olmanın gururunu yaşıyoruz. Böylelikle 2017 yılına ait genç çiftçi projeleri tümünü tamamladık ve takibini yapıyoruz.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan İl Müdürü İbrahim GÖRENTAŞ; " İlimizde genç nüfusun istihdamına büyük bir katkı sunan bu proje, aynı zamanda kırsalda hayatına devam eden ve üretime katılarak milli ekonomiye katkıda bulunmak isteyen gençleri destekleyeceğiz, 'Genç Çiftçi Projesi' ile gençlerin uğraşlarını teşvik edecek ve kırsal alandaki istihdamı artırarak ilimizde üretimi daha da geliştireceğiz. Bu projenin Ülkemiz ve İlimiz hayvancılığına hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyor projenin genç çiftçilerimize hayırlı olmasını, ürünlerinin bol, kazançlarının bereketli olmasını diliyorum" dedi. . Bu proje 3 yıl devam edecek, 3 yıl boyunca çiftçilerimiz hayvanlarını ellerinden çıkarmayacak ve üretimlerinin her aşaması sürekli bizim kontrolümüzde olacaktır" ifadelerini kullandı.

 

 
ETİKETLER : 241 Genç Çiftçiye 7.230.000 TL'lik Hibe Desteği Verildi van da tarım ve hayvancılığa destek van da genç çiftçilere para yardımı ve hibe hayvancılıkla uğraşana hibe van haber van gazetesi van haberleri
Diğer VAN HABER haberleri


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

Van Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
VAN HABERLERİ