Mera, Yaylak ve Otlaklar Açılmaya Başladı.

Van Valiliği, 2018 yılında ilimiz yaylak ve meralarının kullanılmasıyla ilgili esaslar ile yerli ve gezginci arıcıların uyması gereken kuralları belirleyen Valilik Emri yayınladı.
Bu haber 2018-03-09 11:27:16 eklenmiş ve 457 kez görüntülenmiştir.

Yayınlanan emre göre 2018 yılı içerisinde ilimizde bulunan tüm yayla ve meralar, istisnalar dışında -göçerler de dâhil olmak üzere- tüm vatandaşlarımızın kullanımına açık olacak. 

İlimizde bulunan toplam 673 meradan 561’inin, ilgili mevzuatta belirtilen şartlar çerçevesinde tüm vatandaşlarımızın ve göçerlerin kullanımına açık olacağının belirtildiği emir yazısında, istisna olarak, Bakanlar Kurulunun 22.12.2017 tarih ve 2017/11173 sayılı Kararı ile 31.12.2018 tarihine kadar Geçici Askeri Güvenlik Bölgesi ilan edilen alan içerisinde kalan 103 yayla ve mera ise tüm vatandaşlarımızın ve göçerlerin kullanımına kapalı tutuldu.

Ayrıca, güvenlik riski nedeniyle 9 yayla ve mera da bulunduğu mahalle sakinlerinin kullanımına açık tutuldu ancak, bu yayla ve meraları, diğer mahalle sakinlerinin ve göçerlerin kullanmaları yasaklandı. 

Emir yazısında, belirtilen yasaklara uymayanlar hakkında ilgili kanun maddelerine göre gerekli yasal işlem yapılacağı da bildirilirken, ilimizde bulunan mera ve yaylaların kullanımına ilişkin alınan prensip kararlar, emre dayanak teşkil eden ilgili mevzuat ve detaylı içeriğe Van Valiliğinin www.van.gov.tr internet sitesindeki “DUYURULAR” kısmından, ilçe belediye başkanlıklarından ve mahalle muhtarlıklarından ulaşılabilecek.

ETİKETLER : van valiliği mera yasağı yayla yasağı yayla göçleri duyurular emir yazısı yerli ve gezici arıcılar
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer VAN HABER haberleri

Anket
Van'da ki basın mensupları TARAF mı?
TARAFSIZ
EVET
HAYIR


Van Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
VAN HABERLERİ