Yüreğimize Dokunan Göçler...


Bu makale 2016-05-01 13:46:55 eklenmiş ve 1792 kez görüntülenmiştir.

Dalım; kısa, geniş, heybetli olmayabilir, ama ben görünmeyen damarlarımla toprağı sert tutan, içimden geçen en derin filizimden de cesareti bulurum…

GÖÇ…

Bir gönülden bir kalpten ait olduğun yerden gitme halidir. Ve tabi en kabul görmeyen hal’dir zorunlu göçler.  İnsanın insana dayattığı göçtür asıl zor olan.

 Göçün hem fizyolojik hem de psikolojik etkileri ile devam eden yaşam kişinin yüreğinde şekil alır. Hayatımızın en mutlu anında öyle bir an gelir ki kendimizi ait olduğumuz yerden bir göçün içinde,  sürgüne, bilinmeze doğru gözü yaşlı olarak bulabiliriz. Belki bu göç bizi bilinmezlere savuracak beklide en güzel başlangıçlara tohum atmış olacağız.

Her canlı türünün belli dönemlerde daha iyi yaşama koşulları için başka yerlere göç ettiği gibi insanoğlu da sağlık, eğitim, sosyal ihtiyaçları için yer, mekân değişikliğine gider. Ancak bu göçler kişinin tercihi doğrultusunda olmaktadır. İnsanın kendi tercihi ile şekillenen yollar yanlış olsa dahi yaşantımızda kabul görmektedir. Başkasının hayatımıza dokunması, şekillendirmeye çalışması ise umutsuz yarınlara göç ettirir mi?

Ey hayat! Ömrümüze ne göçler sığdırdık… Oysaki en asıl ve hakiki göç’tü hepimizin yaşayacağı ebedi göç…

 

Diğer yazıları...Van Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
VAN HABERLERİ