Mükemelliyetçi Hayat Tarzı


Bu makale 2016-05-24 15:15:45 eklenmiş ve 3792 kez görüntülenmiştir.

Hayatta insan için en önemli, vazgeçilmez ve sadece onunla hayatı güzelleştirebileceğiniz şey nedir? Yönetilen böyle bir soruya bir şekilde cevap vermek eksik olur. Böyle bir soru için üç şekilde cevap verilebilir.

     1- İnsan ihtiyaçları sınırsızdır insanlar her zaman mutlu olmayı ister ve böyle bir beklentiye girer; önemli olan isteklerin şiddeti ve isteğe ulaşma derecesidir. İnsanın hayatını güzelleştirebilecek birinci ihtimal, isteğine ulaşmak ve ulaşılan isteğe doymamaktır. İnsan cevabını bilmediği soruları sorgular ve cevaplamak ister, soruya tat veren şey meraktır. Farkında olmazsak bile soruya yönelten şey merak hazzıdır. İhtiyaçlar doyumla ölçülür doyurulmayan ihtiyaçları doyurmaya çalışmak mutluluktur. yani bu madde belirtimine göre cevabımız eğer mutlu olmak ise yöntemimiz ihtiyacın devam edilmesi yada ettirilmesidir.

     2- Sadece bir şey isteyerek hayatımızın güzel, mutlu ve vazgeçilmez olmasını bekleyemeyiz onun için hayatta çok şeyleri bir amaç doğrultusunda hareket ettirmeye çalışmalıyız. Yani hayatımızın mükemmel güzellikte olması için çok güzel şartların birlikte hareket etmesi gerekir. Bu konuyu açmak gerekirse mükemmeliyetçi hayatın şartları tarif ettiğimiz ,edemediğimiz binlerce duygumuzdur (sevgi, nefret, kin, korku, coşku, heyecan, acı, tatlı…).bu duyguların farkındalığı, tüm duyguları topladığımız bedende hissiyatını duymamamız ve o iradeye sahip olduğumuz bir ortamda mükemmeliyetçi hayat tarzına sahip olabiliriz.

    3- üzülüşümüze mutlu olabiliriz. Mükemmeliyetçi hayat tarzımızın şartı hayatta olması muhtemel olaylarla, akıl dışı ve hiçbir zaman oluşmamış olaylar oluşması için zemin olmamış, olma imkanı yoktur. Bu sebeple başkasının ölümü, istediğin fakat kaybettiğin bir şey için üzülmek bile mutluluk sebebidir. ( bunun şartı duyguların farkında olmaktır) benim için en güzel şey korkmaktır, uçmaktır, kabus görmektir hatta ağlamaktır. o kadar güzel duygulardır ki bunlar ne gariptir ki hayatımızda güzel olması gerekirken rüyada güzel olurlar. Hayattaki gerçek cennet sizce duygularımız değil mi? Duygularımız olmasaydı ihtiyaçlarımız olur muydu? İhtiyaçlarımız olmasaydı sebebimiz olur muydu? Sebep olmasaydı insan olur muydu?  İnsan olmasaydı hayat olur muydu? Mükemmeliyetçi hayat tarzı bu şartlar dahilinde olması mümkündür. Bize bahşedilmiş ve çekirdeğimize yerleştirilmiş binlerce duyguyu niye köreltiyoruz ki, tanımak ve bilincinde olmak gerekmez mi sizce ?

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Forever
Yaren 2016-05-28 15:53:50
Yazılarınız tamamen zekice ve usta bi yazarsınız.
En kısa zamanda bu edebi hazzı daha geniş kitlelere tattirmak için kitap bekliyoruz.
super
cahit süzük 2016-05-25 20:05:57
SUPER çok doğru
Toplam 2 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...Van Gazetesi | Van Haber | Van Haberleri | Vanhaber
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
VAN HABERLERİ