Reklam

22 Kritik İlde Yeni Kısıtlamalar Yolda

Van haber - Koronavirüs vakaları hızla artarken Ramazan ayı ile birlikte 22 kritik ilde yeni kısıtlamaların yolda olduğu öğrenildi.

22 Kritik İlde Yeni Kısıtlamalar Yolda
23 Mart 2021 - 10:17 - Güncelleme: 23 Mart 2021 - 10:40
Van haber - Koronavirüs vakaları hızla artarken Ramazan ayı ile birlikte 22 kritik ilde yeni kısıtlamaların yolda olduğu öğrenildi. Önce kafeler ve restoranlar kapatılacak sonra da yüz yüze eğitime ara verilecek.
 İşte o iller ve Ramazan'da gelecek yeni yasaklar...

Türkiye'de her geçen artan vaka sayıları durumu kötüye götürdü. Son 24 saatte 22 bin 216 kişinin testi pozitif çıktı, 117 kişi hayatını kaybetti. Vakalar hızla artmaya devam ederken, Ramazan ayı ile birlikte yeni koronavirüs kısıtlamaları geliyor. 22 il için gündemde olan ek tedbirlerin kapsamı da belirlenmeye başladı.

Sağlık Bakanlığı'nın 100 bin nüfusa denk gelen haftalık vaka sayılarını içeren haritasında 'çok yüksek riskli' illerin yanı 'kırmızı şehirler'in sayısı bir ay içerisinde 17'den 39'a yükseldi. Nisan ayının ilk haftasında açıklanacak haftalık vaka sayısını gösteren haritada çok yüksek riskli iller kategorisine giren 22 il tekrar çok yüksek riskli kategoride yer alırsa tehlike çanları çalmaya başlayacak.

Ramazan'da ek tedbirler yolda

Bu illerde 100 bin nüfusa denk gelen haftalık vaka sayılarında artış devam ettiği takdirde ramazanda yeni kısıtlamalar gündeme gelecek.
Önce restoran ve kafeteryalar kapatılacak

Aralarında İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Eskişehir ve Kocaeli'nin de bulunduğu 22 ilde ramazan ayı içerisinde restoran, kafe, çay bahçeleri ve kıraathaneler, bayrama kadar yeniden paket servise geçebilir.
6 sınıf için yüz yüze eğitim bitecek

Ortaokul 5, 6, 7 ve lise hazırlık, 9, 10 ve 11. sınıflarda yüz yüze yapılan eğitim ise tekrar uzaktan yapılabilir. Pazar günleri sokağa çıkma kısıtlaması getirilebilir.Karadeniz 6 haftadır 'kırmızı'da

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, Karadeniz’in 6 haftadır kırmızı bölgede olduğunu hatırlatarak, "Bu bölgenin artık il pandemi kurullarıyla yönetilecek durumdan çıktığını görmemiz lazım" dedi. Aydın şu uyarıları yaptı:
Seyahat ve eğitimde yeni kararlar şart

"Karadeniz Bölgesi için majör kararların alınabilmesi ve bunun için Sağlık Bakanlığı ile Bilim Kurulu’nun devreye girmesi gerekiyor. Bu bölgedeki seyahatlerin ve eğitimlerin mutlaka denetim altına alınması gerekiyor. Her türlü organizasyon denetim altında yapılmalı. Aksi halde önümüzdeki haftalar daha kötü günler bizi bekliyor olabilir.”Böyle giderse sonu tam kapanma olacak

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nden Prof. Dr. Alper Şener ise, “Tehlike büyük. Halîhazırda Avrupa’da olduğu gibi Türkiye de çok büyük olasılıkla üçüncü dalganın içerisinde. Bu tırmanış trendi devam edecek olursa, Türkiye’nin tamamen kapanması dahi söz konusu olabilir. Türkiye’de de henüz adı konmamış bir Türkiye mutantı, Karadeniz mutantı, İstanbul mutantı olabilir” dedi.

Yalova'da yeni korona yasakları

Koronavirüs risk haritasında 100 binde 275,31'lik oranla, vaka artışında Türkiye'de 5'inci, Marmara Bölgesi'nde ise ilk sırada yer alan Yalova'da yeni yasaklar geldi. Kamu kurumları ve eğitim kurumları ile kafe, lokanta, restoran, berber, nikah salonu gibi mekanlara girişlerde HES kodu zorunluluğu getirildi.  
İDO ve taksilerde ateş ölçümü ve HES kodu zorunlu oldu. Sokağa çıkma yasağı saatlerinde market ve AVM otoparkları kapalı olacak. Kentte ev ziyaretlerine de kısıtlama getirildi. Ekipler evleri gezecek, kalabalık misafir tespit edilirse ceza yazılacak.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum