Reklam
Reklam
Reklam

Yaşam Boyu Başarı Ödülü Usta Tiyatrocu Özyağcılar'ın

Adana’da bugün başlayan Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali kapsamında ‘Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ usta tiyatrocu Erdal Özyağcılar’a verildi.

Yaşam Boyu Başarı Ödülü Usta Tiyatrocu Özyağcılar'ın
27 Mart 2016 - 23:10
Reklam
Reklam

Adana’da bugün başlayan Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali kapsamında ‘Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ usta tiyatrocu Erdal Özyağcılar’a verildi.


Devlet Tiyatroları ile Sabancı Vakfı işbirliğiyle bu yıl 18. kez düzenlenen Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’nin açılış töreni, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Törenin açış konuşmasını yapan Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Nejat Birecik, Adanalılar’ın festivale 18 yıldır heyecan ve coşkuyla sahip çıktığını belirterek, “Bu gurur Adana’nın, bu emek tiyatrocuların. Bu başarı ise hem Sabancı Vakfı’nın hem Devlet Tiyatroları’nın" dedi.


Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ise, Türkiye’nin son zamanlarda yaşanan üzücü olaylar nedeniyle zor günlerden geçtiğine dikkat çekerek, hayatını kaybedenlere başsağlığı diledi. Sabancı, bugüne kadar 42 ülkeden yüzlerce tiyatro topluluğunun ve 6 binden fazla sanatçının festivale katıldığını kaydederek, festival biletlerinin bu yıl 2 saat içerisinde tükendiğini söyledi.


Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman da, Adana’nın sanatsal ve kültürel zenginliğinin dünyanın pek çok ülkesinden gelen tiyatrolara ev sahipliği yaparak kendi renklerini dünyanın dokusuna işlediğini ifade ederek, "Kültür Bakanlığı olarak inşallah önümüzdeki dönemde kültür sanat alanında yeni bir başlangıç yapmayı, ’Cumhuriyetimizin temeli kültürdür’ sözünde olduğu gibi Türkiye’de yeni tiyatro eserleri, kütüphaneler kurulması gerektiğini düşünüyoruz. İnşallah yeni dönemde Türkiye’yi yüceltecek yeni bir kültür ve sanat hamlesi içerisinde olacağız" diye konuştu.


Adana Valisi Mustafa Büyük ise, festivalin birlik ve beraberliği vurgulayan, toplumun hayata olan bağlılığını artıran barışı destekleyen çok önemli etkinliklerden birisi haline geldiğini kaydetti."GERÇEK SANATÇILARDA UN BİTMEZ ELEK ASILMAZ"


2005 yılından bu yana tiyatro sanatının gelişmesine katkıda bulunmuş ustalara festival kapsamında verilen ‘Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Onur Ödülü’nün sahibi ise usta tiyatrocu Erdal Özyağcılar oldu. Ödül nedeniyle yaşadığı heyecanı esprili bir dille ifade eden Özyağcılar, ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nün ununu eleyip eleğini asmış sanatçılara verildiği anlayışının yanlış olduğunu vurgulayarak, “Gerçek sanatçılarda un bitmez elek de asılmaz” ifadelerini kullandı.


Konuşmaların ardından festival, Tiyatro Martı Topluluğu’nun ’Hoşgeldin Boyacı’ adlı oyunuyla başladı.KAPANIŞTA 2 GECE ÜST ÜSTE GÖRSEL ŞÖLEN


Yerli ve yabancı topluluklar Adana’da kültür sanat rüzgarı estirecek. Festivale yurt dışından katılacak tiyatro toplulukları Almanya, İspanya, Hollanda, Makedonya ve Gürcistan’dan Adana’ya bir kültür köprüsü kuracak. Almanya’dan Familie Flöz tiyatro topluluğu ‘Hotel Paradiso’, İspanya’dan Yllana Prodüksiyon ‘Simsarlar’, Hollanda’dan Yerli Yersiz Prodüksiyon ‘Yerli Yersiz Kabare’, Makedonya Üsküp Arnavut Tiyatrosu ‘Macbeth’ ve Gürcistan Kote Marjinashvilli Devlet Dram Tiyatrosu ‘Bir Delinin Hatıra Defteri’ ve ‘İsimsiz Yıldız’ adlı oyunlarını sergileyecek. Yurt içinden Devlet Tiyatroları’nın ve özel tiyatroların oyunları da festival boyunca tiyatroseverlere zengin bir program sunacak. Sivas Devlet Tiyatrosu ‘Üç Tekerlekli Araba’ ve İzmir Devlet Tiyatrosu ‘Kurban’ adlı oyunlarını; özel tiyatrolardan ise Tiyatro Martı ‘Hoşgeldin Boyacı’, Yolcu Tiyatro ‘Kapıların Dışında’, Siyah Beyaz Tiyatro ‘Tesir’, Hayal Perdesi ‘İmparatorluk Kuranlar’, Talimhane Tiyatrosu ‘Göl Kıyısı’, Tiyatro Kare ‘Fosforlu Cevriye’, Sadri Alışık&Çolpan İlhan Tiyatrosu ‘Frankenstein’, Semaver Kumpanya ‘Cimri’ ve Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu ‘Ödünç Yaşamlar’ ve ‘Asi Kuş’ adlı oyunlarını sahneleyecek. Festivale İspanya’dan katılacak La Tal Theatre, kukla tiyatrosunun başarılı bir örneği olan ‘Carillo’ ile iki gece üst üste 22 ve 23 Nisan saat 20.00’de Uğur Mumcu Meydanı’nda Adanalılara keyifli bir açık hava gösterisi izletecek. Genç tiyatro topluluklarının alternatif tiyatro oyunlarına da yer açan Adana Tiyatro Festivali’nde Tiyatro Alesta ‘Erkek Parkı’, Seyyar Tiyatro ‘Ben Pier Riviere’ ve ‘Trom’, Ekip Tiyatrosu ‘İki Kapılı Ev’ adlı oyunlarını Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Sanat Galerisi’nde sergileyecek. Ayrıca festival boyunca Karagöz yapım ve oynatımı, oyun yazarlık, aksiyon stratejileri, kukla yapımı ve oynatımı, atık malzemelerden kostüm yapımı, çocuklarla maske yapımı, deri el sanatları, beden yoluyla Macbeth’in keşfi konularında atölye çalışmaları düzenlenecek.FESTİVALLERİ 1 MİLYONA YAKIN SEYİRCİ İZLEDİ


Adana Tiyatro Festivali, 17 yılda 42 farklı ülkeden 87 yabancı tiyatro grubunu, yerli ve yabancı 6 binden fazla sanatçıyı ağırladı. Türkiye’den özel tiyatrolar ve Devlet Tiyatroları’nın sahnelediği oyunlar da dahil toplam 316 oyun ve 679 temsil düzenlendi. Türkiye’nin birçok yerinden seyircinin akın ettiği Adana Tiyatro Festivali’nde sahnelenen oyunlar, bugüne kadar 1 milyona yakın seyirci tarafından izlendi. 30 Nisan’a kadar binlerce seyirciyi ağırlayacak Türkiye’nin en uzun soluklu uluslararası tiyatro festivalinde Türkiye’den 16, yurt dışından 7 olmak üzere toplam 23 oyun sahnelenecek.


(İHA)

Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum