Reklam

ABD'de Irkçı Ayaklanması - ABD'de ayaklandı

ABD'de yaşanan o cinayetin sır perdeleri devam ediyor. Beyaz saray önünde ırkçı bir polisin cinayet işlemesi üzerine olaylar derinleşti.

ABD'de Irkçı Ayaklanması - ABD'de ayaklandı
01 Haziran 2020 - 12:00 - Güncelleme: 01 Haziran 2020 - 12:16
Reklam
Reklam

 Pazar günü akşam saatlerinde yine Beyaz Saray çevresinde bir araya gelen yüzlerce gösterici, ‘Floyd için adalet’ sloganlarıyla polis şiddetini protesto etti.

Güvenlik güçlerinin kapattığı Beyaz Saray’ın önündeki Lafayette Parkı’nın etrafında buluşan göstericiler, ‘adalet yoksa huzur yok’, ‘nefes alamıyorum’, ‘siyahların hayatı önemlidir’ gibi sloganlar attı. 

Akşam saatlerinde polisle göstericiler arasındaki gerginlik tırmanırken, uzun süre barışçıl şekilde devam eden gösteri bir anda alevlendi.Polisin göstericileri geriye doğru itmeye çalışması, iki grubu karşı karşıya getirirken, polisin göz yaşartıcı gaz atmasına göstericiler taş ve su şişeleriyle karşılık verdi.

 İlerleyen saatlerde polisle göstericiler arasındaki ufak çaplı çatışmalar devam etti. Çatışmalar devam ederken etrafta bulunan bazı mağazaların yağmalandığı anlar da kameralara yansıdı.

 

Öte yandan, dünden bu yana devam eden olaylarda, Bahçeşehir Global ağına bağlı ve Beyaz Saray’a komşu olan Bay Atlantic Üniversitesi (BAU) ve Mentora College’ın içinde bulunduğu binanın da göstericilerin saldırısı sonucu hasar gördüğü bildirildi.

‘PROVOKASYON’ UYARISI

Protestolar barışçıl bir şekilde devam ederken, yerdeki kaldırımları sökmeye çalışan beyaz bir Amerikalı, çevredeki göstericiler tarafından etkisiz hale getirilerek polise teslim edildi. Kameralara yansıyan anlarda, yüzü kapalı söz konusu muhtemel provokatör, etraftakilerin fark etmesinin ardından yaka paça kontrol altına alındı. Kişiyi polise teslim eden göstericiler, ‘provokasyon’ uyarısında bulundu.

DUVAR


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum